כוחות ההצלה, היום (צילום: רויטרס, חדשות)
שלושה אמבולנסים אחרונים עזבו את המערה | צילום: רויטרס, חדשות

הושלם מבצע החילוץ: כל 12 הנערים והמאמן שלהם חולצו מהמערה בצפון המדינה בה שהו במשך 18 ימים - כך מסרו אחר הצהריים צוללני "אריות הים" המקומיים. בתקשורת המקומית פרסמו כי שלושה אמסבולנסים נצפו עוזבים את הזירה באורות מהבהבים. "כל 12 'חזירי הבר' (שם קבוצת הכדורגל) ומאמנם יצאו מהמערה ולכולם שלום", נכתב בדף הפייסבוק של "אריות הים" התאילנדי. כעת נותרו במערה הרופא ושלושת אנשי "אריות הים" שבילו עם הילדים במערה במהלך המבצע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חברי הקבוצה ומאמנם נלכדו ב-23 ביוני במהלך טיול במערה במחוז צ'אנג ראי אחרי אימון כדורגל, כשהמערה הוצפה בעקבות גשמי המונסון. צוללנים בריטים מצאו ביום שני שעבר את ה-13 כשהם רעבים וכפופים בעלטה מוחלטת בעומק של כמה קילומטרים בתוך המערה. רשת CBS האמריקנית דיווחה כי הורי הילדים כתבו מכתב למאמן: "אל תרגיש רע. אנחנו תומכים בך ולא מאשימים אותך על מה שקרה".

עם חידוש מאמצי החילוץ הבוקר אמר מפקד המבצע: "מצפים שכל הלכודים ייצאו היום מהמערה בערך באותו הזמן". לפי הרשויות במדינה, שמונת הילדים שפונו במהלך היומיים האחרונים נמצאים במצב בריאותי טוב. טרם התקבל עדכון לגבי המחולצים של היממה האחרונה.

19 הצוללנים נכנסו למערה בשעה 10:00 שעון מקומי (06:00 שעון ישראל), והם ניווטו בתוואי המערה במטרה לחלץ את יתר חברי קבוצת הכדורגל וארבעה מומחים שבילו עמם כמעט ברצף מאז שהקבוצה אותרה לפני תשעה ימים.

חלצי הנערים מהמערה בתאילנד (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות

"אני מקווה שכל ארבעת הילדים, המאמן, הרופא ושלושת אנשי 'אריות הים' ייצאו היום", אמר הבוקר מפקד המבצע, נרונגסק אוסוטאנקורן. "אנחנו מקווים שהמבצע היום יתנהל באופן מהיר יותר או לפחות באותו הקצב מבעבר", עדכן מפקד המבצע. "אנחנו מצפים שאם לא יקרה משהו חריג, הנערים והמאמן והרופא ואנשי הצוות ייצאו יחד".

הילדים שחולצו ביקשו לחם עם שוקולד

מהתדריכים לתקשורת עולה כי מבצע החילוץ התייעל בעקבות הלקחים משני ימי הפעילות הראשונים: המחלצים היו מהירים יותר בשעתיים ביום השני לחילוץ, וגם היום קיוו לחילוץ מהיר של כל החמישה. למרות הממטרים הפזורים שהקשו על התנועה בתוך המערה המוצפת, הצוללנים הצליחו להוציא את כל ה-13 מתוך המערה.

מצבם של שמונת הילדים שחולצו ביומיים האחרונים מוגדר טוב ולפי הרשויות חלקם ביקשו לחם עם שוקולד לארוחת הבוקר. לדברי הרופאים, התיאבון של הילדים טוב והם חוזרים בהדרגה לאכול מזונות רגילים - לאחר שקיבלו תפריט תפל וקל לעיכול.

הילדים עדיין מופרדים מהוריהם בשל הסיכון למחלות וזיהומים: לפי ההערכות, הילדים שחולצו יישארו בבית החולים למשך כשבוע לצורך בדיקות מקיפות. בנוסף הבדיקות העלו שראייתם של הנערים לא נפגעה.

בכיר במערכת הרפואה בתאילנד אמר כי הנערים שחולצו נמצאים "במצב רוח מעודד ומחייכים": לדבריו, מצבם הרפואי טוב והמערכת החיסונית שלהם חזקה בשל היותם שחקני כדורגל. הבכיר עדכן כי הנערים חזרו לאכול באופן סדיר: "לשניים מהם אולי יש זיהום בריאות אבל באופן כללי הם בריאים".