ארה"ב עדיין סוערת מהעימותים האלימים בין הימין הקיצוני למפגיני השמאל במחאות בוירג'יניה, בעוד נשיא ארה"ב טראמפ ממשיך לזגזג ולא מגנה באופן חד משמעי את הימין הקיצוני. בריאיון מיוחד לחדשות 2 מנסה להסביר אחד ממנהיגי התנועת ה"אלט-רייט" מה עומד מאחורי מחאתם. "מה זה פשע שנאה? זה סתם מושג שנועד לדכא את חופש הביטוי. זה לא בלתי חוקי בארה"ב להטיח ביקורת בקבוצות של אנשים", אומר ריצ'רד ספנסר על ההפגנות נגד היהודים בארה"ב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"העובדה היא שיהודים זכו לייצוג רחב בצורה מופרזת בשמאל לאורך ההיסטוריה, זוכים לייצוג מופרז גם בשמאל כיום, הם זוכים לייצוג מופרז במה שנקרא מוסדות העילית של ההשכלה הגבוהה. האנשים שבאמת קובעים מדיניות בעוד שהאנשים הלבנים מנושלים מהמדינה הזאת. אז כמה אנשים בקהל הביעו עמדה, זו מדינה חופשית, אנשים רשאים להביע את עמדתם".

תהלוכות הימין הקיצוני בוירג'יניה (צילום: רויטרס)
הפגנות הימין בארה"ב | צילום: רויטרס


 
עוד הוסיף ספנסר כי אזרחי ישראל צריכים דווקא להבין את עמדתו. "כאנשים שמבינים את הזהות שלכם, שיש לכם רגש של לאומיות ורגש של עם, מההיסטוריה והניסיון של העם היהודי, אתם צריכים לכבד אדם כמוני שמחזיק ברגש דומה לגבי האדם הלבן. אתם יכולים לקרוא לי "ציוני לבן" במובן הזה שאכפת לי מאנשיי. אני מעוניין שתהיה לנו מולדת בטוחה המיועדת לנו בדיוק כמו שאתם מעוניינים במולדת בטוחה בישראל".

"התנועה שלנו מנצחת, התנועה שלנו צומחת", טוען ספנסר. "התנועה שלנו אמיצה ואינטיליגנטית, היא יותר אינטיליגנטית מהשמרנים של ארה"ב. התנועה שלנו היא העתיד. במובן מסויים תנועת הימין והנשיא טראמפ הם תסמינים של תכלית נעלה יותר, שהיא הנישול הדמוגרפי של לבנים בארה"ב וברחבי העולם. הדה-לגיטימציה הזאת גרמה לבחירת טראמפ ולעליית הימין".

"האנשים שלנו היו שוחרי שלום"

כמו כן התייחס ספנסר לאירוע הדריסה בהפגנה בו נהרגה מפגינה, ואמר כי יש להמתין לקבלתה עובדות. "אנחנו לא יודעים עדיין אם זה היה רצח. אם התקרית הזאת הייתה מעשה זדון, אז אני מגנה אותה לגמרי ואני אנסה להיפטר מכל מי שבעצרת עתידית ייקח חלק בפעולה כה נתעבת. כל שאני דורש הוא משפט הוגן אבל אני לא אקפוץ למסקנות, אני אחכה לעובדות".

הפגנות הימין בארה"ב (צילום: CNN)
הפגנות הימין בארה"ב | צילום: CNN

"אני סבור שהצעד הבא של הנשיא צריך להיות חקירתם של ראש העיר של שארלוטסוויל ושל מושל של וירג'יניה מדוע הם איפשרו כאוס כזה בהפגנה. העובדה היא שהאנשים שלנו היו שוחרי שלום, וזה כולל אותי ואת כל המעורבים במצעד, כולל הדובר של התנועה".

במקביל שיגר הערב נשיא המדינה ריבלין לראשי הקהילות היהודיות בארה"ב. "בימים קשים אלה, אני מבקש להביע את תמיכה והזדהות עמכם ועם הקהילות בראשן אתם עומדים", כתב ריבלין. "אלי מצטרף כל העם בישראל הניצב לצדכם".

"המחשבה כי בימים אלה, אני חוזים בדגל הנאצי - סמל אכזר כל כך של אנטישמיות - מוצג ברחובות הדמוקרטיה הגדולה בעולם, ובת הברית הגדולה ביותר והמוערכת ביותר של ישראל היא כמעט בלתי נתפסת. אני יודע שארצות הברית האדירה ומנהיגיה ידעו כיצד להתמודד עם האתגר הקשה הזה, וכי ארה"ב תוכיח לעולם את החוסן והחוזק של הדמוקרטיה ושל החירות".