הרוגים בפיגוע דריסה בברצלונה: רכב מסחרי התנגש היום (חמישי) בעשרות בני אדם ב"פלאזה קטלוניה" שבאזור הרמבלה במרכז ברצלונה, 13 בני אדם נהרגו וכ-80 בני אדם נפצעו. המשטרה המקומית הגדירה את המקרה כ"אירוע טרור" והאזור נחסם על ידי הכוחות ומאות בני אדם מסוגרים במסעדות באזור. המשטרה עצרה שני חשודים בביצוע הפיגוע ועל פי דיווחים בתקשורת המקומית אחד המחבלים נהרג בקרב יריות עם המשטרה. המשטרה אישרה כי נהג נוסף דהר עם רכב מסחרי ודרס שני שוטרים במחסום. דאע"ש נטל אחריות לפיגוע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המשטרה המקומית שללה את הדיווחים ששני אנשים אנשים חמושים נכנסו לבר באזור ולקחו בני ערובה. שוטרים רבים מסתובבים ברחובות עם נשקים שלופים. בתקשורת המקומית דיווחו על כ-600 בני אדם, שבהנחיית המשטרה, הסתגרו למשך זמן רב במסעדות באזור ומחכים לאישור לצאת. המשטרה מצאה רכב מסחרי, שהושכר בעיירה הממוקמת כ-60 ק"מ מברצלונה, על פי החשד הרכב היה מעורב גם הוא בפיגוע. 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ גינה את הפיגוע. "נעשה כל מה שצריך כדי לעזור", צייץ בחשבון הטוויטר שלו. "תהיו חזקים וקשוחים, אנחנו אוהבים אתכם". על פי מספר מקורות ה-CIA הזהיר את המשטרה הספרדית על פיגוע טרור אפשרי בברצלונה. מזכיר המדינה רקס טילרסון הצהיר כי ארה"ב הציעה סיוע לספרד. כמו כן, מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה הודעת חירום לאזרחיה השוהים בברצלונה. "הימנעו מהגעה לאזור ומשהות באזורים הומים", נכתב.

אנשים ברחו מהאזור, טרם ידוע מספר הנפגעים
אנשים ברחו מהאזור, טרם ידוע מספר הנפגעים | צילום:

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את הפיגוע. "בשם אזרחי ישראל אני שולח תנחומים למשפחות ההרוגים ואיחולי החלמה מהירה לפצועים", אמר בהודעה רשמית. "הערב ראינו שהטרור מכה בכל מקום, ועל העולם התרבותי להילחם בו יחד כדי להביס אותו". ראש הממשלה ביקר הערב בחדר המצב במשרד החוץ.

לא ידוע על ישראלים שנפגעו בפיגוע, והנושא עדיין נמצא בבדיקה, עדיין 18 עדיין מוגדרים כמנותקי קשר. נועם כץ, סמנכ"ל תקשורת והסברה במשרד החוץ אמר: "אנחנו מקווים שנצליח לאתר את כולם. רוב הטלפונים אלינו הגיעו מאזרחים מודאגים כאן בארץ". חברות הביטוח מגדל, הראל, הפניקס ופספורט קארד הודיעו כי יאפשרו הקדמת טיסה למי שירצה לשוב ארצה, חברות התקשורת פרטנר, סלקום ופלאפון פתחו שיחות חינם לברצלונה. קונסול ישראל במדריד איציק ארזואן בדרכו לברצלונה עם שני אנשי צוות על מנת לסייע לישראלים השוהים במקום. 

הנהג הדורס חוסל כ-40 ק"מ מברצלונה
הרכב איתו דהר המחבל | צילום:

משטרת ברצלונה הורתה לכל המוסדות היהודים בעיר לסגור את המקומות ולא להתקהל. "נסנו על נפשנו, הייתי במרחק של 10 שניות מהזירה", אמר ברק בן גל, ישראלי שהיה באזור. "אני מדריך טיולים. הבום היה ממש בגבי, אנשים השתטחו, יש עשרות פצועים, האירוע לא נגמר. הרחובות ריקים מאדם והאזור נסגר". בן גל ציין כי כוחות המשטרה פרוסים בכל האזור: "יש מסוקים באוויר, התחושה לא נוחה. חלק מבעלי החנויות הגיפו את הסורגים".

עשרות נפצעו (צילום: צילום רן אלתרמן)
ראש ממשלת ספרד: "הטיפול בפצועים בראש סדר | צילום: צילום רן אלתרמן
הרוגים בפיגוע דריסה
הרוגים בפיגוע דריסה | צילום:

ראש הממשלה הספרדי מריאנו רחוי הצהיר כי הוא בקשר עם הרשויות וראש סדר העדיפויות הוא טיפול בפצועים. אנשים שבילו באזור ברחו מהמקום, עדיין נאספים פרטים אודות האירוע וטרם ידוע כמות הנפגעים. שירותי החירום הורו לסגור את תחנות הרכבת והמטרו באזור. שר הפנים הספרדי הודיע כי כל האירועים והחגיגות העירוניות שהיו מתוכננים להיום בוטלו.

בהכנת הכתבה השתתפו ערד ניר, אלעד שמחיוף, ניר דבורי, עמית ולדמן, אסף יחזקאלי, ירון אברהם ועמרי ברק