שישה ימים לאחר פרסום המאמר האנונימי ב"ניו יורק טיימס", הבית הלבן עדיין במגננה. הפרסום לפיו היו התלחשויות בקבינט של הנשיא טראמפ על הדחתו לא מרפה מהנשיא ומסביבתו הקרובה, כמו גם השאלה מי כתב את המאמר. וכאילו זה לא מספיק, היום (שלישי) בתאריך הכל כך סימבולי, ה-11 בספטמבר, צפוי לצאת לחנויות ספרו של חושף פרשת "ווטרגייט", העיתונאי הבכיר בוב וודוורד, שכותרתו "פחד: טראמפ בבית הלבן".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

דונלד טראמפ הוא הנשיא התשיעי אותו מסקר וודוורד. "אצל שמונת האחרים, מעולם לא שמעתי על אנשים בצוותם בבית הלבן שהיו מעורבים בפעילות כזו קיצונית", אמר העיתונאי הבכיר בריאיון לרשת CBS. הפעולה הקיצונית עליה כותב וודוורד היא העלמת מסמכים משולחן הנשיא על ידי יועציו בניסיון לסכל מהלכים אותם הוא יוזם. הכול, כמובן, מתוך דאגה לביטחון המדינה.

"האנשים שעובדים עבורו מודאגים שהוא יחתום או יורה על דברים שיאיימו על הביטחון הלאומי או הביטחון הכלכלי של המדינה". כשנשאל איך הם מצליחים לעשות זאת, וודוורד השיב: "הוא לא זוכר. אם זה לא על השולחן שלו, אם זו לא פעולה בטווח המיידי, זה נעלם".

גם הבוקר פתח את יומו הנשיא טראמפ בסדרת ציוצים נגד הספר ומחברו, אותו הוא מכנה "שקרן העובד למען הדמוקרטים". "הספר של וודוורד הוא בדיחה", צייץ היום הנשיא. "בסך הכול עוד מתקפה אחת מתוך אוסף של מתקפות".

פחד: טראמפ בבית הלבן (צילום: AP, חדשות)
פחד: טראמפ בבית הלבן | צילום: AP, חדשות

מספרו בן 448 העמודים של וודורד, חצי מצמד חושפי פרשת ווטרגייט, עולה כי הבית הלבן תחת טראמפ שרוי בכאוס. יועצים בכירים בהווה ובעבר מפרטים בספר כיצד נואשו מהנשיא, ואוחזים בחשש הולך וגובר מהתנהגותו הלא-עקבית, הבורות שהוא מפגין וחיבתו לשקרים. עוד מתאר וודוורד בספר כיצד רבים מהם פעלו בדרכים חריגות כדי לעצור את מה שהם רואים כאימפולסיביות מסוכנת של טראמפ – ולפעמים אפילו החביאו או גנבו מסמכים על מנת שלא יוכל לחתום עליהם.

בבית הלבן התייחסו למספר אנקדוטות ספציפיות בספר, בהן אחת בה מתואר ראש המטה של טראמפ, ג'ון קלי, מכנה אותו "אידיוט" ו-"לא יציב". לדברי קלי, "הרעיון שאי פעם קראתי לנשיא 'אידיוט' אינו נכון. לנשיא ולי יש מערכת יחסים כנה וחזקה, ושנינו יודעים שמדובר בבולשיט מוחלט. זהו ניסיון נוסף להכפיש את אלו הקרובים לנשיא ולהסיט את תשומת הלב מהישגי הממשל".

הספר מבוסס על מאות שעות של ריאיונות של עשרות מקורות בתוך הבית הלבן, כמו גם מסמכים, יומנים ותכתובות פנימיות – בהם גם פתק שכתב הנשיא טראמפ במו ידיו. בניגוד לספרים קודמים על הבית הלבן הנוכחי, שאמינותם הוטלה בספק בידי רבים, ספר זה מקבל יחס רציני בהרבה בזכות ההיסטוריה המקצועית המרשימה של וודוורד, שזכה בעבר בשני פרסי פוליצר.