"איבדנו את כל מה שכסף יכול לקנות" – כך תיאר הלילה (שלישי) ראש ממשלת דומיניקה את ההרס שספג האי הקריבי בו היכתה סופת ההוריקן האימתנית "מריה", שדורגה בעוצמה הגבוהה ביותר עם הגיעה ליבשה – דרגה 5. "הרוחות העיפו את הגגות של כל אדם איתו יצרתי קשר", הוסיף ראש הממשלה רוזוולט סקריט.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מוקדם יותר פרסם סקריט עדכונים חיים בעמוד הפייסבוק שלו, בשעה בה הגג של ביתו שלו נעקר ממקומו. הוא כתב כי הוא "נמצא בחסדיו המוחלטים של ההוריקן, ביתי מוצף". אחרי שחולץ, כתב עוד כי "הפחד הגדול שלי הלילה הוא שנתעורר לחדשות על פציעות חמורות ואף מקרי מוות כתוצאה משטפונות".

ההוריקן "מריה" מתקדם באותו נתיב שבו התקדמה הסופה החזקה "אירמה" בתחילת החודש, ושגרמה לנזקים קשים באיים הקריביים ובפלורידה בארה"ב. הרוחות החזקות בסופה הנוכחית מגיעות למהירות של 260 קמ"ש.

מביטים לעבר האוקיינוס, גוואדלופ
תושבים מתכוננים להוריקן | צילום: רויטרס
כך נראית הסופה מהחלל
כך נראית הסופה מהחלל | צילום: נאסא

באי הסמוך לדומיניקה, מרטיניק, הוכרז מצב חירום ובאי גוואדלופ הורו הרשויות לתושבים להתפנות מבתיהם. גם בפורטו ריקו הוזהרו התושבים מהסופה שצפויה להגיע לשם מחר, ככל הנראה בדרגה 3. גם שם הונחו התושבים להתפנות או למצוא מחסה.

סופת ההוריקן "מריה", הסופה האטלנטית הרביעית השנה, הועלתה הלילה להוריקן מדרגה 5, הדרגה המקסימלית בסולם סאפיר-סימפסון בעל 5 הדרגות. הרוחות בה נעות במהירות של 260 קמ"ש, כך על פי מרכז ההוריקן הלאומי של ארצות הברית. בדומיניקה, טריטוריה בריטית לשעבר במזרח הקריביים, חיים 72 אלף בני אדם. האי שוכן בין הטריטוריות הצרפתיות גוואדלופ ומרטיניק.

התושבים הונחו למצוא מחסה
התושבים הונחו למצוא מחסה | צילום: רויטרס
הוריקן מריה
צילום: רויטרס

אם עצמתה לא תפחת, "מריה" תהיה הסופה הראשונה מדרגה 4 שתפגע בפורטו ריקו מזה 85 שנים. הסופה האחרונה שפגעה באי הייתה הוריקן "ג'ורג'" ב-1998 שבמגע עם הקרקע הייתה בדרגה 3. רק לפני שבועיים חמקה פורטו ריקו מפגיעה ישירה של הוריקן "אירמה", שהגיעה לדרגה 5 הנדירה.