חילוץ בתאילנד
כך נראית המערה מבפנים | צילום: CNN, חדשות

הדרמה בתאילנד נמשכת: מבצע החילוץ המורכב הושהה למשך 20-10 שעות לאחר ששישה מהנערים חולצו בהצלחה, זאת כדי לאפשר לצוותים להתארגן מחדש לחילוץ הלכודים הנותרים. מושל מחוז צ'אנג ראי שבו נמצאת המערה שבה לכודים הנערים, ערך אחר הצוהריים (ראשון) תדרוך לתקשורת והודיע: ארבעה מהנערים הועברו בהצלחה במסוק לבית החולים במחוז - המרוחק כ-80 ק"מ מהמערה - ומצבם הרפואי טוב מאוד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הרשויות בחרו לחלץ תחילה את הלכודים החלשים יותר ובהמשך יחולצו יתר הלכודים שמצבם הרפואי הוגדר כטוב יותר על ידי צוותי החילוץ. קיימים דיווחים סותרים לגבי מצבם של שני הנערים שחולצו וטרם הועברו לבית החולים. חלק מהדיווחים מספרים כי הנערים יצאו מהמערה, אך על פי דיווחים אחרים הם נמצאים בישורת האחרונה של החילוץ, ככל הנראה בקילומטר האחרון שבו הם אמורים לצאת בהליכה. המשמעות של השהיית המבצע היא ששישה מהנערים, וכן מאמנם בן ה-25, יישארו לעת עתה במערה וייאלצו להעביר שם את הלילה ה-16 ברציפות.

מיד עם צאתם מפתח המערה, הנערים שחולצו הועברו לבדיקות רפואיות על ידי צוותים רפואיים שהוצבו מבעוד מועד במקום. לאחר הבדיקה הראשונית, הם פונו לבית החולים המחוזי. גורם רשמי המעורה בפרטי מבצע החילוץ אמר כי הודות לשאיבת המים המאומצת, מפלס המים במערה הגיע לגובה הנמוך ביותר בימים האחרונים, דבר שאפשר את תחילתן של פעולות החילוץ. למרות הערכות שונות שדיברו על כך שייתכן שהחילוץ יתאפשר רק בעוד זמן רב, המבצע יצא היום לדרך - ובמהירות גדולה יותר מהמצופה.

כך מתנהל מבצע החילוץ המורכב

הנערים לכודים בתא קטן במעמקי המערה, במרחק של כ-4 קילומטר מפתח הכניסה, שמוקף במי שיטפונות. הם סובלים מאספקה מוגבלת ביותר של חמצן. על מנת להגיע אליהם, נדרשים הצוללנים לצלוח מאות מטרים מתחת למים במבוך המנהרות. הילדים קיבלו מסכות צלילה שמכסות את כל הפנים.

במבצע משתתפים צוותים מכל העולם, ובראשם 90 צוללנים בסך הכול, בהם 50 אזרחים ממדינות זרות ו-40 מתאילנד, מרביתם מיחידת הקומנדו הימי של המדינה, "אריות הים". שני צוללנים מוצמדים לכל ילד - מלפנים ומאחור - ובאמצעות חבל שנמתח לאורך המסלול הם מתקדמים בזהירות במנהרות הצרות. במסלול היציאה מהמערה ישנו נקיק צר במיוחד של כ-30 ס"מ בלבד. כשיגיע אל הנקיק הזה וכשייתקלו במעברים צרים נוספים, הצוללנים ישחררו את מכל הגז מגבם, יגלגלו אותו קדימה ובמקביל יעבירו הנחיות לנער.

תמונות הנערים שנלכדו
תמונות הנערים שנלכדו | צילום: רויטרס, חדשות

המטרה היא להעביר את הילדים ואת מאמן הכדורגל שלהם ממקומם ב"תא 4" שבמערה אל התאים 2 ו-1, שם גובה המים נמוך יותר. משם, ילוו אותם אנשי צוות חילוץ נפרד בהליכה עד ליציאה מהמערה, הליכה שאורכה כקילומטר אחד. המחלצים עצמם, שבאים מכל העולם וגם מתאילנד, כבר הגדירו את הפעולות הללו כ"אחד האתגרים הגדולים ביותר" שעימם התמודדו בחייהם.

עוד לפני תחילת מבצע החילוץ העביר צה"ל לתאילנדים, באמצעות השגרירות בבנגקוק, הצעה לסייע בחילוץ הנערים בעזרת לוחמי הקומנדו מהשייטת וצוללנים של יחידת הילת"מ, אך שם טרם השיבו להצעה.

הצוללנים נערכים לחילוץ, הבוקר | צילום: רויטרס, חדשות

הנערים ומאמנם בן ה-25 נכנסו לראשונה למערה ב-23 ביוני. אתמול פורסמו תכני המכתבים ששלחו הנערים לבני משפחותיהם באמצעות צוותי החילוץ. הצוללנים של הקומנדו הימי התאילנדי ביקשו מהילדים לשלוח את המכתבים, והם הצביעו על כך שמצבם המנטלי טוב יחסית. את המכתבים הם כתבו בכתב ידם, שלחו דרישות שלום למשפחות וגם ביקשו אוכל ומים. "אבא, אימא, אל תדאגו לי, אני בסדר", כתב אחד מהם. "אל תדאגו לי, אבא ואימא", כתב אחר, "אני חסר רק שבועיים וכשאחזור אעזור בחנות כל יום, בקרוב מאוד אצא".

תוואי המערה המסובך
תוואי המערה המסובך | צילום: SKY NEWS, חדשות

אק, מאמן הקבוצה שהוביל את הילדים אל תוך המערה, שלח מכתב ארוך יותר ובו עדכן גם את יתר המשפחות המודאגות וגם התנצל בפניהן. "לכל הקרובים לילדים, הם נמצאים עכשיו תחת טיפול של צוות שדואג להם ולמצבם", כתב. "אני מבטיח שאדאג בעצמי ככל שאני יכול, תודה לכם על התמיכה ומתנצל על השמירה (שלי) על הילדים".

אני חילוץ מהעולם מסייעים
אני חילוץ מהעולם מסייעים | צילום: רויטרס, חדשות
המערה המפורסמת - החל מאתמול אטרקציה תיירותית
חילוץ מורכב ומסוכן | צילום: AP, חדשות

מאז אותרו הנערים מתנהל סביבם מעקב צמוד של צוללנים שמספקים ללכודים חמצן, אוכל ומים נקיים לשתייה.  ביום שישי אחד מצוללני החילוץ שנשלחו למעמקי המערה ומת כתוצאה ממחסור בחמצן במהלך הכנות לקראת חילוץ אפשרי של הנערים. סמארן פונאן, לוחם לשעבר ביחידת הקומנדו הימי של תאילנד היה חלק מצוות החילוץ וההצלה, ונהרג בזמן שנכנס למערה על מנת למקם בלוני חמצן לאורך נתיב החילוץ הפוטנציאלי של הילדים, שבו ככל הנראה משתמשים כוחות החילוץ היום.