חברות הקונגרס בידיים חשופות
חברות הקונגרס בידיים חשופות | צילום:

יותר מ-30 חברות קונגרס אמריקניות משני צידי המפה הפוליטית לבשו אמש (שישי) חולצות ושמלות ללא שרוולים כדי לתמוך בזכותן של נשים "לחשוף ידיים". נראה כי לא רק בישראל נבחרות הציבור נאבקות בקוד לבוש מחמיר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

המחוקקות מחו על קוד הלבוש ב"מבואת יושב הראש" (The Speaker's Lobby), חדר סמוך לחדר המליאה בבית המחוקקים האמריקני, המקום בו חברי הקונגרס שוהים בין ההצבעות ומתרועעים עם עיתונאים. קוד הלבוש המחמיר בחדר הזה דורש מנשים, עיתונאיות ומחוקקות, ללבוש שמלות וחולצות המכסות את הכתפיים. גברים נדרשים ללבוש חליפה ועניבה.

כתבה של רשת CBS על כתבת שסולקה מהחדר כי לא עמדה בקוד הלבוש הציתה דיון סוער ברשת, במיוחד בין כתבים. חברת הקונגרס הרפובליקנית, מרתה מק'סאלי מאריזונה התייחסה לפרשה במליאה ואמרה: "לפני שאני מפנה את מקומי על דוכן הנאומים, אני רוצה להסב את תשומת לבכם לעובדה שאני לובשת כעת לבוש רשמי הכולל שמלה חושפת כתפיים ונעליים חושפות בוהן. אחרי שאמרתי את זה, אדוני היושב ראש, אני מפנה את מקומי".

שישי ללא שרוולים

הערתה של מק'סאלי האיצה את המחאה חוצת המפלגות. חברת הקונגרס הדמוקרטית קתלין ריס התחילה את מחאת "שישי ללא שרוולים" במטרה לרתום נשים משתי המפלגות למאבק. סיסמת המאבק "הזכות לידיים חשופות" היא משחק מילים על התיקון השני לחוקה האמריקנית, "הזכות לשאת נשק" (נשמע דומה).

"חוקי הלבוש מעט מיושנים. אם היינו דבקים במסורת של החדר הזה לא היו בקומה שירותי נשים", אמרה חברת הקונגרס הדמוקרטית לינדה שנצ'אז מקליפורניה, שהתייחסה בעקיצה לעובדה שעד לפני כמה שנים לא היו שירותי נשים בקומה.

ממשרדו של יושב ראש בית הנבחרים פול ראיין נמסר כי קוד הלבוש אכן יכול "להתאים עצמו מעט למודרנה", והבטיחו כי "בקרוב מאוד יחול שינוי".

גם בישראל - מחאת החצאיות בכנסת

בסוף השנה שעברה ראינו מחאה דומה בכנסת ישראל, אחרי שכמה יועצות פרלמנטריות לא הורשו להיכנס למשכן משום שלבשו שמלות וחצאיות קצרות מדי. בתגובה עשרות יועצים ויועצות וגם כמה חברי כנסת מחו מחוץ למשכן.
חבר הכנסת מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) אף הגדיל לעשות והסיר את חולצתו לאות הזדהות, וזכה לקריאות תמיכה רמות. גם לאחר שהסיר את חולצתו הוא הורשה להיכנס למשכן. בסופו של דבר, לאחר שעות ארוכות של מחאה, הוכנסו כל היועצים והיועצות.

פרסום ראשון: קוד הלבוש במשכן הכנסת הוחמר (צילום: חדשות)
מחאת החצאיות בכנסת | צילום: חדשות

"יש לנו יום עבודה ארוך ואף אחת מאתנו לא מתלבשת כדי לגרות", הבהירה אז לירון שליש, המשמשת יועצת פרלמנטרית ודוברת לחברת הכנסת יעל גרמן (יש עתיד). "אף גבר לא היה צריך להתעסק הבוקר במה שהוא לובש. יש לנו הרבה עבודה לעשות ואין סיבה שנתעסק בזוטות. זה מרגיש כאילו העבודה שלנו פחות חשובה, כאילו אנחנו פחות בנות אדם".

בעקבות המחאה החליטה הכנסת על הקמת צוות הידברות לניסוח קוד לבוש. בפגישה שהתקיימה אצל יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, בה נכחו מספר חברי וחברות כנסת ובהם יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עאידה תומא סולימאן, הוחלט להקים צוות שיכלול ח"כים וח"כיות, נציגים מהנהלת הכנסת ויועצים ויועצות פרלמנטריים, שיתכנס בימים הקרובים לדון בהנחיות הלבוש.

סתיו שפיר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
לוחמת כתפיים חשופות מקומית, שפיר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

במרץ אותה שנה תקף חבר הכנסת אורן חזן את חברת הכנסת סתיו שפיר על שהופיעה בשמלה חושפת כתפיים: "אם אני הייתי מגיע עם גופייה לכנסת, היו נותנים לי לדבר?". לאחר מכן, סיפרה שפיר כי גם חבר כנסת חרדי העיר לה על אופן לבושה. היא העלתה בחשבון הטוויטר שלה ובפייסבוק תמונה שבה היא מצולמת עם אותה שמלה, וכתבה: "‏לרגל יום האישה, שני ח"כים, הראשון סרסור בעברו והשני ממפלגה שלנשים אסור לרוץ בה, נזפו בי כי לבשתי שמלה חשופת כתפיים. חג שמח לכולן".