שני המנהיגים יפגשו? (צילום: רויטרס)
ממשיכים לשגר איומים | צילום: רויטרס

ראש המטות המשולבים של ארה"ב גנרל ג'וזף דאנפורד ממשיך בקו התוקפני של הנשיא טראמפ ומשגר היום (שני) מסר מאיים לעבר צפון קוריאה. "צבא ארה"ב מוכן להשתמש במלוא יכולותיו על מנת להגן על ארה"ב ועל בנות בריתה מול צפון קוריאה", אמר במהלך ביקור בדרום קוריאה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הגנרל האמריקני אמר בפגישה עם מקבילו הדרום קוריאני לי סון-ג'ין ועם הנשיא מון ג'ה-אין, כי אם הסנקציות שהוטלו על פיונגיאנג ייכשלו, האופציה הצבאית מוכנה. "מכינים את האפשרות הצבאית למקרה שהניסיונות הדיפלומטיים והסנקציות הכלכליות לא יעבדו", הוסיף. "הטילים של פיונגיאנג מאיימים על העולם כולו".

זמן קצר לפני הפגישה, הצהיר מון כי אסור שתתחדש הלחימה בחצי האי הקוריאני וקרא לשכנה מצפון לחדול את איומיה. "עם כל העליות והמורדות עמם אנו מתמודדים, יש לפתור את הסוגייה הגרעינית בצפון קוריאה בדרכי שלום", אמר מון בפתח פגישה עם יועציו הבכירים.

הגנרל ג'וזף דנפורד (צילום: רויטרס)
"הצבא מוכן". דנפורד | צילום: רויטרס

"אנחנו מפצירים בצפון קוריאה להפסיק להחמיר את המצב ולחדול מיד כל פרובוקציה או איום", הוסיף. "אני משוכנע שארה"ב תגיב למצב הנוכחי בצורה בצורה רגועה ואחראית מתוך עמדה מקבילה לנו".

"לא נופתע מניסוי טילים נוסף"

שניים מהגורמים הבכירים ביותר בממשל טראמפ הצטרפו לקריאות של נשיא דרום קוריאה לפתור את המשבר בדרכי שלום. במאמר דעה משותף שהתפרסם היום ב"וול סטריט ג'ורנל", הבהירו מזכיר המדינה רקס טילרסון ומזכיר ההגנה ג'יימס מאטיס כי מטרתה של ארה"ב ב"מסע הלחצים השקט" כלפי צפון קוריאה היא פירוק חצי האי מנשק גרעיני - לא החלפת השלטון.

"אין לנו כל שאיפה לגרום סבל נוסף לעם הצפון קוריאני אותו אנו מבדילים מהמשטר העוין בפיונגיאנג", כתבו השניים. "אנחנו מחליפים את המדיניות הכושלת של 'סבלנות אסטרטגית' במדיניות חדשה של 'אחריותיות אסטרטגית'. צפון קוריאה ניצבת בפני האפשרות לצעוד לעבר שלום, שגשוג וקבלה בינלאומית או לחילופין, להמשיך בנתיב המוות של לוחמנות, עוני ובידוד".

על רקע ההסלמה האחרונה במתיחות עם צפון קוריאה, ראש ה-CIA, מייק פומפאו, אמר אתמול כי לא יהיה מופתע אם צפון קוריאה תבצע ניסוי טילים בליסטיים נוסף. עם זאת הדגיש ראש ארגון הביון כי הוא אינו חושב שארצות הברית וצפון קוריאה נמצאות על הסף של מלחמה גרעינית. "אנחנו עוד לא בנקודה הזו", אמר.

אלף חיילים ישלחו (צילום: רויטרס, חדשות)
יהיה עימות? | צילום: רויטרס, חדשות

"אני די בטוח שמנהיג צפון קוריאה ימשיך לנסות לפתח את תכנית הטילים שלו", הוסיף. "הוא ביצע שני ניסויים בחודש יולי, לכן לא אהיה מופתע אם הוא יבצע עוד ניסוי". פומפאו העניק ריאיון ראשון מאז נכנס לתפקידו בחודש ינואר האחרון לרשת החדשות השמרנית "פוקס ניוז". "לא ראיתי מודיעין שמצביע על כך שאנחנו בדרך למלחמה גרעינית עם צפון קוריאה", אמר פומפאו. "שום דבר שיכול להצביע על כך שהמדינות בדרכן להתנצחות שכזו".

עם זאת פומפאו התריע מפני המשך הניסויים של המדינה המסוגרת והזהיר מפני ההתקדמות הטכנולוגית הצפון קוריאנית. "בכל פעם שהם בודקים טיל נוסף, או במידה והם יעשו ניסוי בנשק גרעיני הם משפרים משמעותית את האיכויות שלהם"