כך נראה הצונאמי הקטלני שהכה ביום שישי האחרון בעיר פאלו שבאינדונזיה: קיר של מים בגובה שלושה מטרים הכה את תושבי החוף, מוטט בניינים, תלש כל מה שבדרכו. צריח מסגד קרס, גשר התקפל כמו נייר לקול הצעקות של תושבי פאלו בורחים על נפשם. קרוב ל-400 בני אדם נהרגו באסון, ועוד כ-500 נפצעו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האסון התחיל בסדרת רעשי אדמה חזקים רעשים בעוצמה 7.5 בסולם המדידה. מיד אחריהם התושבים קיבלו אזהרת צונאמי - לברוח למקומות הגבוהים. רבים לא הספיקו או לא רצו עד שהיה מאוחר מידי.

"גלי הצונאמי הגיעו לגובה של שישה מטרים", סיפר סוטופו פורוו נוגרוחו, דובר סוכנות החירום של אינדונזיה. "היו אנשים שטיפסו על עצים בגובה שישה מטרים וכך הם ניצלו". יותר מיממה אחרי האסון רבים עדיין לכודים ואנשי חילוץ הוטסו לעיר מג'קרטה – מרחק ארבע שעות טיסה.

"צוותי החילוץ לא מסוגלים להגיע לכל האזורים שנפגעו", ציין דובר סוכנות החירום של אינדונזיה. "אנו זקוקים לציוד מתאים בשביל תהליך הפינוי".
גורמי החילוץ והרשויות נאבקים במצב כאוטי להגיע למי שאפשר, בין ההצפות, בלי חשמל או תקשורת.

מעל 500 פצועים (צילום: רויטרס, חדשות)
מעל 500 פצועים | צילום: רויטרס, חדשות

"הנזק היה משמעותי ומקיף למדי, במיוחד זה שגרם הצונאמי", הסבירה יאני סוריאני, מנהלת כוחות סיוע באינדונזיה בריאיון ל-CNN. "אנשים פונו ממבנים שונים לאורך חופי הרים דונגאלה ופאלו".

אלו שבועות קטלנים באינדונזיה: בחודש שעבר סדרת רעשי אדמה הרגו 500 בני אדם באי לומבוק ו-400 אלף התושבים שם לא קרובים לחזרה לשגרה חייהם. רעידות האדמה בפאלו היו חזקות בהרבה, אבל הגורם הקטלני באירוע הזה היה הגל הענק – הצונאמי של פאלו.

8000 הרוגים. הצונאמי באינדונזיה (צילום: רויטרס, חדשות)
מאות בניינים קרסו | צילום: רויטרס, חדשות

בעיר פאלו שבאי האינדונזי, מאות אנשים התכוננו לפסטיבל חוף שהיה אמור להתקיים ביום שישי בערב. על פי הרשויות נגרם נזק נרחב כשאלפי בתים, בתי חולים, מלונות ומבנים קרסו. גופות רבות נמצאו מתחת להריסות. בית החולים המרכזי של העיר נפגע ברעידת האדמה ועשרות פצועים טופלו באוהלים מאולתרים ברחובות.

גם נמל התעופה המרכזי של העיר נסגר כתוצאה מפגיעת הצונאמי. על פי הרשויות מסלולי הנחיתה וההמראה נפגעו אך הם מקווים שמסוקים של צוותי החירום יוכלו לנחות שם.

"נזק משמעותי ומקיף" (צילום: רויטרס, חדשות)
"נזק משמעותי ומקיף" | צילום: רויטרס, חדשות