מלחמה שממשיכה לגבות קורבנות. סוריה, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
מלחמה שממשיכה לגבות קורבנות. סוריה, ארכי | צילום: רויטרס, חדשות

המערב נערך לקרב על מעוז המורדים האחרון בסוריה: הנשיא אסד אישר שימוש בגז כלור בקרב על כיבוש אידליב – כך עולה מדיווח שפורסם היום (שני) בוול סטריט ג'ורנל ונשען על מקורות רשמיים בממשל טראמפ. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

הדיון בבית הלבן נערך על רקע הידיעות המגיעות מסוריה על אלפי בני אדם שנמלטים מאידליב ועל הידיעות כי בימים האחרונים בוצעו כאלף תקיפות משותפת של צבא אסד בגיבוי רוסיה. עוד דווח כי באותו דיון חזר הנשיא על איומו שיבצע "תקיפה מאסיבית" אם אכן יבוצע במחוז טבח כימי נוסף, לאחר שהקודם הביא אותו להורות באפריל אשתקד על תקיפה נרחבת במדינה.

ההתקפה העתידית על אידליב, שככל הנראה כבר החלה עם כתישה מהאוויר, מגיעה על רקע איומים חוזרים ונשנים של ארה"ב שהיא תגיב בעוצמה אם אסד יבצע שימוש נוסף בנשק כימי נגד אנשיו. בהודעה שפרסם הבית הלבן בשבוע שעבר נמסר כי מתבצע מעקב אחר ההתפתחויות במחוז. בציוץ שפרסם טראמפ, הזהיר הנשיא את אסד ושותפיו שלא לבצע "התקפה פזיזה" באידליב, שכן מאות אלפי חפים מפשע יכולים להיהרג.

התקיפה האמריקנית באפריל אשתקד (צילום: רויטרס, חדשות)
התקיפה האמריקנית באפריל אשתקד | צילום: רויטרס, חדשות

ראש המטות המשולבים של ארה"ב, הגנרל ג'וזף דנפורד, אמר ששוחח עם הנשיא על אפשרויות התגובה אם סוריה תשתמש בנשק כימי. לדבריו, לא הנשיא לא קיבל החלטה מפורשת מצפה שאפשרות לתגובה צבאית תונח על שולחנו אם ידרוש זאת. 

מלחמת האזרחים המדממת בסוריה שהחלה ב-2011 נמצאת בשלביה האחרונים, וגם המדינות שבוחשות בלחימה במדינה נערכות לסיומה. בסוף השבוע האחרון נערכה פסגה בין מנהיגי אירן, רוסיה וטורקיה, במהלכה הפציר ארדואן – שתומך במורדים במחוז – לחתום על הפסקת אש, אלא שפוטין מנע את החתימה ודרש שגם ארגוני המורדים יהיו מחויבים לעצור את הלחימה. בסופו של דבר הסתיימה הפסגה ללא הצהרות משותפות, אך עם הידיעה כי הקרב על אידליב נמצא בפתח.