הרשויות בארה"ב דיווחו היום (שני) כי עוצמת הסופה "אירמה" מוסיפה להיחלש - ומהירות הרוחות פחתה, אך מוקד הסערה מוסיף להתקדם לאורך מישור החוף בפלורידה. עוצמתה של הסופה, שכבר אינה מוגדרת כהוריקן, ירדה בשעות האחרונות ל-1 - ולמרות זאת קיים חשש כבד מהצפות, שיטפונות ונזקים עצומים לתשתיות. במקביל דווח על מספר מעשי ביזה שנחקרים על ידי הרשויות, תוך כדי מצב החירום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

במהלך הלילה נעקרו עצים רבים ברחבי פלורידה ונזק רב נגרם לתשתיות: ערים רבות לאורך החוף הפכו ל"ערי רפאים" לאחר שמיליונים עזבו את המדינה והשאר נותרו מתבצרים בבתיהם. בתים רבים רעדו מעוצמת הרוחות וקיים חשש לנזקים מבניים חמורים.

הוריקן אירמה פלורידה
נזקים עצומים בפלורידה | צילום: CNN

"החיבור מחדש לחשמל עלול להימשך שבועות"

מרכז ההוריקן הלאומי התריע: "זהו מצב מסכן חיים. קיים איום ממשי להצפות עצומות, בעיקר בחוף הדרום-מערבי של פלורידה". התחזית הקודרת ביותר צופה שיטפונות בגובה של כ-4.5 מטרים מעל פני הקרקע. עם זאת, המרכז הודיע כי עוצמתה של "אירמה" נחלשה לדרגה 1, וטכנית היא אינה מוגדרת כהוריקן בשלב זה.

במהלך הלילה ישנו כ-160 אלף איש במקלטים ברחבי מדינת פלורידה, בה כ-3 מיליון בתים ועסקים נותרו עדיין ללא חשמל. גורמים מקצועיים בחברת החשמל המקומית הדגישו כי "חיבורם מחדש התושבים עלול להימשך שבועות", נטען.

מיליונים נוספים עומדים בסכנת ניתוק בעוד הסופה ממשיכה להתקדם צפון מערבה בתוך שטח המדינה. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז על האזור כ"מוכה אסון". המשמעות - תושבים שרכושם ניזוק יוכלו לקבל פיצויים מהתקציב הפדרלי.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגיב למאמצי הסיוע שמתקיימים בפלורידה לאחר ישיבת קבינט ואמר: "כל הרשויות מתפקדות מעולה. אנחנו מתואמים עם הכוחות בשטח. 'אירמה' היא מפלצת לא קטנה". טראמפ הוסיף כי הוא מתכוון להגיע בקרוב לפלורידה בעצמו.

הסופה נחלשה
מיליונים ללא חשמל, בתים רועדים | צילום: רויטרס

מפלס המים בערים ממשיך לעלות

אמנם הסופה איבדה מעט מכוחה עם המגע בקרקע, אך מומחים מעריכים כי היא תישאר עוצמתית. ממרכז ההוריקן הלאומי של ארה"ב נמסר כי נמדדו רוחות במהירות של 110 קמ"ש, וכי היא מסווגת עתה בדרגת עוצמה נמוכה יותר, בעוד היא ממשיכה לנוע צפונית בשטחה של פלורידה לכיוון העיר טמפה. מפלס המים במרכזי הערים ממשיך לעלות במהירות כתוצאה מהמשקעים הרבים.

ה"עין" של ההוריקן צפויה לעבור במערב פלורידה, אך בניגוד למיאמי והמזרח שם נערכו כראוי, באזורים אלו אף אחד לא התכונן כי איש לא חשב שהסופה אכן תגיע לשם. החשש כעת הוא שהסופה תכה בעצמה גבוהה יותר במערב מאשר במזרח. עם זאת, במרכז העיר מיאמי דווח על הצפות רבות שנגרמו כתוצאה מהסופות שבעקבות ההוריקן "אירמה".

שינוי האקלים: אל גור בסרט חדש
מפלס המים ממשיך לעלות | צילום: רויטרס

לפי דיווחי רשות ההוריקנים הלאומית בארה"ב, "אירמה" הגבירה את מהירותה וצפויה להגיע לחלקיה הצפוניים של פלורידה מוקדם מהצפוי, ואף להיכנס לשטחה של מדינת ג'ורג'יה.

לפחות 3 בני אדם איבדו את חייהם כתוצאה מפגעי מזג האוויר, כולם בקי-ווסט, בדרום מערב פלורידה. שני מיליון בני אדם מנותקים מחשמל ומדווחים על מחסור במים, בדלק, במזון ובמוצרים בסיסיים נוספים. כוחות צבא נמצאים בכניסה לערים במטרה לנסות ולסייע.

מנזקי ההוריקן בפלורידה
"מצב מסכן חיים" | צילום: רויטרס

6.5 מיליון בני אדם בדרום פלורידה, כשליש מאוכלוסיית המדינה, הונחו לפנות את בתיהם. מי שיכל נטש וברח, בעוד אלפים אחרים צבאו על דלתות המקלטים הארעיים שהוקמו במוסדות כמו בתי ספר ואצטדיונים.

"אירמה" כבר תוארה כאחת הסופות העצמתיות ביותר שידע האוקיינוס האטלנטי, עם 28 הרוגים באיים הקריביים ונזקים קשים מהצפות בקובה. המומחים מעריכים כי הסופה עשויה להציף את חופי מערב פלורידה עד לגובה של כ-5 מטרים. סופות טורנדו זוהו באזור. "זהו מצב מסכן חיים", אמר מושל פלורידה ריק סקוט.