הבית הלבן עולה שוב למתקפה בעקבות טור "המרד השקט" שמעורר סערה: בכירים בממשל טראמפ ממשיכים להכחיש כל מעורבות במאמר שפורסם בניו יורק טיימס ומתנערים מהטקסט שטוען ל"התנגדות פעילה" לנשיא. בבית הלבן קראו הערב (חמישי) לעיתונאים להפסיק להציק לבכירי הממשל - ולהפנות את השאלות ל"ניו יורק טיימס".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"האובססיה הפרועה של התקשורת לגבי זהות הפחדן האנונימי מכתימה באופן חסר אחריות את המוניטין של אלפי אמריקנים שמשרתים את המדינה בכבוד ועובדים עבור הנשיא - תפסיקו", נכתב בהודעה שפרסמה דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס.

"אם אתם רוצים לדעת מי הלוזר חסר האומץ הזה, תתקשרו לדסק טורי הדעה של הניו יורק טיימס", כתבה דוברת הבית הלבן ופרסמה את המספר. "הם היחידים ששותפים לפעולת הרמאות הזו. אנחנו עומדים מאוחדים יחד ותומכים לחלוטין בנשיא שלנו, דונלד ג'יי טראמפ".

טראמפ, פנס וקלי (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ, פנס וקלי, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, מזכיר המדינה מייק פומפאו ושר ההגנה ג'יימס מאטיס מכחישים שכתבו את מאמר "המרד השקט" נגד הנשיא דונלד טראמפ, שעורר סערה גדולה במדינה. במאמר נטען בין היתר שאנשי הממשל מנהלים התנגדות שקטה, והוא גרר אחריו דברי ביקורת קשים מצד הנשיא, גם כלפי אנשי ממשלו וגם כלפי כלי התקשורת.

"אני בדרך כלל חותם את שמי על מאמרי הדעה שלי", נכתב בהודעת פנס. "על הטיימס להתבייש וכך גם האדם שכתב את המאמר השקרי, בלתי הגיוני והפחדני הזה. אני מעל מעשים חובבניים שכאלה". מזכיר המדינה טען כי "זה לא המאמר שלי" ומתח גם הוא ביקורת קשה על הטיימס.

מיד עם פרסום המאמר החלו להיזרק שמות רבים לאוויר באשר לזהותו של הכותב האנונימי. בין היתר הוזכרו גם שמותיהם של ראש הסגל ג'ון קלי ושר המשפטים ג'ף סשנס. המאמר מכיל את הביטוי "lodestar", מונח שפנס מרבה להשתמש בו, ולכן פרשנים רבים הצביעו עליו כאחראי לכתיבתו.

טראמפ עצמו הגיב כבר אמש לפרסום המאמר, ואמר: "אתם מאמינים לזה? טור דעה אנונימי ופחדני. אנחנו עושים עבודה נהדרת, הסקרים שלנו נהדרים ואף אחד לא יצליח להתקרב אליי בבחירות 2020 בגלל כל הדברים שהממשל עשה. עשינו יותר ממה שאנשים חשבו שאפשרי תוך פחות משנתיים". לאחר מכן צייץ הנשיא את תגובתו תחת הכותרת: "הניו יורק טיימס הכושל!", והוסיף ציוץ נוסף בו נכתב באותיות גדולות: "בגידה?"

בצעד חריג ויוצא דופן פרסם הלילה (בין רביעי לחמישי) הטיימס טור דעה בעילום שם שנכתב על ידי מי שמוגדר על ידי העיתון כבכיר בממשלו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, תחת הכותרת: "אני חלק מתנועת ההתנגדות לנשיא שנמצאת בתוך הממשל".

"שורש הבעיה - חוסר המוסריות של הנשיא"

"הנשיא טראמפ לא מבין באופן מלא שבכירים רבים בממשל שלו עובדים בחריצות - מתוך הבית הלבן, על מנת לסכל חלקים מהאג'נדה שהוא מקדם, המשקפת את נטיותיו הגרועות ביותר. אני יודע שהם פועלים כך כי אני אחד מהם" - כך פתח הבכיר את הטור שהפך לכתב אישום חמור נגד הנשיא ונגד תהליך קבלת ההחלטות של מנהיג העולם החופשי.

"שורש הבעיה הוא חוסר המוסריות של הנשיא. כל מי שאי פעם עבד איתו יודע שהוא לא מחויב לשום עיקרון שמנחה את קבלת ההחלטות שלו. מהבית הלבן, דרך אגף המבצעים ועד סוכנויות ממשל נוספות - בכירים מודים בשיחות סגורות שהם פשוט לא מאמינים שכך מתנהל המפקד העליון של הצבא. רבים מהם פועלים על מנת לבודד את המבצעים עליהם הם אמונים מגחמותיו של הנשיא".

היות שפירסום הטור הינו צעד חריג ויוצא דופן, הניו יורק טיימס הוסיף הקדמה לטור הדעה ובה הוסבר מדוע הוחלט לשמור את שם הכותב במערכת ומדוע הוחלט לפרסם כך את הטור. בנוסף, בעיתון ביקשו והזמינו את הקוראים לשלוח שאלות על תהליכי האימות וקבלת ההחלטות שעומדים מאחורי פרסום המאמר.