קרב המאה יצא לדרך
ניצח בנוק-אאוט. מייוות'ר ומקגרגור | צילום: רויטרס

עיניהם של מליוני בני אדם היו נשואות הבוקר (ראשון) ל-"T-Mobile ארנה" שבלאס וגאס שם נערך אירוע האיגרוף שזכה לכינוי "קרב המאה": פלויד מייוות'ר נגד קונור מקגרגור. כוכב ה-MMA האירי פתח חזק מאוד את הקרב ותפס את המתאגרף האמריקני במגננה. אך כבר בסיבוב הרביעי היוצרות התהפכו, ומייוות'ר שייט יחסית בקלות עד לניצחון בנוק-אאוט טכני (TKO) בסיבוב ה-10. עם ניצחונו, מאזנו של מייוות׳ר בקריירה נותר מושלם: 0-50, ואילו מקגרגור מפסיד, כצפוי, את קרב האיגרוף המקצועני הראשון בחייו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כבר ניכר מהסיבוב הראשון ניכר היה שמקגרגור משתמש בטכניקות שאסורות באיגרוף המסורתי. הקרב התקיים לפי חוקי האיגרוף המסורתי, שזרים למקגרגור. השופט נאלץ כמה פעמים לעצור את מהלך הקרב מכיוון שהאירי נקט בטכניקות אסורות על-פי חוקי האיגרוף המסורתיים.

מייוות'ר
מאז ןמושלם של 0-50. מייוות'ר | צילום: רויטרס

הלוחם האירי פתח חזק את הקרב, ולמתאגרף הוותיק נדרשו מספר סיבובים כדי להיכנס לעניינים, אחרי שחזר מפרישה של כשנתיים לצורך הקרב המתוקשר. מייוות'ר הצליח להדליק מבערים בסיבוב הרביעי, ומאז לא הביט לאחור. לקראת הסיבובים האחרונים האירי התעייף מאוד, והחל לספוג מכות עוצמתיות ממיוות'ר ונראה שהוא מייחל לסיום הקרב.

לבסוף, סדרת מכות מדויקות מקרוב של האמריקני הכניעו את כוכב ה-MMA שהצליח לעמוד על הרגליים אך השופט סיים את הקרב. אילולא הפסיקה של השופט על נוק-אאוט, מקגרגור עלול היה לספוג נזק כבד ביותר.

"מקגרגור לוחם נהדר", אמר מייוות'ר בתום הקרב. "הוא טוב בהרבה משחשתי שיהיה אבל אני הייתי טוב יותר. אני חושב שנתנו לקהל את מה שרצה. הטקטיקה שלי היתה - 'תן לו לחבוט מוקדם'". מקגרגור אמר אחרי הקרב כי "הוא (מייוות'ר) הרבה יותר טוב ממה שחשבתי שהוא יהיה". לאכזבת האוהדים, האמריקני הבטיח שזה היה הקרב האחרון בהחלט שלו וכי הוא אינו צפוי לחזור פעם נוספת מפרישה.

השופט נאלץ להתערב מספר פעמים
השופט נאלץ להתערב מספר פעמים | צילום: רויטרס

סיכום הסיבובים:

סיבוב 1 - מעט פגיעות משמעותיות. מקגרגור כצפוי התקפי יותר, פגע בסנוקרת אחת מצוינת. מייוות׳ר הגנתי וטקטי כרגיל.

סיבוב 2 - גם הוא באדיבות למקגרגור. מייוות'ר עוד לא נכנס לקרב היטב, אך ייתכן שזוהי חלק מהטקטיקה שלו, להעביר את ההכרעה לסיבובים המאוחרים.

סיבוב 3 - שוב מקגרגור דומיננטי ומפתיע לטובה אך מעט מאוד פגיעות שלו, ולכן זה לא מבטיח לו רבות בניקוד. הסיבוב בסימן הנטייה של מקגרגור להכות בעורף (מה שאסור באיגרוף) ולהתשמש בטכניקות האסורות באיגרוף המסורתי.

סיבוב 4 - לראשונה בשליטה מוחלטת של מייוות'ר האמריקני שנראה שהיטה את הכף לטובתו.

סיבוב 5 - לטובתו של מייוות'ר. מקגרגור נחלש ונחלש. האירי, כצפוי זורק הרבה יותר מכות מיריבו האמריקני, ופוגע באחוזים נמוכים בהרבה.

סיבוב 6 - האטרקטיבי ביותר עד כה, מייוות'ר נראה טוב ופגע ביריבו כמה פעמים באגרופו הימני. האירי התעייף ונראה די חסר מענה, אם כי גם זה לא הפריע לו להתגרות במייוות'ר, כשלקראת סיום הסיבוב הוא מסתיר את ידיו מאחורי הגוף - מהלך שנחשב למתריס באיגרוף.

סיבוב 7 - גם בסיבוב זה מקגרגור לא הצליח לשנות את מהלך העניינים ומייוות'ר ממשיך לשלוט.

