עו"ד לטראמפ: אל תעיד בפני מולר (צילום: רויטרס)
מחריף את הטון גם כלפי ונצואלה, טראמפ (אר | צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר באופן נחרץ שאינו שולל אופציה צבאית נגד ונצואלה בתגובה למשבר הפוליטי ההולך ומעמיק במדינה: "אזרחי ונצואלה סובלים וגוססים, אם נידרש לכך יש לנו הרבה אופציות עבור ונצואלה - כולל זו הצבאית". זאת, לאחר שנשיא ונצואלה ניקולס מדורו הקים את "האסיפה המחוקקת", גוף שצפוי להחליף את בית הנבחרים המקורי ומחזיק בסמכויות בלתי מוגבלות, בהן גם היכולת לשכתב את החוקה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בנאום שנשא הנשיא האמריקני במועדון הגולף שלו בניו ג'רזי, בו הוא שוהה בחופשה שהופסקה בשל המתיחות עם צפון קוריאה, טראמפ הסביר כי אינו שולל התערבות צבאית בוונצואלה - אך סירב לומר האם הוא מסכים שמדינתו תוביל את הצעד.

כשכתבת שאלה אותו האם נלקחת בחשבון האפשרות שצבא ארה"ב יצטרך להוביל את התגובה הצבאית השיב הנשיא כי "אנחנו לא מדברים על זה". את הדברים אמר טראמפ בתום פגישה שקיים עם מזכיר המדינה רקס טילרסון, שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי והיועץ לביטחון לאומי הגנרל מקמסטר.

ונצואלה: "זה איום משוגע"

שר החוץ של ונצואלה חורחה ארזה תקף את האיומים של טראמפ ואמר כי ארצו דוחה מכל וכל את "האיומים האימפריאליסטים" שהשמיע. ארזה אמר כי מדובר ב"איום משוגע" והוסיף כי בקרוב תפורסם תגובה רשמית בנושא.

הבית הלבן מצדו מסר כי הנשיא טראמפ ישוחח עם נשיא ונצואלה ניקולס מדורו כשהדמוקרטיה במדינה תשוחזר. מנגד בפנטגון מיהרו לפרסם הודעת הרגעה: "לא קיבלנו הוראות מיוחדות על ונצואלה מהנשיא טראמפ".

טראמפ התייחס בדבריו גם למשבר ההולך ומעמיק באסיה, והוסיף כי שוחח עם נשיא סין שי ג'ינפינג על המתיחות "המסוכנת מאוד שלא תימשך" עם צפון קוריאה. בהמשך חזר הנשיא על איומים קודמים שהשמיע השבוע ואמר כי "אם האי גואם יותקף - יהיו בעיות גדולות".

מוקדם יותר טראמפ החריף את האיומים שלו גם על פיונגיאנג: "התכוונתי למה שאמרתי. מי שיפגע בארה"ב, במקומות בהן היא שולטת או בבנות בריתה - יתחרט על כך ומהר". עוד הבהיר טראמפ כי הוא מקווה שצפון קוריאה מבינה את מה שאמר כי "המילים שאמרתי קלות מאוד להבנה". לאחר מכן הבהיר כי צבא ארה"ב "ערוך ומוכן" לתקוף את פיונגיאנג אם יידרש לכך.