ארה"ב מתייחדת עם זכר פיגועי 11 בספטמבר: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגיע לטקס הזיכרון בפנסילבניה, המתקיים בשטח פתוח אליו ריסקו הנוסעים את אחד המטוסים שנחטפו. "אנו מתכנסים כאן הים כדי לכבד את זכרם של כמעט 3,000 בני אדם שנרצחו ביום הזה לפני 17 שנים", פתח הנשיא את דבריו. הוא הזכיר את הנוסעים שנאבקו במחבלים, "שינו את כיוונה של ההיסטוריה והצטרפו לרשימת הגיבורים האמריקניים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ההקרבה שלהם הצילה את חייהם של אינספור אמריקנים, והצילה את בירתנו ממתקפה אכזרית", המשיך הנשיא. "הם עלו למטוס כזרים, ונכנסו לגן עדן כגיבורים אמריקניים. אנו מכבדים את ההקרבה שלהם בכך שאנו מתחייבים לעולם לא למצמץ מול רוע, ולעשות את כל שנדרש כדי לשמור על אמריקה בטוחה. העתיד שלנו לא נכתב בידי אויבינו - הוא נכתב בידי גיבורינו".

טקס הזיכרון באתר בנייני התאומים, היום (צילום: רויטרס, חדשות)
טקס הזיכרון באתר בנייני התאומים, היום | צילום: רויטרס, חדשות

בטקס זיכרון שהתקיים בפנטגון נאמו סגן הנשיא מייק פנס שר ההגנה האמריקני מאטיס. "לעולם לא אשכח את הרגע בו שמעתי איש סגל צועק 'פגעו בפנטגון!''", נזכר פנס. "אנחנו מתכנסים כאן גם כדי לוודא שכל דור שיגיע יידע מה שקרה באותו יום אפל". סגן הנשיא התייחס גם לנקודות אור באותו יום נורא: "עוד לפני שהעשן התפזר והאש כובתה, אמריקנים החלו להיענות לקריאה להתייצב לשרת את האומה הזאת".

השר מאטיס אמר כי "אנחנו זוכרים את אומץ הלב וההקרבה של אלה שנהרגו כאן על אדמת ארה"ב, ובהמשך גם במדינות רחוקות". לדבריו, "אומץ ועוצמה הופיעו בינות הלהבות והעשן בניו יורק, בשטח הפתוח בפנסילבניה וכאן, בבניין הזה ממש".

אתר מגדלי התאומים (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
אתר מגדלי התאומים (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

פיגועי ה-11 בספטמבר, 2001, התרחשו במקביל בשלוש זירות: בנייני התאומים בניו יורק, לתוכם התרסקו שני מטוסים; בניין הפנטגון בווירג'יניה, אליו התרסק מטוס שלישי; ושטח פתוח בפנסילבניה – אליו ריסקו נוסעי המטוס את כלי התעופה, לאחר שהבינו כי המחבל מנסה לרסקו בוושינגטון הבירה. בפיגועים נרצחו 2,996 בני אדם ונפצעו יותר מ-6,000 נוספים.

מיד לאחר הפיגועים שוגרו כוחות אמריקניים ובינלאומיים לאפגניסטן, בניסיון לאתר את אוסמה בן-לאדן, מנהיג ארגון הטרור אל-קעידה והמוח שמאחורי הפיגועים הרצחניים. במאי 2011, כמעט עשור מאוחר יותר, אותר וחוסל בידי כוחות קומנדו אמריקניים.