סופת ההוריקן "אירמה" המשיכה היום (חמישי) לזרוע הרס באיים הקאריביים, ביניהם באי סן מרטין הנמצא בשליטה צרפתית והולנדית. אלפי בתים נהרסו, שכונות הוצפו ומרבית התשתיות באי קרסו מהרוחות החזקות. ספי מנצור, ישראל שגר באי סיפר: "התושבים פה לא חוו עוצמה כזאת מעולם".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מנצור, שמתגורר בחלקו הדרומי של האי, סיפר כי כבר משעות הבוקר הכתה הסופה וגרמה להרס רב: "מכוניות ניזוקו ועפו באוויר, כל התשתיות ברחוב שלנו קרסו".

על היערכות התושבים במקום, אמר מנצור: "מתכוננים פה לתקופה ארוכה מאוד בה יהיו שיבושים באספקת חשמל ומזון. כולנו נערכים אך הסופרים באזור התרוקנו מהר". השיבושים באספקת החשמל באי הקשו מאוד על ההיערכויות: "אנחנו בלי חשמל זה כבר היום השני, זו חוויה לא פשוטה".

שובל הרס, סן מרטין
יומיים בלי חשמל, סן מרטין | צילום: ספי מנצור

הנזק וההרס שגרם ההוריקן "אירמה" הכריחה את הרשויות להכריז על עוצר. "המשטרה המקומית לא מאשרת לאף אחד לצאת. אין פה תחבורה ואסור לצאת לשום מקום. אני עצמי נצור בבית המלון", תיאר מנצור.

היום שאחרי ההוריקן בסן מרטין‎
הסופרים התרוקנו, סן מרטין | צילום: ספי מנצור

לאור מצב החירום שהוכרז במדינת פלורידה לקראת פגיעת הוריקאן ״אירמה״ , החליט משה״ח בישראל לפנות את שליחי המדינה ובני-משפחותיהם ממיאמי עד שתעבור הסופה. לאור זאת, תהיה הקונס' הכללית של ישראל במיאמי סגורה עד להודעה חדשה. משרד החוץ: "ישראלים הנמצאים באזור נקראים להישמע להנחיות השלטונות במקום ולפעול על פיהן".

בינתיים, בשטח מתנהל מרוץ נגד הזמן. קצה ההוריקן כבר הגיע לפורטו ריקו, שהלילה צפויה להיפגע מהסופה עם רוחות עוצמתיות במיוחד של כ-300 קמ"ש ברמה הגבוהה ביותר - דרגה 5. קובה תיפגע בשבת, אז הסופה צפויה לרדת לקטגוריה 4, עם רוחות במהירות 240 קמ"ש. פלורידה תיפגע ככל הנראה ביום ראשון, אז ההוריקן ייחלש ויגיע לקטגוריה 3, עם רוחות של 210 קמ"ש.

ספי מנצור, סן מרטין
ספי מנצור, סן מרטין | צילום:

מאות אלפים מתושבי פלורידה נטשו החל מאתמול את בתיהם והחלו לצאת מהעיר לכיוון הצפון. התושבים שמנסים להימנע מהשפעות הסופה האימתנית יוצרים פקקי תנועה ענקיים ביציאה מהערים הגדולות במדינה.