נרדף: המיעוט המוסלמי בסין. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
נרדף: המיעוט המוסלמי בסין. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

סין רודפת אזרחים מוסלמים ומפרה את זכויות האדם שלהם באופן שיטתי שלא נראה עשורים – כך עולה מדוח רשמי של משמר זכויות האדם (HRW), אחד מהארגונים העולמיים הבולטים. בדוח שעוסק במחוז שינג'יאנג שבצפון-מערב המדינה, נכתב כי המשטר עוצר אנשים באופן שרירותי ומענה אותם "באופן שמזכיר את 'מהפכת התרבות'" שיזם השליט מאו צה דונג בשנות ה-60 של המאה הקודמת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מחברי הדוח ראיינו 58 תושבים לשעבר של המחוז, ומהעדויות השונות שסיפקו – ומהוות תמיכה במידע שהועבר לאו"ם בדבר הפרת זכויות האדם בסין – עולה כי מאז 2014 הרשויות בשינג'יאנג הגבירו את המעצרים השרירותיים של חברי המיעוטים האתניים. 

"מאחלים" לרפואתו במחנות. נשיא סין שי (צילום: רויטרס, חדשות)
"מאחלים" לרפואתו במחנות. נשיא סין שי | צילום: רויטרס, חדשות

"העצורים ב'מחנות החינוך הפוליטי' מוחזקים ללא הליך הוגן, הם לא מואשמים, לא מועמדים לדין - ואין להם גישה לעורכי דין ולמשפחותיהם", נכתב בדוח. "הם מוחזקים באשמה שיש להם קשרים עם מדינות זרות ועל כך שהם משתמשים באמצעי תקשורת זרים כמו ווטסאפ, וכן על כך שהם מציגים את זהותם ודתם באופן של שלום".

אחד האסירים לשעבר שהוחזק ב"מחנה לחינוך פוליטי" סיפר על השהייה שלו במקום: "לפני ארוחות אילצו אותנו לעמוד ולומר: 'אנחנו אסירי תודה על המפלגה (הקומוניסטית(, אסירי תודה על מולדת (וגם) על הנשיא שי; אנחנו מאחלים לו בריאות ושהמולדת תשגשג ושהקבוצות האתניות יחיו בהרמוניה".