טראמפ ואבו מאזן בבית הלבן (צילום: רויטרס, חדשות)
מכה לרשות. טראמפ ואבו מאזן | צילום: רויטרס, חדשות

ארצות הברית תעביר כ-200 מיליון דולרים, שנועדו במקור לתמיכה כלכלית בפלסטינים, למטרות אחרות – כך הודיעה הלילה (שבת) מחלקת המדינה האמריקנית. ייעודו המקורי של התקציב היה תמיכה בפרויקטים שונים ברצועת עזה ובגדה המערבית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו   

"פתחנו בסקירה של התמיכה האמריקנית לרשות הפלסטינית, בגדה המערבית ובעזה, כדי לוודא שהתקציבים הללו מושקעים בהתאם לאינטרסים שלנו, ויש בהם ערך למשלם המסים האמריקני", הסבירה מחלקת המדינה בהודעתה.

"כתוצאה מהסקירה הזו, שבוצעה בהנחיית הנשיא טראמפ, החלטנו להסיט יותר מ-200 מיליון דולרים מתקציב התמיכה המקורי", נכתב עוד. "התקציב הזה ישמש כעת לפרויקטים אחרים, שזוכים לתעדוף גבוה יותר".

חברת הוועד המנהל של אש"ף, חנאן עשראווי, גינתה את החלטת מחלקת המדינה. "זהו ניסיון להשתמש בסחיטה ככלי פוליטי, לא ניכנע לאיומים וכפייה", אמרה. "הזכויות של העם הפלסטיני לא עומדות למכירה". עשרוואי המשיכה ותקפה את המדיניות האמריקנית: "אין שום תהילה בלפעול בבריונות ולהעניש את אלו שנמצאים תחת כיבוש".

שגרירות ארצות הברית בירושלים (צילום: ארז שני, חדשות)
העברה השגרירות אמורה הייתה לעלות לישראל | צילום: ארז שני, חדשות

מוקדם יותר השבוע טען הנשיא האמריקני דונלד טראמפ כי "ישראל תיאלץ לשלם מחיר גבוה שכן היא זכתה בדבר גדול - הכרה אמריקנית בירושלים כבירתה ובנוסף העברנו לשם את השגרירות". טראמפ הבהיר כי בתמורה להכרה בירושלים "הפלסטינים יקבלו משהו טוב". הנשיא הוסיף: "לאורך השנים כשהישראלים והפלסטינים ישבו למשא ומתן הם לא הצליחו בגלל ההכרה בירושלים. לכן אמרתי שאוריד את זה מהשולחן". הוא הסביר כי אם יתהווה הסכם שלום בין ישראל לרשות "העברת השגרירות לירושלים תתברר כמהלך נכון".

בנוגע להחלטה על העברת שגרירות ארה"ב לירושלים אמר טראמפ: "כל הנשיאים אמרו שיעשו זאת לפני אבל הם לא עשו את זה כי הם פוליטיקאים". עוד הוסיף: "אמרתי שאעשה את זה עוד במהלך הקמפיין - כאן בווירג'יניה. כעת אני מבין למה נשיאים רבים לפניי אמרו שיעשו זאת ולא עשו זאת. מנהיגים זרים מכול העולם הציפו אותי בשיחות ואמרו לי 'אל תעשה זאת'. אך אני ביצעתי את ההעברה הזאת, וזה היה צריך להיעשות לפני שנים רבות".

"התעלמתי משיחות של מנהיגים במשך כמה ימים לפני שהודעתי על ההכרה בירושלים והעברת השגרירות", סיפר הנשיא. "במשך חמישה ימים לא קיבלתי שיחות כי ידעתי מה יבקשו ממני אז המתנתי לאחרי ההעברה ואז אמרתי להם 'אוי לא ידעתי שבנושא הזה רציתם לדבר איתי'".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/