אותן המדינות, אוכלוסיה הולכת ומשתנה: יבשת אירופה ה"קטנה" עברה תהליכים דמוגרפיים מרחיקי לכת בעשורים האחרונים - מהעידן שלאחר מלחמת העולם השנייה דרך נפילת חומת ברלין, פירוק ברית המועצות ויוגוסלביה ועד לגלי ההגירה המאסיביים לאירופה של ימינו, מהמזרח התיכון ואפריקה. את השינויים אפשר לראות היטב בכל מקום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

התהליכים הללו הובילו לשינויים משמעותיים בהרכב האוכלוסייה של מדינות רבות באירופה. עירוב התרבויות ממזרח ומערב שינה את פניהן של ערים מרכזיות ביבשת והוביל לגידול בשיעור האזרחים הבריטים, הצרפתים או הגרמנים שלא בהכרח נולדו בלונדון, פריז או ברלין - אלא היגרו אליהן או נמלטו לערים אלה עקב מצוקה אישית או לאומית.

אז מה אומרים על המספרים על השינויים שחלו באירופה? מבט על הנתונים הדמוגרפיים של מדינות שונות ביבשת - מסקנדינביה עד לחופי הים התיכון, מהבלקן ועד לחצי האי האיברי - מגלה מהי האוכלוסיה הגדולה ביותר בכל מדינה, אחרי אלה שנולדו בה. כלומר: מהי ארץ המוצא ממנה הגיעו הכי הרבה אזרחים או מהגרים לכל מדינה ביבשת.

מנתוני Eurostat, המאגר הסטטיסטי של האיחוד האירופי, נכון לתחילת 2016 בגרמניה חיה אוכלוסיית הזרים הגדולה ביותר באירופה. המיעוט הגדול ביותר במדינה הוא של טורקים - כ-3 מיליון טורקים חיים בה, בהם גם גרמנים שנולדו בגרמניה לאם ואב שמוצאם מטורקיה או שרק אחד ההורים טורקי. בשנה האחרונה גבר והלך גם זרם הפליטים שהגיעו למדינה מסוריה.

טורקים לאחר נסיון המהפכה שכשל (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרסבבריטניה חיים למעלה מ-65 מיליון בני אדם, מהם כ-55 מיליון ילידי הממלכה. לאחר מכן יש בבריטניה כמיליון וחצי הודים - 800 אלף מהם נולדו בהודו. בממלכה יש גם מספר דומה של ילידי פולין. כחצי מיליון בני אדם הגיעו לבריטניה מפקיסטן ולמעלה מ-300 אלף מאירלנד השכנה.

בצרפת חיים כ-12 מיליון זרים המהווים קרוב ל-20% מאוכלוסיית המדינה - משמע, שכל צרפתי חמישי לא נולד בצרפת. 5.5 מיליון מהזרים בצרפת נולדו באירופה ו-4 מיליון מקורם בארצות המגרב -20% מאלג'יריה ו-15% ממרוקו וטוניסיה. אלג'יריה היא ארץ המוצא של הכי הרבה צרפתים שלא נולדו בצרפת.

אוהדים גרמנים חוגגים בברזיל (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרסבספרד חיים קרוב ל-50 מיליון איש, מהם 86% נולדו בספרד. למעלה ממחצית מהספרדים שלא נולדו בספרד, מגיעים מהקולוניות לשעבר של ספרד בדרום אמריקה כמו אקוודור וקולומביה (כ-400 אלף נולדו בכל אחת מהן). היתר מגיעים בעיקר ממזרח אירופה ומצפון אפריקה: מספר כמעט זהה של כ-700 אלף מרוקאים (12%) ורומנים (11%) מתגוררים בספרד, עם יתרון קל לזרים ממרוקו הסמוכה.

פליטים באירופה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

רוב של זרים ממרוקו קיים גם בבלגיה, ואחוז גבוה יחסית של מרוקאים קיים גם בהולנד - אם כי שם הטורקים הם המיעוט הגדול ביותר במדינה. מעט אחריהם, הולנדים שמקורם מסורינאם שבדרום אמריקה, מדינה שבעברה הייתה מושבה הולנדית ושהשפה הרשמית בה עד היום היא הולנדית.

פליטים באירופה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

באיטליה, קבוצת המיעוט הגדולה ביותר היא של רומנים - הם מהווים 17% מבין האיטלקים שלא נולדו בארץ המגף. בהונגריה, למעלה מ-40% מהזרים במדינה הגיעו מרומניה. במדינות ברית המועצות לשעבר, רוב אוכלוסיות המיעוט הם של ילידי רוסיה - בהן לטביה, אסטוניה, בלארוס ואוקראינה. ברוסיה עצמה - המיעוט הגדול ביותר הוא של אוקראינים, וברוב מדינות יוגוסלביה לשעבר, המיעוטים הגדולים ביותר הם של סרבים.

פליטים באירופה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

ומה קורה במדינות סקנדינביה הידועות בגישתן הפתוחה יחסית למהגרים? בדנמרק קיים אחוז זרים גבוה, בין 5% ל-6% משלוש מדינות עיקריות: פולין, גרמניה השכנה מדרום וטורקיה. בשוודיה קיים דווקא רוב לזרים שנולדו בפינלנד השכנה ממזרח (9.3%). קרוב מאוד אליהם מספר של כ-150 אלף מהגרים שהגיעו בשנים האחרונות מסוריה ומספר דומה של אזרחים שוודים שמוצאם עירקי. עוד בשוודיה ישנם 5% של זרים מפולין ו-4% מאירן. בפינלנד - המיעוט הגדול ביותר הוא של שוודים, ובנורווגיה קיים דווקא רוב לזרים שנולדו בפולין.

903400
צילום: