בימים האחרונים אמנם נרשמה רגיעה יחסית בהחלפת המסרים המאיימים בין וושינגטון לפיונגיאנג סביב האפשרות לתקיפה גרעינית מצד המדינה המבודדת, אך המתיחות ממשיכה לתת את אותותיה. הרמטכ"ל האמריקני, הגנרל ג'וזף דנפורד, הגיע הבוקר (שני) לביקור בדרום קוריאה במהלכו נפגש עם עמיתיו בסיאול, ואילו בגואם, טריטוריה אמריקנית באוקיינוס השקט שזכתה לאיום מפורש מצד המנהיג הצפון קוריאני, ממשיכים להיערך לקראת מתקפה אפשרית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במסיבת עיתונאים שקיים הבוקר, התייצב מושל גואם אדי קאלבו בפני המצלמות ועדכן על היערכות הרשויות לקראת האפשרות שאי הפסטורלי יותקף על-ידי צפון קוריאה. "כבר ב-2013, בעקבות איומו הראשון של קים ג'ונג און על גואם, הייתה התגברות בצעדי ההכנה לקראת מתקפה", אמר קאלבו. "כעת, מנגנוני ההגנה האזרחית שלנו ערוכים ומצוידים היטב".

יוותר על הגרעין? קים (ארכיון) (צילום: רויטרס)
"מוכנים כבר מאז 2013". קים ג'ונג און | צילום: רויטרס

בתשובה לשאלה של העיתונאית הישראלית אנטוניה ימין, שליחת "כאן" לגואם, השווה המושל בין הכוננות באוקיינוס השקט לבין המצב בישראל ואמר שכמו אצלנו, גם הם ערוכים לכל תרחיש. "כמו ישראל, יש לנו המון ניסיון (בהתמודדות עם אסונות)", המשיך קאלבו. "רובו מגיע כתוצאה מהתמודדות עם איתני הטבע וכעת זה מגיע מכיוונו של ברנש מצפון קוריאה. אם זה (מתקפה גרעינית) יקרה, זה יוביל לאסון לא רק באזור איי האוקיינוס השקט, אלא בעולם כולו".

בתוך כך, ראש המטות המשולבים בארה"ב, הגנרל ג'וזף דנפורד, נפגש הבוקר עם הכוחות האמריקניים בבסיס חיל האוויר בדרום קוריאה. בהמשך צפוי דנפורד להיוועד עם מקבילו, לי סון-ג'ין, ועם הנשיא, מון ג'ה-אין.

הגנרל ג'וזף דנפורד (צילום: רויטרס)
מבקר בדרום קוריאה. דנפורד | צילום: רויטרס

לקראת הפגישה, הצהיר מון כי אסור שתתחדש הלחימה בחצי האי הקוריאני וקרא לשכנה מצפון לחדול את איומיה. "עם כל העליות והמורדות עמם אנו מתמודדים, יש לפתור את הסוגייה הגרעינית בצפון קוריאה בדרכי שלום", אמר מון בפתח פגישה עם יועציו הבכירים.

"אנחנו מפצירים בצפון קוריאה להפסיק להחמיר את המצב ולחדול מיד כל פרובוקציה או איום", הוסיף. "אני משוכנע שארה"ב תגיב למצב הנוכחי בצורה בצורה רגועה ואחראית מתוך עמדה מקבילה לנו".

"לא שואפים לגרום סבל נוסף לעם הצפון קוריאני"

שניים מהגורמים הבכירים ביותר בממשל טראמפ הצטרפו לקריאות של נשיא דרום קוריאה לפתור את המשבר בדרכי שלום. במאמר דעה משותף שהתפרסם היום ב"וול סטריט ג'ורנל", הבהירו מזכיר המדינה רקס טילרסון ומזכיר ההגנה ג'יימס מאטיס כי מטרתה של ארה"ב ב"מסע הלחצים השקט" כלפי צפון קוריאה היא פירוק חצי האי מנשק גרעיני - לא החלפת השלטון.

"אין לנו כל שאיפה לגרום סבל נוסף לעם הצפון קוריאני אותו אנו מבדילים מהמשטר העוין בפיונגיאנג", כתבו השניים. "אנחנו מחליפים את המדיניות הכושלת של 'סבלנות אסטרטגית' במדיניות חדשה של 'אחריותיות אסטרטגית'. צפון קוריאה ניצבת בפני האפשרות לצעוד לעבר שלום, שגשוג וקבלה בינלאומית או לחילופין, להמשיך בנתיב המוות של לוחמנות, עוני ובידוד".

על רקע ההסלמה האחרונה במתיחות עם צפון קוריאה, ראש ה-CIA, מייק פומפאו, אמר אתמול כי לא יהיה מופתע אם צפון קוריאה תבצע ניסוי טילים בליסטיים נוסף. עם זאת הדגיש ראש ארגון הביון כי הוא אינו חושב שארצות הברית וצפון קוריאה נמצאות על הסף של מלחמה גרעינית. "אנחנו עוד לא בנקודה הזו", אמר.

פומפאו. "אופציה צבאית בהחלט נשקלת" (צילום: רויטרס, חדשות)
"לא נופתע מניסוי נוסף". פומפאו | צילום: רויטרס, חדשות

"אני די בטוח שמנהיג צפון קוריאה ימשיך לנסות לפתח את תכנית הטילים שלו", הוסיף. "הוא ביצע שני ניסויים בחודש יולי, לכן לא אהיה מופתע אם הוא יבצע עוד ניסוי".

פומפאו העניק ריאיון ראשון מאז נכנס לתפקידו בחודש ינואר האחרון לרשת החדשות השמרנית "פוקס ניוז". "לא ראיתי מודיעין שמצביע על כך שאנחנו בדרך למלחמה גרעינית עם צפון קוריאה", אמר פומפאו. "שום דבר שיכול להצביע על כך שהמדינות בדרכן להתנצחות שכזו".

עם זאת פומפאו התריע מפני המשך הניסויים של המדינה המסוגרת והזהיר מפני ההתקדמות הטכנולוגית הצפון קוריאנית. "בכל פעם שהם בודקים טיל נוסף, או במידה והם יעשו ניסוי בנשק גרעיני הם משפרים משמעותית את האיכויות שלהם".