הוריקן "אירמה" שעושה את דרכו לעבר האיים הקריביים והחוף המזרחי של ארה"ב, הוגדר על ידי מרכז ההוריקן האמריקני כ"סופה העצמתית ביותר בנמדדה באוקיאנוס האטלנטי מאז ומעולם". בפורטו ריקו ובכל 67 המחוזות בפלורידה הוכרז על מצב חירום והתושבים נקראו להתפנות מבתיהם או לתפוס מחסה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במקביל, במשרד החוץ קראו הערב (שלישי) לישראלים הנמצאים במסלול פגיעת הסופה, שהתחזקה לדרגה הגבוהה ביותר האפשרית – דרגה 5, להימנע מהגעה למקומות בהם היא צפויה לפגוע.

"לאור הסכנה הנשקפת בשל הסופה", אמרו במשרד החוץ, "מומלץ להישמע להנחיות הרשויות המוסמכות במקום, בכל הנוגע לפינוי, ציוד הכרחי ומקומות מקלט. כמו כן, ממליצים במידת האפשר להימנע מלהגיע למקומות בהם צפויה הסופה לפגוע, או לעזוב מקומות אלו אם קיימת אפשרות כזו. במקרה חירום ניתן לפנות לקונסוליה הישראלית במיאמי".

הוריקן אירמה גובה קורבנות
"אירמה" מהחלל | צילום: רויטרס

הסופה "אירמה" הפכה בשעות האחרונות להוריקן ברמה 5 והיא עושה את דרכה מהאוקיאנוס האטלנטי לכיוון האיים הקריביים ומדינת פלורידה. מושל פלורידה הכריז על מצב חירום בכל 67 המחוזות במדינה, ועל פי התחזיות הסופה צפויה לפגוע בדרום פלורידה ביום שישי הקרוב.

ההוריקן מביא עמו רוחות חזקות בעוצמה של 295 קילומטרים בשעה, והוא צפוי לנחות בפורטו ריקו ביום רביעי בערב או חמישי בבוקר. במרכז ההוריקן האמריקני אמרו כי לסופה עלולות להיות "תוצאות קטסטרופליות", וכי "מדובר בהוריקן העוצמתי ביותר שנמדד באוקיאנוס האטלנטי מאז ומעולם". עוד הוסיפו כי "יש להשלים במהירות את ההכנות באזורי ההתראה".

אלפי בתים נהרסו בטקסס
אלפי בתים נהרסו בטקסס | צילום: רויטרס
הגשמים הרבים גרמו להצפות נרחבות
הגשמים הרבים גרמו להצפות נרחבות | צילום: רויטרס

מושל פורטו ריקו ריקרדו רוסלו קרא ל-3.4 מיליון התושבים למצוא מחסה באחד מ-460 המקלטים במדינה לפני שהסופה תגיע ליבשה. "זה דבר חסר תקדים", אמר והוסיף כי יבקש מהנשיא האמריקני דונלד טראמפ להכריז על מצב חירום עוד לפני שהסופה תגיע. במקומות רבים במדינה רוקנו התושבים את מדפי המרכולים ממוצרים חיוניים כמו מים, וגם תחנות הדלק רוקנו.

במקביל, במדינת טקסס שנפגעה מהוריקן "הארווי", ממשיכים התושבים להתאושש מהנזקים הקשים. כ-60 בני אדם נהרגו, אלפי בתים ועסקים נהרסו בסופה בדרגה 4, ויותר ממיליון בני אדם איבדו את בתיהם. בעיר יוסטון הוסר העוצר הלילי שהוטל בשל השיטפונות העזים שפקדו את העיר אחרי הגשמים הרבים.