לאחר שהכה בעוצמה בפוארטו ריקו, הותיר אחריו הוריקן "מריה" הרס רב ונזק כבד לתשתיות שגרם לניתוק אספקת החשמל באי. שניאור, ישראלי המתגורר באי כבר 9 חודשים, סיפר על הבוקר בו קמו וראו את האי במצבו הנוכחי: "הגגות קרסו. ראינו המון הרוגים ופצועים. בתי החולים הרשמיים חדלו מלעבוד".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לפני יומיים התעוררנו לבוקר עצוב מאוד", סיפר שניאור על חווייתו מהאי. "ראינו שהכל ממש נהרס. ממלונות ועד בתים ורכבים". שניאור וישראלים אחרים שוהים בבית מלון, למרות שרוב התשתיות הבסיסיות קרסו. "החשמל נותק, אין מים או קווי אינטרנט. אין לנו מה לעשות פה יותר", תיאר.

גם שדה התעופה המרכזי באי שותק בעקבות מזג האוויר וקריסת תשתיות החשמל. לצד אזרחים זרים רבים, באי נמצאים כמה עשרות ישראלים שמחכים לפתיחת נמל התעופה: "רוב הישראלים נמצאים בבית חב"ד", הוא מתאר. "בדקנו מה קורה איתם, כרגע כולם בסדר. עוד כמה ימים נתפוס מפה טיסה למיקום אחר".

האי, במצבו כיום, נראה אחרת לגמרי מהפנינה התיירותית שהיה לפני הוריקן "מריה". שניאור, שמחכה לחידוש הטיסות יוצאות, כבר מצפה לחזור. "ממש עצוב לנו על האי הזה, נקווה שיחזרו בקרוב התשתיות ונוכל לחזור לפוארטו ריקו, ליהלום שלנו".

אחרי הנזקים הכבדים שהותירה סופת ההוריקן "מריה" בפוארטו ריקו, הרשויות באי הקאריבי חוששות מהצפות הרסניות בעקבות סדק שנגרם בסכר בן 90 שנה. גורם בסוכנות החירום של האי אמר כי "נראה שהסכר לא יחזיק מעמד" וגיאולוג מתריע: "אם הסכר יקרוס, תהיה זרימה קטסטרופלית של יותר מ-30 מיליארד ליטרים של מים שתוביל להרס נרחב".

השטפונות בפוארטו ריקו
"אין מים או אינטרנט" | צילום: Sky News

הסדק בסכר, שממוקם בחלקו הצפוני של האי, נוצר בעקבות הגשמים העזים והשיטפונות שגרמה סופת ההוריקן בימים האחרונים. הממשלה הגדירה את המצב "מסוכן מאוד" והורתה על פינוי של 70 אלף תושבים משתי עיירות סמוכות.

כריסטינה ויאלבה, שעובדת בסוכנות החירום הממשלתית של פוארטו ריקו, אמרה כי הרשויות סבורות שהסכר לא יחזיק: "זה יכול לקרות הלילה, מחר, או בימים הקרובים. נראה שזה יקרה בקרוב".

חשש מקריסת הסכר
חשש מקריסת הסכר | צילום: Sky News
מניין ההרוגים הרשמי עלה ל-2975
הרס רב ונזק לתשתיות | צילום: sky news, חדשות

רוב תושבי האי שעדיין מתאוששים מפגיעת ההוריקן "אירמה" לפני כשבוע במהלכה נהרסו כ-70% מהמבנים באי, התפנו ל-500 מקלטי החירום שנפתחו בערים הגדולות. "הערים נראות כמו ערי רפאים", סיפר חוסה טורס, תושב האי. "אנחנו נוקטים ביותר אמצעי בטיחות, לאחר 'אירמה'". בפוארטו ריקו מתגוררים 3.4 מיליון תושבים.