הכלב הוא חברו הטוב של האדם, אלא שיש כאלה שהם הרבה יותר מזה - וזכו להיות חבריהם הטובים ביותר של מנהיגי העולם: ללא מעט ראשי מדינות ברחבי העולם יש עיסוק נוסף מעבר לניהול המדינה שבראשה הם עומדים - תפקיד קשה המצריך תשומת לב מלאה ושעות עבודה בלתי נגמרות: בזמנם הפנוי הם גם בעליהן של חיות מחמד - כלבים וחתולים שזכו למעמד מיוחד - החיות הכי קרובות לצלחת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו   

השבוע בישר נשיא צרפת עמנואל מקרון לאומה כי יש דייר חדש יותר ממנו בארמון האליזה: הכלב נמו - הקרוי על שמו של קפטן נמו מספרו של ז'ול ורן "20 אלף מייל מתחת למים", מהספרים האהובים על מקרון. הכלב, לברדור שחור, אומץ על ידי הנשיא ורעייתו בריז'יט לאחר ששהה במקלט לכלבים נטושים. עובדה מסקרנת היא שבמשך 50 שנה ברציפות, מאז שנות ה-70, כל נשיאי צרפת בחרו לאמץ כלב - וכולם היו כלבים מסוג לברדור.

הנשיא מקרון והכלב נמו בארמון האליזה (צילום: רויטרס)
הנשיא מקרון והכלב נמו בארמון האליזה | צילום: רויטרס

מנהיג חדש וצעיר יחסית נוסף שבחר לאמץ כלב הוא ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו. המשפחה הראשונה של קנדה אימצה לחיקה את הכלב קנזי, כלב מים פורטוגלי, זמן קצר לאחר שטרודו נכנס לתפקידו. ראש הממשלה הקנדי, שגם כך ממיס לבבות רבים ברחבי העולם, גרם להתרגשות גדולה לאחר שצייץ בטוויטר תמונה של בנו הקטן משחק עם הכלב - וכך בישר לאומה על אימוצו. כלב מאותו הסוג בדיוק, שענה לשם בו, גידלו גם בני משפחת אובמה בבית הלבן.  

בנו של טרודו והכלב קנזי (צילום: טוויטר)
בנו של טרודו והכלב קנזי | צילום: טוויטר

גם במדינה הגדולה בעולם אוהבים כלבים. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, נאלץ להיפרד מכלבת הלברדור קוני, שהייתה לצדו 15 שנה ומתה לפני כשנתיים. פוטין סיפר שקוני ייעצה לו לא אחת בקבלת החלטות חשובות וכי נהג 'להתייעץ איתה'. כיום מגדל הנשיא הרוסי את הכלבה יומה, כלבת אקיטה שאימץ. חוץ מכלבים, פוטין חובב גם חיות פרא - ונוהג להצטלם עם בעלי חיים מסוכנים שלא ממש אפשר לאמץ כמו טיגריס אימתני.

למלכה אליזבת' השנייה יש ניסיון של יותר מ-60 שנים בגידול כלבים: מאז ירשה את הכתר אי שם ב-1952, היא גידלה יותר מ-30 כלבי ולש קורגי שונים - סוג הכלבים האהוב עליה. בשנים האחרונות היא מטפחת 3 כלבים מסוג זה אלא שאחד מהם, שענה לשם הולי, מת לפני כשנה ומאז נותרו למלכה בת ה-91 שני כלבים.

החתול לארי. הועבר מקמרון למיי (צילום: רויטרס)
החתול לארי. הועבר מקמרון למיי | צילום: רויטרס

במקרה של ראשת הממשלה הבריטית, תרזה מיי, מדובר דווקא בחתול. מיי מגדלת מזה כשנה בדאונינג 10 את החתול הלאומי, החתול לארי - זה שהכניס לבית ראש הממשלה הבריטי הקודם, דייויד קמרון, שהוריש אותו למחליפתו. למרות היחס החם לו הוא זוכה, מיי הודתה שהיא מעדיפה כלבים.   

קרוב לצלחת. ראש ממשלת הודו וכלבו
קרוב לצלחת. ראש ממשלת הודו וכלבו | צילום:
המשפחה האוסטרלית הראשונה והכלבים
המשפחה האוסטרלית הראשונה והכלבים | צילום:ראש הממשלה ההודי, נרנדרה מודי, מגדל כלב מסוג גולדן רטריוור שאף נוהג לאכול מדי פעם מצלחתו - זאת למרות שדווח במדינה שהכלב הלאומי שזוכה ליחס קרוב נשך פעם אחת את בעליו. באוסטרליה מגדל ראש הממשלה מלקולם טרנבול 3 כלבים בשם רוקסי, ג'וג'ו ודאסטי - ואפילו יש לו בלוג בנושא כלבים, אלא שהוא די מתקשה לתפעל אותו באופן שוטף. בארה"ב לעומת זאת, לראשונה זה 150 שנה - אין כלב בבית הלבן. הנשיא טראמפ שבר את המסורת לאחר שהכלב האחרון שהשתולל על המדשאה הנודעת בוושינגטון עזב יחד עם בני משפחת אובמה.

הכלבים של אובמה. האחרונים בבית הלבן (צילום: רויטרס)
הכלבים של אובמה. האחרונים בבית הלבן | צילום: רויטרס

וגם לנו, כאן בישראל, יש חיית מחמד לאומית: כולנו מכירים את הכלבה קאיה, כלבה בת 12 שאומצה לפני כשנתיים על ידי בני משפחת נתניהו לאחר שהבן הצעיר אבנר שמע שהיא עומדת בפני הרדמה - ורצה להצילה. נתניהו ובני משפחתו החליטו לאמצה - ומאז היא דיירת במעון ראש הממשלה בירושלים שכבר הספיקה לעלות לכותרות במספר הזדמנויות. פעם אחת לאחר שראש הממשלה עצמו בחר לטייל איתה ברחוב, לפני כשנה וחצי - וגם השבוע ממש, בעת ביקורו של הקומיקאי קונאן אובראיין במעון, שם תהה האורח איך ייתכן שהכלבה חובבת מלפפונים.

אין תמונה
ראש הממשלה נתניהו והכלבה קאיה

קאיה עלתה לכותרות גם בנסיבות פחות מחמיאות: בעת גיבושון של הליכוד בדצמבר 2015 נשכה קאיה מספר אורחים - בהם את ח"כ שרן השכל ואת בעלה של סגנית השר ציפי חוטובלי. בעקבות המקרה קאיה הושמה בהסגר למספר ימים, כפי שמחייב החוק.

בקיץ האחרון שבה לכותרות לאחר שבפוסט שפורסם בפייסבוק נטען שבעת טיול שערך עמה הבן יאיר נתניהו, הוא סירב להרים את הצואה שהטילה ברחוב. גם ראש הממשלה נתניהו עצמו השיב את כלבתו לכותרות כשאמר בכנס התמיכה שנערך עבורו בגני התערוכה עקב החקירות נגדו: "עוד מעט יזמינו גם את קאיה לחקירה באזהרה".