מנאלי, הודו (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
מנאלי, הודו (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

שמונה מתשעת המטיילים הישראלים שנתקעו לפני כשבוע בעיירה נידחת בצפון הודו בעקבות סופת שלגים חזקה שהביאה לקריסת תשתיות חשמל ותקשורת חולצו דרך מעבר רגלי מיוחד, כך הודיע היום (רביעי) משרד החוץ. חברת חילוץ נמצאת בדרכה לחילוץ המטיילת הנוספת שעודנה נמצאת באזור מנאלי שבמסינת הימאצ'ל פרדש שבצפון הודו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הקשר עם המטיילים נותק כמעט לגמרי, מלבד מכתב אחד שהצליחו להוציא באמצעות מדריך מקומי. הקור העז ששרר במקום, מעט האוכל שנשאו עימם המטיילים ואפשרויות החילוץ המוגבלות הובילו לחשש כבד אצל הוריהם, שעירבו את משרד החוץ שסייע בארגון החילוץ. המטיילים הישראלים הצליחו להעביר מכתב למשפחותיהם המודאגות דרך מדריך מקומי, שהסיע את המטיילים לעיירה והצליח להגיע לאזור עם קליטה סלולרית.

המכתב שנשלח ע"י המטיילים (צילום: חדשות)
המכתב שנשלח ע"י המטיילים | צילום: חדשות

"אנחנו תקועים בסופת שלגים שתיגמר עוד שלושה ימים לפחות. חשוב לנו להעביר מסר להורים שלנו שלא ידאגו", כתבו המטיילים. "מבקשים את עזרתכם מהר ככל האפשר, השלג רק הולך ומתחזק".

מחברת החילוץ מגנוס נמסר: "החל מיום שבת אנחנו פועלים במטרה לסייע לעשרות מטיילים הנמצאים בצפון הודו, וממשיכים את הקשר עם קבוצות הישראלים הנמצאים בכפרים השונים. אנו מדגישים כי בשלב ראשון אנו פועלים בכל הכוח לחילוץ מהיר ובטוח של המטיילים הנמצאים בסכנת חיים ובמקביל אנו דואגים לשלומם של המטיילים הנמצאים במקומות המבטחים. כמו כן ההוראה הינה לא לזוז ממקומות אלו בשלב זה".

המטיילים הישראלים שתקועים בהודו (צילום: חדשות)
המטיילים הישראלים שתקועים בהודו | צילום: חדשות

בתוך כך, שני מטיילים ישראלים נוספים שנקלעו גם הם לסופת שלגים קשה בטרק בקריגה בגובה של 4,200 מטר חולצו על ידי מסוק שהזעיקה חברת הביטוח הראל. השניים מצאו מחסה בכפר באזור אך מצבו הרפואי של אחד מהם הדרדר בשל חשש למחלת גבהים, ורופא החברה המליץ על חילוץ מוסק.

המטיילים יצרו קשר באמצעות מכשיר לווייני שהיה ברשותם עם מוקד החירום של הראל ועדכנו על מצבם. "במהלך 48 השעות האחרונות פעל ללא הפסקה צוות החילוץ הראל בסיוע צמוד של משרד החוץ והנספח הצבאי בשגרירות הודו לחילוץ המטיילים והבוקר הם חולצו בשלום לבית חולים בקולו", הודיע יוחאי לילאור, מפקד צוות החילוץ של חברת הראל.