התרגיל הצבאי הרוסי (צילום: משרד ההגנה הרוסי)
משחקי המלחמה של רוסיה | צילום: משרד ההגנה הרוסי

על רקע המתיחות הגוברת בין רוסיה למערב, פתחה היום (חמישי) מוסקבה בתרגיל הצבאי הגדול ביותר מאז סיפוח חצי האי קרים ב-2014 במשותף עם צבא בלארוס. בנאט"ו מודאגים מהתמרון הצבאי הנרחב בו צפויים להשתתף כ-13 אלף חיילים, חטיבות שיריון, משחתות ומטוסי קרב.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

התרגיל, "זאפאד (מערב) 2017", יימשך שישה ימים ויערך בבלארוס, מערב רוסיה ואזור קליניגרד המשמש כמובלעת רוסית. התמרון מעורר לחץ בקרב מפקדי כוחות נאט"ו שצופים כי הוא יהיה גדול בהרבה ממה שהוכרז.

אמל"ח רוסי (צילום: משרד ההגנה הרוסי)
12,700 חיילים יקחו חלק בתרגיל | צילום: משרד ההגנה הרוסי
במערב עוקבים בדאגה (צילום: משרד ההגנה הרוסי)
במערב עוקבים בדאגה | צילום: משרד ההגנה הרוסי

אוקראינה, שיחסיה עם רוסיה הידרדרו בשנים האחרונות, מאז הפלישה הרוסית לקרים, כבר הודיעה כי תעלה את רמת הכוננות, מחשש שהתרגיל משמש כסיפור כיסוי לפלישה נוספת לתוך שטחי המדינה.

המטרה המרכזית של התרגיל, לפי הצהרת המדינות, היא ליצור תיאום בין מטות הצבא באמצעות דימוי של משחקי מלחמה ריאליסטיים. בלארוס הקצתה 7,200 חיילים בעוד רוסיה שלחה כ-5,500 חיילים, כך לפי הודעת משרד הביטחון הרוסי.

אוקראינה העלתה את רמת הכוננות (צילום: משרד ההגנה הרוסי)
אוקראינה העלתה את רמת הכוננות | צילום: משרד ההגנה הרוסי
נשלחו חטיבות שלמות של טנקים (צילום: משרד ההגנה הרוסי)
נשלחו חטיבות שלמות של טנקים | צילום: משרד ההגנה הרוסי

משחקי המלחמה ידמו התקוממות חמושה בבלארוס, בעלת בריתה הקרובה של רוסיה. "טרוריסטים" המגובים בסיוע של מדינה חיצונית ילחמו בכוחות רוסיים שיגויסו במיוחד כדי לדכא את "ההתקוממות".

לפני התרגיל ובעקבות המצב המידרדר באוקראינה, פרסה נאט"ו 4 גייסות המונים 4,530 חיילים בשטחי פולין אסטוניה, לטביה וליטא, הגובלות בבלארוס ורוסיה. בנוסף, חברות הברית הבטיחו סיוע אווירי למדינות הבלטיות בזמן חירום.