תחבורה ציבורית בחינם נשמעת כמו חלום רחוק? בפולין כבר אימצו את הרעיון: בעיר זורי שבדרום המדינה האוויר נקי יותר ואין פקקים, בזכות יוזמה ציבורית של ראשי הקהילה שהחליטו שהנסיעה בתחבורה הציבורית תהיה בחינם. תושבי העיר התבקשו לעזוב את רכביהם הפרטיים ולהתחיל להתנייד באוטובוסים וברכבת התחתית.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו
 
ראש עיריית זורי, אנה אוזמה, שיבחה את היוזמה: "יש לנו פחות רכבים על הכבישים ויותר אנשים משתמשים בתחבורה הציבורית. יש הרבה מאוד חניה במרכז העיר, אין כמעט זיהום אוויר, והכי חשוב - סוף סוף כולנו נפגשים זה עם זה באוטובוסים".

למרות האווירה הפסטורלית, ראש העיר לא מנסה לייפות את המציאות ומבינה שהיוזמה לא מתאימה לכל מקום, במיוחד בערים הגדולות יותר. "מחיר התחבורה בוורשה עולה מליוני זלוטי", סיפרה. "אם התחבורה הציבורית שם תהיה בחינם, המיסים בעיר יעלו והתושבים יצטרכו לשלם יותר".

רכבת חשמלית בפולין (צילום: PL TVN, חדשות)
רכבת חשמלית בפולין | צילום: PL TVN, חדשות

פולין אמנם נחשבת כחלוצה בתחום התחבורה הציבורית כבר שנים, אך הערים הגדולות במדינה לא ממהרות לאמץ את הרעיון המהפכני כשמדובר במליוני תושבים. לטענתן המחיר גבוהה מדי והתשתיות לא יוכלו להכיל את מספר הנוסעים הרב.

ערים קטנות נוספות בפולין אימצו את הרעיון שמהווה פיתרון אידיאלי ושומר על הרחובות נקיים ופנויים יותר. רכז פרוייקט התחבורה הציבורית החינמית המקומי סיפר כי מעבר לכך שפולין היא המדינה הראשונה בעולם שאימצה את הרעיון המהפכני, יותר ממחצית מהערים בעולם שלקחו חלק בפרוייקט נמצאות בפולין.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/