אנדרס מנואל לופז אוברדור (צילום: רויטרס, חדשות)
אנדרס מנואל לופז אוברדור | צילום: רויטרס, חדשות

אנדרס מנואל לופז אוברדור, מועמד השמאל הנחשב ל"אווטסיידר", זכה הלילה (ראשון) בבחירות לנשיאות מקסיקו ברוב גדול. על פי סקרים שנערכו ביום הבחירות, אוברדור הביס את מועמד מפלגת השלטון ויאלץ עתה להתמודד עם המתיחות הגוברת עם וושינגטון ועם ציבור שאיבד אמון בנציגיו. "נגרש את השחיתות ממקסיקו", הכריז עם זכייתו. דונלד טראמפ בירך את לופז בחשבון הטוויטר שלו והוסיף כי הוא "מצפה לעבוד איתו" וכי יש הרבה מה לעשות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

דקות לאחר שנסגרו הקלפיות, הודה חוזה אנטוניו מדאה, מועמד מפלגת השלטון, בתבוסתו לאוברדור, ראש עיריית מקסיקו סיטי לשעבר בן ה-64. "לטובת מקסיקו, אני מאחל לו הצלחה רבה", אמר מדאה בנאומו. גם יתר המועמדים הודו כי הפסידו לאוברדור.

אוברדור צפוי לקחת את מקסיקו לכיוון יותר לאומני, כשהוא מועמד השמאל הראשון שמצליח לנצח בבחירות מזה כמה עשורים. הוא הבטיח לצמצם את התלות הכלכלית של מקסיקו בארה"ב. הממשלה הנוכחית במקסיקו הסתכסכה עם דונלד טראמפ סביב סוגיות של מכס והגירה בחודשים האחרונים.

הסקרים מיום הבחירות משקפים ניצחון סוחף לאוברדור. על פי סקרים שונים הוא זכה ב 40-59 אחוזים מהקולות, הרבה יותר משני היריבים העיקריים שלו, המייצגים את המפלגות המסורתיות של מקסיקו.

תוצאות רשמיות של ספירת הקולות הראשונית צפויות להתפרסם בחצות (בערך 07:00 שעון ישראל). לתוצאות אלו לרוב מייחסים טווח טעות של חצי האחוז.

במהלך הקמפיין אוברדור הציג עצמו כמועמד היחיד שיוכל לחלץ את מקסיקו משנים של מצב כלכלי ירוד ועלייה באלימות הכנופיות, שפגמו קשות באמון הציבור בנציגיו. הוא הבטיח לפעול לצמצום הפערים, שיפור הרווחה וניהול התקציב.