סופת ההוריקן "אירמה" המשיכה הלילה (שני) להכות בחופי פלורידה שבארה"ב, שם סופגים מזג אוויר קיצוני המלווה בגשם כבד ורוחות חזקות. עצים רבים נעקרו ונזק נגרם לתשתיות. ערים רבות לאורך החוף הפכו ל"ערי רפאים" לאחר שמיליונים עזבו את המדינה והשאר נותרו מתבצרים בבתיהם. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז על האזור כ"מוכה אסון". המשמעות - תושבים שרכושם ניזוק יוכלו לקבל פיצויים מהתקציב הפדרלי. במקביל, רשות ההוריקנים הלאומית הודיעה כי עוצמתה של "אירמה" נחלשה לדרגה 2, וטכנית היא אינה מוגדרת כהוריקן בשלב זה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הוריקן "אירמה" פגע קשות בתשתיות ברחבי פלורידה וגרם ליותר משלושה מיליון בתי אב ועסקים להיות מנותקים מחשמל, כך לפי גורמים מקצועיים בחברת החשמל המקומית. "חיבורם מחדש עלול לערוך שבועות", נטען. מיליונים נוספים עומדים בסכנת ניתוק בעוד הסופה ממשיכה להתקדם צפון מערבה בתוך שטח המדינה.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגיב למאמצי הסיוע שמתקיימים בפלורידה לאחר ישיבת קבינט ואמר: "כל הרשויות מתפקדות מעולה. אנחנו מתואמים עם הכוחות בשטח. 'אירמה' היא מפלצת לא קטנה". טראמפ הוסיף כי הוא מתכוון להגיע בקרוב לפלורידה בעצמו.

שינוי האקלים: אל גור בסרט חדש
מפלס המים עלה במהירות, פלורידה | צילום: רויטרס

אמנם הסופה איבדה מעט מכוחה עם המגע בקרקע, אך מומחים מעריכים כי היא תישאר עוצמתית. ממרכז ההוריקן הלאומי של ארה"ב נמסר כי נמדדו רוחות במהירות של 110 קמ"ש, וכי היא מסווגת עתה בדרגת עוצמה נמוכה יותר, בעוד היא ממשיכה לנוע צפונית בשטחה של פלורידה לכיוון העיר טמפה. מפלס המים במרכזי הערים ממשיך לעלות במהירות כתוצאה מהמשקעים הרבים.

מאות עצים קרסו, פלורידה
מאות עצים קרסו, פלורידה | צילום: רויטרס
תושבים שפונו מבתיהם, מיאמי
תושבים שפונו מבתיהם, מיאמי | צילום: סי אן אן

ה"עין" של ההוריקן צפויה לעבור במערב פלורידה, אך בניגוד למיאמי והמזרח שם נערכו כראוי, באזורים אלו אף אחד לא התכונן כי איש לא חשב שהסופה אכן תגיע לשם. החשש כעת הוא שהסופה תכה בעצמה גבוהה יותר במערב מאשר במזרח. עם זאת, במרכז העיר מיאמי דווח על הצפות רבות שנגרמו כתוצאה מהסופות שבעקבות ההוריקן "אירמה".

לפי דיווחי רשות ההוריקנים הלאומית בארה"ב, "אירמה" הגבירה את מהירותה וצפויה להגיע לחלקיה הצפוניים של פלורידה מוקדם מהצפוי, ואף להיכנס לשטחה של מדינת ג'ורג'יה.

שובל הרס, סן מרטין
שובל הרס, סן מרטין | צילום: ספי מנצור

לפחות 3 בני אדם איבדו את חייהם כתוצאה מפגעי מזג האוויר, כולם בקי-ווסט, בדרום מערב פלורידה. שני מיליון בני אדם מנותקים מחשמל ומדווחים על מחסור במים, בדלק, במזון ובמוצרים בסיסיים נוספים. כוחות צבא נמצאים בכניסה לערים במטרה לנסות ולסייע.

6.5 מיליון בני אדם בדרום פלורידה, כשליש מאוכלוסיית המדינה, הונחו לפנות את בתיהם. מי שיכל נטש וברח, בעוד אלפים אחרים צבאו על דלתות המקלטים הארעיים שהוקמו במוסדות כמו בתי ספר ואצטדיונים.

"איבדנו את הטלוויזיה, מסתמכים על הרדיו"

ישראלים הנמצאים במקומות שונים בפלורידה ובחרו שלא לעזוב את בתיהם, סיפרו לנו על ההתמודדות. "מזג האוויר סוער מאוד בחוץ, רוחות מנשבות", סיפרה אתי בורטמן המתגוררת בעיירה צפונית למיאמי. "איבדנו את הטלוויזיה, אין כבלים, מסתמכים על הרדיו הישן".

"עדיין אפשר לשמור על קשר עם העולם דרך הטלפון", מסבירה אתי, "אבל עדיין החלק המאוד קשה עוד לפנינו". אתי מספרת כי היא ובני המשפחה מנסים להשיג מעט קפה לאחר שבילו לילה קשה כמעט בלי שינה.

אורית ודורון פייגלמן המתגוררים בצפון מיאמי, תיעדו את התעלה שנוצרה מול ביתם כתוצאה מהצפות. "רוקנו את הבריכה שלנו וחלקה התמלאה מחדש מכמות המים האדירה שיורדת כאן", מספרת אורית. "הרוחות העזות מעיפות את עצי הקוקוס, לשמחתנו הורידו את כל הקוקוסים מהעצים, העץ שהיה בפתח הבית שלנו נעקר".

"כבר שעות אין לנו חשמל, האזעקה של הבית מצפצפת ללא הרף", תיארה אורית את החיים במיאמי. "מודיעים לנו על סכנת סופות טורנדו, מקווה שנעבור את זה בשלום".

צפו בדיווחים מלב הסערה
ההצפות בפלורידה | צילום: cnn
"אזור מוכה אסון" | צילום: cnn

"אנחנו נמצאים במרכז הפנינסולה", מספרת לימור שי המתגוררת בגיינסוויל צפון פלורידה. "ההוריקן עדיין רחוק מאיתנו, אבל כבר מרגישים את ההשפעות שלו", היא מסבירה. "כרגע נפל פה ענף גדול מאוד מאחד העצים".

"אני אף פעם לא חוויתי הוריקן, זו הפעם הראשונה שלי", אמרה לימור. "מזכיר טיפה את ההכנות למלחמת המפרץ, כשישבנו בבית ושמנו מסקינג-טייפ על החלונות וקיבלנו התרעות של נחש צפע ברדיו".

"אירמה" כבר תוארה כאחת הסופות העצמתיות ביותר שידע האוקיינוס האטלנטי, עם 28 הרוגים באיים הקריביים ונזקים קשים מהצפות בקובה. המומחים מעריכים כי הסופה עשויה להציף את חופי מערב פלורידה עד לגובה של כ-5 מטרים. סופות טורנדו זוהו באזור. "זהו מצב מסכן חיים", אמר מושל פלורידה ריק סקוט.