סיבוב 8 - גם בסיבוב הזה האמריקני בעמדת עדיפות. בשלב הזה אפשר רק להעריך את מקגרגור על כך שהוא עוד על הרגליים, ממשיך להילחם עד הסוף.

סיבוב 9 - מקגרגור נראה מותש ובשלב זה קשה להאמין שישרוד עוד שלושה סיבובים. הוא נמצא בסיוט ומייחל שהקרב ייגמר. נראה שנוק אאוט טכני לטובת מייוות'ר הוא עניין של זמן.

סיבוב 10 - רצף של מכות מדויקות מקרוב הכניעו את האירי שהצליח לעמוד על הרגליים אך השופט סיים את הקרב והכריז על נוק-אאוט. ניצחון חלק לאמריקני.

אחרי ה
אחרי ה"טראש-טוק", השניים מתחבקים | צילום: רויטרס

האיחור בתחילת הקרב - בשל תקלה ב-Pay-Per-View

אמנם האמריקני ניצח בקרב, אך שני הצדדים אמורים להיות מרוצים מההכנסות הצפויות. מייוות'ר הבטיח כ-100 מיליון דולר בלי קשר לניצחונו, ומקגרגור כ-30 מיליון דולר. הסכומים הללו הם לפני האחוזים שהשניים יקבלו ממכירות התשלום עבור הצפייה - כך שהסכומים יהיו גבוהים בהרבה.

על פי ההערכות, מקגרגור צפוי להרוויח בין 75 ל-125 מיליון בעוד מייוות'ר צפוי לשלשל לכיסו יותר מ-300 מיליון דולר. האירוע הבוקר צפוי להפוך לאירוע הרווחי בכל הזמנים ולנפץ את השיא שקבע מייוות'ר בעצמו כשנלחם ב-2015 מול מני פקיאו בקרב שגרף 410 מיליון דולר ממכירת כרטיסים וחבילות צפייה בתשלום (Pay-Per-View).

הקרב החל באיחור של יותר משעתיים בשל תקלה בשירותי הצפייה בתשלום. "בשל הביקוש החריג, השרתים של חברות הכבלים ברחבי המדינה קורסים תחת העומס", אמר סגן נשיא חברת Showtime. "הם מאתחלים את המערכות". איגוד הלחימה האולטימטיבית (UFC) צייץ בחשבון הטוויטר הרשמי שלו הודעה למשתמשים: "לאור עומס חריג על השרתים, אתם עשויים לחוות תקלות. זה ייפתר בקרוב". בשלב זה לא ידוע כמה ספקים שמשדרים את המשחק בתשלום חווים תקלות דומות.

מוקדם יותר הבוקר נערכו עוד מספר קרבות מקדימים: בקרב הראשון נפגשו אנדרו תאביטי וסטיב קונינגהאם. לאחר 10 סיבובים, תאביטי, שמתאמן אצל אביו של מייוות'ר, הוכרז כמנצח לאחר שצבר יותר נקודות מיריבו. הקרב השני נגמר בצורה נחרצת יותר כאשר אדו ג'ק הכניע את נית'ן קלאברלי בנוק אאוט כבר בסיבוב ה-5. בקרב האחרון לפני המנה העיקרית נפגשו ג'רוונטה דייוויס ופרנסיסקו פונסקה בקרב שנמשך אף הוא 5 סיבובים, בו ניצח דייוויס בספירה.

עם ניצחונו, מייוות'ר העלה את מאזנו כמתאגרף מקצועני ל-50 ניצחונות אל מול 0 הפסדים ובכך שבר את שיאו של המתאגרף האגדי רוקי מרציאנו (49 ניצחונות אל מול 0 הפסדים) ובכך קבע את מעמדו כאחד מהמתאגרפים הגדולים בכל הזמנים. מולו ניצב קונור מקגרגור, אלוף ה-UFC שאמנם נחשב לאחד הלוחמים הטובים והנערצים בעולם אך זו הייתה הפעם הראשונה בה הוא נכנס לזירת איגרוף ולמעשה עד היום הוא מעולם לא ערך קרב איגרוף רשמי.

עד לפני כמה שנים היה מקגרגור שרברב בדאבלין שבאירלנד אך מאז הצטרף ל-UFC (ליגת הקרבות הגדולה בעולם) הפגין דומיננטיות מוחלטת והפך לאחד השמות הגדולים בעולם אומנויות הלחימה. ב-2015 התארח הלוחם מאירלנד בתוכנית הלילה של קונן אובריין שם השתעשע במחשבה להיכנס לזירה עם מייוות'ר. מה שהתחיל כרעיון משעשע הצית את דמיונם של מליוני מעריצים והחל לרקום עור וגידים. מהרגע שהקרב הוכרז באופן רשמי החלה המלחמה הפסיכולוגית בין הצדדים שכללה אינספור הקנטות והתגרויות שהגיעו לשיאם במסע יחסי ציבור חובק עולם בו השניים ניצלו את הבמות שניתנו להם על מנת להתנגח זה בזה ולהגביר את הציפיות.