קארה דלווין וקים קרדשיאן (צילום: רויטרס, חדשות)
קארה דלווין וקים קרדשיאן | צילום: רויטרס, חדשות

את המשותף בין קארה דלווין, קים קרדשיאן וראסל בראנד אפשר להגדיר בכך ששלושתם דמויות מפורסמות שעוסקות בבידור, אבל אפשר גם לדבר על המאפיין החיצוני הזהה של שלושתם: גבות עבות במיוחד. על פי מחקר חדש, צורת הגבות עשויה להיות המפתח לזיהוי מידת הנרקיסיזם של האדם. ככל שהן שעירות, עבות וברורות יותר, כך האדם מרוכז יותר בעצמו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המחקר, שהתבצע באוניברסיטת טורונטו תחת השם "הגבות מסמלות מידת נרקסיזם", ציין כי די בתזוזה קטנה בגבות כדי להביע כעס, פליאה, בלבול, שמחה וזעם, וכן כי הן מסייעות לנו להשפיע על מידת האטרקטיביות שלנו. החוקרים בעצם טיפלו ומדדו גבות רבות של סטודנטים ובדקו עד כמה הטיפול הזה השפיע על נרקסיזם.  

תחילה הם צילמו קבוצת סטודנטים שהתנדבו להשתתף במחקר ללא שום שינוי או מניפולציה, אח"כ הם ביקשו מהם למלא מבחן שבוחן מידת נרקיסיזם באדם. במבחן הסטודנטים התבקשו לבחור הצהרה שמתאימה להם (כגון: "אם אשלוט בעולם הוא יהפוך מקום טוב יותר" מול המחשבה ש"שליטה עולמית מלחיצה אותי").

תמונות החבורה הוצגה לקבוצת סטודנטים נוספת שהתבקשה לקבוע עד כמה נרקיסיסט כל אחד מהאנשים שצולמו. החוקרים השתמשו בחלקים שונים של התצלומים, כשבחלקם הם הציגו רק את החלק העליון של הפנים, או את החלק התחתון של הפנים. לפעמים רק את אזור העין או רק את הגבות ועוד.

מה הגבות מספרות (צילום: 123rf, חדשות)
מה הגבות מספרות | צילום: 123rf, חדשות

"גם כשסובבנו את הפנים והצגנו אותם הפוכים, אנשים עדיין יכלו לקבוע מי נרקיסיסט ומי לא, וזה סימן לנו שבטוח יש סימן אחד מסוים - שמסמן לאנשים מי נרקיסיסט", אמר פרופסור ניקולאס רול מאוניברסיטת טורונטו שהשתתף בהכנת המחקר. "מכאן התחלנו לבחון חלקים שונים של הפנים, התמקדנו בחלק העליון והתחתון, ולמדנו שאנשים זיהו את הנרקיסיזם בקלות - בעזרת התמונות של החלק העליון. החלק התחתון לא עזר להם".

החוקרים המשיכו וגייסו קבוצת מחקר חדשה שבחנה רק את אזור העיניים - גם כאן הנרקיסיסטים זוהו בקלות. אבל כאשר הגבות הוסרו ורק העיניים נותרו, הסטודנטים לא הצליחו למצוא את הסימנים הנכונים לנרקיסיזם. במילים אחרות - הגבות ממלאות תפקיד חשוב בזיהוי הנרקיסיזם. "הרבה קורה בעיניים כי העיניים נחשבות חלון לנשמה. מה שעשינו היה להראות לאנשים תמונות של העיניים, העיניים עם הגבות, או רק הגבות לבד. מצאנו שכאשר עשינו זאת, היו אלה הגבות שבעזרתן שפטו אנשים במדויק אם מישהו הוא נרקיסיסטי", הוסיף רול.

המחקר ציין שהסטודנטים שבחנו את הגבות היו מודעים לנשיותן, לטיפוחן ולייחודן, אבל כאשר הם בחנו נרקיסיזם, רק ייחודן של הגבות בא בחשבון בקביעת פסק הדין. זו הסיבה שהחוקרים הסיקו שלנרקיסיסטים יש גבות עבות וצפופות יותר. לדברי אנשי אוניברסיטת טורונטו, מחקרים עתידיים יבחנו, אולי בעזרת הגבות, כיצד הנרקיסיזם מתפתח ונתפס בחברה.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/