נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ספג ביקורת קשה במיוחד אחרי שהפגין לבביות כלפי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בפסגה בהלסינקי וסתר את מסקנות המודיעין בארצו, אבל אמש (שלישי) הוא חזר בו ואמר דברים הפוכים לגמרי. לדברי טראמפ בשיחה מיוחדת עם כתבים בחדר הסגלגל, הוא כלל לא התכוון לומר שרוסיה לא התערבה בבחירות אלא ש"אין סיבה שזו לא תהיה רוסיה" שעשתה זאת. לצד זאת הביע טראמפ "אמון מלא" ותמיכה בסוכנויות המודיעין האמריקני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי טראמפ, לפעולות שרוסיה ביצעה בבחירות 2016 לא הייתה כל השפעה על התוצאות. בכך טראמפ בעצם מקבל את ממצאי החקירה עד כה של החוקר המיוחד רוברט מולר ולפיהן רוסיה התערבה בבחירות לנשיאות. לדבריו, הממשל שלו יעשה "כל מאמץ" על מנת שלא תהיה התערבות בבחירות הקרובות לקונגרס ולמושלי המדינות.

עוד אמר טראמפ כי הוא דן עם פוטין בנושאים הנוגעים לסוריה ואירן, וטען כי חלה התקדמות בכל הנוגע לבעיות בינלאומיות. הוא הוסיף כי הם שוחחו גם על צפון קוריאה וההחזקה בנשק גרעיני.

אתמול מיהרו חברי קונגרס, כולל חברי מפלגתו של הנשיא, לגנות את הדרך שבה הציג את יחסי ארה"ב-רוסיה וטענו שנתן לגיטימציה לנשיא פוטין. "אחת ההופעות המבישות ביותר על ידי נשיא אמריקני", אמר הסנאטור הרפובליקני הוותיק, ג'ון מקיין.

בין ראשוני המבקרים עמד יו"ר בית הנבחרים, פול ראיין, שסתר אמירות רבות של טראמפ במסיבת העיתונאים שלאחר הפסגה בין ארה"ב לרוסיה ובעיקר הביע תמיכה בהערכת קהיליית המודיעין האמריקנית כי רוסיה התערבה בבחירות 2016. "רוסיה ממשיכה לנסות לערער את הדמוקרטיה כאן וברחבי העולם", אמר ראיין. "הנשיא צריך להכיר בכך שרוסיה אינה בעלת בריתנו, היא אינה מחזיקה בערכים שבהם אנו מחזיקים והיא עודנה עוינת להם. ארה"ב צריכה להתמקד בכך שרוסיה תישא בתוצאות מעשיה ותפסיק את התקפותיה המכוערות על הדמוקרטיה".

מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' אוקונל, סיפק גם הוא תמיכה בהערכות המודיעין: "אומר זאת שוב, הרוסים הם אינם חברינו ואני מאמין לחלוטין להערכת המודיעין שלנו". בוב קורקר, יו"ר קשרי החוץ של הסנאט אמר כי הנשיא "גרם לנו להיראות כמו טרף קל", והוסיף כי פוטין בוודאי אוכל קוויאר בדרכו הביתה במטוס. "אני מאוכזב ועצוב מהדרך בה טראמפ התייחס באופן שווה להערכת המודיעין האמריקני ולדבריו של פוטין".

הסנאטור מנברסקה בן סאס, השתלח בהודעתו לתקשורת באמירותיו של טראמפ וגער בו על דבריו כי "שתי המדינות אשמות בהדרדרות היחסים". עוד אמר כי "זה מוזר ופשוט שגוי. ארה"ב אינה אשמה בכך. אמריקה רוצה יחסים טובים עם העם הרוסי אך פוטין ובריוניו הם האחראים לאגרסיביות בסגנון סובייטי בין המדינות, כשהנשיא משחק את משחק הטלת האשמה על שני הצדדים, הוא נותן לפוטין את התעמולה שהוא צריך".