אירופה תחת גל חום קיצוני. כמה קיצוני? בהלסינקי בירת פינלנד לא רגילים לחום של הימים האחרונים. הסופרמרקט K, החליט לפתוח את שעריו ל-100 אנשים שיזכו להעביר את הלילה הרחק מהחום, בין אזור הקפואים לארון הגלידות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האורחים שבחרו להעביר את הלילה בחנות התבקשו להביא איתם שק שינה ומזרן משלהם - ואז לפרוס אותם היכן שירצו ברחבי הסופרמרקט. רוב האורחים התמקמו סמוך למקררים והמקפיאים. לא מדובר בהומלסים בלבד אלא באנשים נורמטיביים לחלוטין, כמו משפחות עם ילדים. "הרבה יותר נעים וקריר כאן מהבית, שם כל כך חם עכשיו", אמרה לקוחה שנשארה לישון במקום.

לאחרונה, האורחים והחום יצרו אווירת חג והחליטו לספק לאורחים חטיף ללילה וארוחת בוקר - על חשבון הסופר. מריקה לינדפורס, מנהלת הסופרמרקט, אמרה שהחליטה על היוזמה כששמעה לקוחה אומרת במהלך סיור הקניות: "וואו, כמה נעים פה. הייתי נשארת לישון פה".

מאות כבאים נלחמים בשריפות בפורטוגל
מאות כבאים נלחמים בשריפות בפורטוגל | צילום: AP, חדשות

לינפורס הדגישה שהסופרמרקט רשום ברשויות כמקלט לשעות משבר. המדינה אמנם לא החליטה על משבר אבל החום הנדיר שמגיע עד מדינות סקנדינביה, 23-25 מעלות, מפתיע את תושבי המדינה.

בשבועות האחרונים מד הטמפרטורות במדינות סקנדינביה מצביע על שיאי חום שגבוהים בעשר מעלות מהממוצע במדינה בחודשי הקיץ. עם זאת, יחסית למצב בדרום אירופה - הסקנדינבים במצב מעולה. בפורטוגל, הטמפרטורות הגיעו בארבעת הימים האחרונים ל-47 מעלות. שרפות ענק משתוללות במדינה. ביוון, בשבוע שעבר, דווח על שרפה קטלנית עם רמות חום שלא הורגשו במדינה מאז 1977.