קומונת האהבה: מאז הקריאה "עשו אהבה ולא מלחמה", ההיפים הסתפרו, המלחמות חזרו והאהבה החופשית מתה, אך יום אחד שמענו שהיא קמה לתחייה בדרום פורטוגל. 15 ישראלים חברים ב"טמרה", קומונה שנמצאת שעתיים נסיעה מליסבון ומונה 170 חברים מכל העולם, כולל שני פלסטינים ו-35 ילדים. חוץ מהחברים הקבועים שגרים בבתים הנטועים בטבע ושפזורים על פני שטח עצום,יש גם קבוצות שעוברות שם קורסים של אקולוגיה, אהבה ושלום. "זה שהיא שוכבת עם מישהו אחר, לא גורע מהאהבה שלה אליי", מספר ישראלי שחי בקומונה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"לפני 4 שנים התפטרתי מהעבודה שלי", סיפרה עינת ירחי, שנמצאת כבר ארבע שנים בטמרה. "התגלגלתי לקורס, חשבתי שזו חווה אקולוגית וכשהגעתי לכאן קרה משהו מאוד עמוק אצלי. ניצת בלב שלי הרצון להיות במקום שאני יכולה להרגיש שרואים אותי כאדם. במקביל, נפתחתי לנושא המיניות והאהבה, שאחרי שנים בעולם הדייטים הישראלי בתל אביב, משהו בי נסגר. פה מצאתי אהבה".

אהבה חופשית תביא שלום? (צילום: חדשות 2)
אהבה חופשית תביא שלום? | צילום: חדשות 2

את טמרה ייסדה שליישית גרמנים שהבינו שבמולדתם השמרנית זה לא ילך. האיש הדומיננטי היה דיטר דום, שבשנים האחרונות חולה ואינו נראה בציבור. זוגתו, סבינה ליכטנפלס, ממלאת את מקומו, היא לא גורו שחייבים לציית לה, אבל בהחלט הרועה הרוחנית. "אם אתה באמת אוהב וחי בשלום ללא פחדים תחשוף את הטבע האמיתי שלך", היא מסבירה. "המערכות החברתיות לא מאפשרות לאהבה להיות חופשית. פלסטין וישראל זה סיפור עצוב, אם מסתכלים בלב העניין ישנו סיפור אהבה בין שרה והגר שהיו בהיריון מאותו גבר ואז בגלל קנאה, אחת מהן צריכה לעזוב - על הסיפור הזה אנחנו חוזרים כל הזמן".

האנשים חיים בבתים שנטועים בטבע (צילום: חדשות 2)
האנשים חיים בבתים שנטועים בטבע | צילום: חדשות 2

החברים בקומונה מתקיימים בצמצום מקופה משותפת, שניזונה בעיקר מהסדנאות שמועברות לאורחים מבחוץ. הם מאוד גאים בכך שהם מייצרים יותר ממחצית האנרגיה שהם צורכים, והם עמלים בהתמדה על שכלולים. ארוחת הערב מתבשלת על ביו-גז מהפסולת האורגנית, ארוחת הצהריים מתבשלת על קרן שמש מרוכזת והאוכל הטבעוני והירקות מגיעים מייצור עצמי. "בתור אישה שבאה מישראל, מתרבות שהמון בה סביב לחימה וטריטוריה, מה שמשך אותי זה השינוי בו פתאום שואלים איך אנחנו יכולים לחיות ביחד?", הסבירה אלי בן זיקרי, שנמצאת כבר שנתיים בטמרה.

הסמל של הקומונה המיוחדת (צילום: חדשות 2)
הסמל של הקומונה המיוחדת | צילום: חדשות 2

"אחת הנשים שאני יותר מחוברת אליהן פה היא אישה פלסטינית, והיא מורה בשבילי", סיפרה בן זיקרי. הפלסטינית החליטה ברגע האחרון לא להתראיין כי היא חוששת לחייה כשהיא תבקר בכפר הולדתה. קצת קשה לראות כיצד נוכל לצנן את יצר המלחמה באזורנו באמצעות המודל של טמרה, אבל משהו בטח שאפשר לקחת - איך לתקשר עם סוסים למשל.

"זה שהיא שכבה עם מישהו אחר לא גרע ממני את האהבה שלה - ההיפך"

אלעד עשה את הדרך לכאן מילדות בקריית אונו וקריירה מוצלחת בהייטק. הכסף עדיין זורם מהתחום כי כל מה שהוא זקוק לו זה לפטופ, אבל לפני 3 שנים התחיל להרגיש שהוא רוצה חיים אחרים והחל בחיפושים. הוא הגיע לפורטוגל, קנה חווה ישנה על 50 דונם והרים בית חדש, אז הוא גילה שהוא שכן של טמרה, אז הוא קפץ לבקר ומאז הוא בפנים לגמרי. "בשנה האחרונה הייתי בקשר מאוד הדוק עם אישה", הוא מספר על ההתמודדות עם ניהול מערכת יחסים של אהבה חופשית. "היא אמרה לי אני אוהבת אותך, אבל אני לא הולכת לוותר על החופש המיני שלי, בשביל אף בן אדם, גם לא אתה. בהתחלה כעסתי על זה".

אלעד מספר על החוויה משנת החיים, שגרמה לו להסתכל על הסיטואציה בצורה שונה. "היה לנו סוף שבוע מדהים ביחד, ממש הרגשתי שאנחנו עולים כל כך גבוה", הוא משחזר. "בסוף היא מספרת לי שלפני סוף השבוע הזה היא בילתה עם גבר אחר ושכבה איתו באותו רגע התחלתי לצחוק, כאילו משהו השתחרר בתוכי, הייתה לי מפלצת ובסוך זה משהו קטן. הבנתי שזה שהיא שכבה עם מישהו אחר לא גרע ממני את האהבה שלה - ההיפך".