טראמפ ממשיך לאיים. איך יגיב קים? | צילום: רויטרס, חדשות

טראמפ ממשיך לשלוח איומים לעבר צפון קוריאה: המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה נמשכת ולא רק בעמוד הטוויטר של טראמפ או בהצהרות פומביות מכיוונה של פיונגיאנג. נשיא ארה"ב התייחס אמש (שישי) מול המצלמות למתיחות עם המדינה המסוגרת - וניצל את ההזדמנות לשוב ולאיים על ממשלו של קים ג'ונג און. הבוקר הודיעו בבית הלבן כי הנשיא האמריקני שוחח עם הנשיא הסיני שי ג'ינפינג. השניים הסכימו כי "על צפון קוריאה לחדול מההתנהגות הפרובוקטיבית".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הודעת הבית הלבן, השניים הדגישו בשיחת הטלפון ביניהם את המחויבות של שתי המדינות לפעול לכך שצפון קוריאה תחדול מפרויקט הגרעין שלה.

טראמפ השיב אמש לשאלות העיתונאים מאתר החופשה שלו בניו ג'רזי, וחידד פעם נוספת את המסרים הקודמים שהעביר לצפון קוריאנים: "התכוונתי למה שאמרתי. מי שיפגע בארה"ב, במקומות בהן היא שולטת או בבנות בריתה - יתחרט על כך ומהר". עוד הבהיר טראמפ כי הוא מקווה שמבינים את מה שאמר כי "המילים שאמרתי קלות מאוד להבנה".

שי. הפגישה תיערך כמתוכנן
שוחח עם טראמפ על המצב. ג'ינפינג | צילום: רויטרס, חדשותבין היתר התכוון טראמפ בדבריו לאיום ששיגרה פיונגיאנג, לפיו "לא תהסס" לשגר טילים לעבר האי גואם - אי בשליטה אמריקנית באוקיינוס השקט, המרוחק כ-3,400 קילומטרים מצפון קוריאה ושבשטחו ישנם בסיסים של צבא ארה"ב ומפציצים כבדים הערוכים לתקוף באם תתקבל פקודה מהבית הלבן.

טראמפ ביקר גם את אמצעי התקשורת, שהאשימו אותו בחוסר אחריות ובכך שהוא מצית מלחמה מסוכנת, ואמר כי "אם מישהו אחר היה אומר את הדברים, הייתם אומרים 'אילו דברים נהדרים'. רק בגלל שזה אני, אז מבקרים אותי. עשרות מיליונים בארצנו מרוצים שסוף סוף יש נשיא שנאמן לבעלות בריתנו ונאבק במי שמאיים עלינו".

חרף ההצהרות: ערוץ דיפלומטי חשאי בין הצדדים 
 
ולמרות ההצהרות הפומביות הסוערות של מנהיגי ארה"ב וצפון קוריאה, מתחת לפני השטח מנסים למצוא פתרון דיפלומטי: כך לפחות דיווחה סוכנות הידיעות AP. על פי הדיווח, ממשל טראמפ פועל בערוץ דיפלומטי חשאי עם צפון קוריאה במהלך החודשים האחרונים על מנת לפתור את ההסלמה בין הצדדים.

הוכרז הזוכה בפרס נובל לשלום
קריאות למציאת פתרון דיפלומטי | צילום: רויטרס

המגעים היו ידועים כבר כאשר ארה"ב ניסתה לשחרר את הסטודנט האמריקני שנעצר במדינה לפני כחודשיים, אך לא היה ידוע שהם נמשכים גם עכשיו כשברקע מתיחות השיא בין המדינות שמאיימות בגלוי ובאופן הדדי וכמעט חסר תקדים על שימוש בנשק גרעיני.

גורמים המקורבים לערוץ הדיפלומטי מסרו כי נכון לעכשיו המגעים העלו חרס ולא הצליחו לשנות את המדיניות של צפון קוריאה באשר לתכנית הטילים שלה. עם זאת, המגעים עשויים להבשיל לכדי למשא ומתן ישיר בין טראמפ לקים שיעסוק בכל הנושאים שעל הפרק. על פי הדיווח, מי שמנהל את המגעים בשלב הזה הם ג'וזף יאן האמריקני, האמון על המדיניות של צפון קוריאה בממשל, ופאק סונג איל, דיפלומט בכיר מפיונגיאנג.

טראמפ המשיך בקו התוקפני - ושלח מסרים מאיימים  

שעות ספורות לאחר הניסיון להרגיע את הרוחות הסוערות בין צפון קוריאה לארה"ב, המשיך הנשיא טראמפ בקו התוקפני. "פתרון צבאי חמוש ומוכן לפעולה במלואו, אם צפון קוריאה לא תפעל בחוכמה", צייץ טראמפ היום בחשבון הטוויטר שלו. "אני מקווה שקים ג'ונג און יבחר בדרך אחרת".

שיגור טיל בצפון קוריאה (ארכיון)
בפיונגיאנג איימו לתקוף את האי גואם | צילום: רויטרס

אלמנט נוסף שמוסיף למתח הוא חלוקת הוראות חירום לתושבי האי האמריקני גואם שבמערב האוקיינוס השקט, אותו איימה צפון קוריאה להפציץ בטילים. באי רעננו את הוראות ההתגוננות מטילים, במקרה שכאלה אכן ישוגרו לעברו. 

בפיונגיאנג לא נרתעו מהאיומים של הנשיא האמריקני, המשיכו לתקוף את טראמפ והבהירו - השליט קים ג'ונג און לא יהיה הראשון למצמץ. "אי אפשר לנהל דיאלוג עם אדם כזה שחסר כל היגיון ומבין רק כוח", תקפו ברמיזה את טראמפ.

קים ג'ונג און בתרגיל צבאי - ארכיון
מאיים על העולם. קים ג'ונג און | צילום: רויטרס

בהודעה שפרסמה הטלוויזיה הממלכתית הצפון קוריאנית, נמסר כי טראמפ "שחרר גבב של שטויות לגבי ה'אש וזעם'" ותקפה את הנשיא האמריקני: "סנילי שנכשל לתפוש את חומרת המצב המתמשך. זה מאוד מעצבן את אנשי ה-הוואסונג (הטיל הבין-יבשתי החדש של המשטר) בצבא הצפון קוריאני". עוד נכללה בהודעה קריאה לאמריקנים לחדול את איומיה כלפי המדינה המבודדת.

מאוחר יותר רשת CNN דיווחה כי ממשלת צפון קוריאה פרסמה הצהרה נוספת ובה איום נוסף על ארה"ב. בהצהרה נאמר בין השאר: "ארה"ב תספוג תבוסה משפילה שתביא לסופה אם היא תמשיך בהרפתקה הצבאית הקיצונית, בהטלת סנקציות ובהפעלת לחץ". עוד נמסר בהצהרה כי בכירים בצפון קוריאה "נשבעו לחסל ללא רחמים את הפרובוקטורים הנואשים שמנסים לשנות את המדינה הסוציאליסטית".