סופת ההוריקן "הארווי" פגעה הלילה (בין שישי לשבת) בחופי טקסס כשהיא מסווגת כסופה בדרגה 4 - כשהמשמעות היא רוחות במהירות של 215 קמ"ש ומעלה. עקב כך, התריע מנהל הסוכנות הפדרלית למקרי חירום, ברוק לונג, כי "טקסס עומדת בפני אסון משמעותי". למרות שמדובר בהוריקן דרגה 4 הראשון שפוגע בחופי ארה"ב מאז שנת 2004, כעבור מספר שעות הודיע השירות המטאורולוגי האמריקני כי הארווי נחלש לדרגה 1.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההוריקן פגע ביבשה בין הערים פורט ארנסס לפורט או'קונור, צפונית לעיר קורפוס כריסטי, והוא צפוי להוריד 90 סנטימטרים של גשם בחופי טקסס ולואיזיאנה. אלפי בתים כבר נותקו מהחשמל בעקבות הסופה כשעשרות אלפי תושבים ממתינים בחושך לחלוף הסערה. מיליוני תושבים פונו מבתיהם מחשש להרס שהסופה תגרום.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז על "מצב אסון" בטקסס ואמר בטוויטר כי חתם על ההצהרה לבקשתו של המושל והסביר כי המעשה: "משחרר את כל כוח הסיוע הממשלתי". על פי ההערכות, השילוב של גשמים עזים והרוחות החזקות עלול לגרום לכך ששטחים רחבים בדרום טקסס לא יהיו ראויים למגורים למשך שבועות ואף חודשים - כך התריעו הערב גורמים בשירות המטאורולוגי ביוסטון.

במרכז הלאומי להוריקנים בארה"ב אמרו כי הסופה צפויה להביא עמה גשמים עזים עם משקעים של כ-90 סנטימטר, גלים הרסניים ומי שיטפונות שיכולים להגיע לגובה של כארבעה מטרים מעל גובה האדמה. תושבים שגרים באזורים הקרובים לחוף נקראו להתפנות מבתיהם.

הוריקן הארווי
צילום: רויטרס

עשרות עיירות וערים הסמוכות למפרץ מקסיקו הכריזו על פינוי כללי לקראת בואה של הסופה, שצפויה להשפיע על כמיליון וחצי בני אדם המתגוררים באזור בו היא אמורה לפגוע. 16 מיליון נוספים מצויים מצויים באזור בו הסכנה היא מפני "סופה טרופית". בחלק גדול ממרכזי הקניות בטקסס סיפרו על הסתערות המונית של הציבור שמצטייד במצרכים שיזדקק להם בשעות הארוכות בהן יאלץ להיות במחסה.

חשש מנזקי הצפות
מאות אלפים נותרו בלי חשמל | צילום: רויטרס
הסופה הארווי מהחלל
הסופה הארווי מהחלל | צילום: רויטרס

מושל טקסס גרג אבוט ביקש להפעיל 700 חברי המשמר הלאומי ומספר מחוזות וערים חייבו את התושבים להתפנות. מדינת לואיזיאינה הכריזה על מצב חירום לאור אזהרות המומחים כי הסופה מסכנת חיים. "מי שעדיין לא התפנה שימהר לעשות זאת", נכתב באתר האינטרנט של העיר פורטלנד בטקסס.

רוחות במהירות 150 קמ
אלפים נותרו לבי חשמל | צילום: סקיי ניוז