דונאלד טראמפ עם מייק פנס (צילום: רויטרס, חדשות)
האיומים מחריפים. טראמפ ופנס | צילום: רויטרס, חדשות

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס אמר הלילה (שני) כי ונצואלה בדרכה להפוך למדינה בעלת משטר דיקטטורי והזהיר: "יש לארה"ב דרכים רבות להגיב".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

פנס, שהחל הלילה את מסעו המדיני במדינות דרום אמריקה נחת בקולומביה שם ערך מסיבת עיתונאים עם הנשיא חואן מנואל סנטוס. במסיבת העיתונאים התייחס פנס למתיחות של מדינות האזור וארה"ב עם ונצואלה על רקע המחאות ההולכות וגוברות במדינה ומשאל העם שתוצאותיו הוטלו בספק והעצימו את סמכויות הנשיא ניקולס מדורו ונאמניו.

סגן הנשיא האמריקני תקף באופן עקיף את מדורו מבלי להזכיר את שמו ואמר כי ונצואלה נמצאת על המסלול בדרך להפוך לדיקטטורה. בהמשך הוסיף פנס כי לארה"ב ישנן "דרכי תגובה רבות", אך לדבריו הוא מאמין שעדיין ניתן ליישב את המשבר הפוליטי במדינה הסוציאליסטית בדרכי שלום.

"כולנו גרים באותה השכונה, כשאנחנו מצליחים השכנים שלנו מצליחים גם כן וכשאנחנו סובלים הם גם סובלים", צייץ סגן הנשיא בטוויטר דקות לאחר מכן. "נמשיך לתמוך ביחד באזרחי ונצואלה במאבקם בדרך לחירות". פנס הוסיף כי ארה"ב "קוראת לכל מדינות אמריקה הלטינית לעשות יותר. אני מבטיח - לא נשקוט עד שהדמוקרטיה תשוחזר במלואה בוונצואלה".

עימותים אלימים בוונצואלה, ארכיון (צילום: רויטרס)
עימותים אלימים בוונצואלה, ארכיון | צילום: רויטרס

"לא נדבר עם ונצואלה עד שהדמוקרטיה תשוחזר"

שלשום אמר באופן נחרץ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי אינו שולל אופציה צבאית נגד ונצואלה: "אזרחיה סובלים וגוססים, אם נידרש לכך יש לנו הרבה אופציות עבור ונצואלה - כולל זו הצבאית". 

את הדברים אמר טראמפ בתגובה לכך שנשיא ונצואלה ניקולס מדורו הקים את "האסיפה המחוקקת", גוף שהכריז על עצמו כסמכות העליונה במדינה ומחזיק בסמכויות בלתי מוגבלות, בהן גם היכולת לשכתב את החוקה, לפזר מוסדות ולפטר עובדי מדינה ללא שימוע.

שר החוץ של ונצואלה חורחה ארזה תקף את האיומים של טראמפ ואמר כי ארצו דוחה מכל וכל את "האיומים האימפריאליסטים" שהשמיע. ארזה אמר כי מדובר ב"איום משוגע" והוסיף כי בקרוב תפורסם תגובה רשמית בנושא.

הבית הלבן מצדו מסר כי הנשיא טראמפ ישוחח עם נשיא ונצואלה ניקולס מדורו כשהדמוקרטיה במדינה תשוחזר. מנגד בפנטגון מיהרו לפרסם הודעת הרגעה: "לא קיבלנו הוראות מיוחדות על ונצואלה מהנשיא טראמפ".