אושפז בבית החולים. קארובי (צילום: רויטרס)
אושפז בבית החולים. קארובי | צילום: רויטרס

מנהיג אופוזיציה אירני שנשלח למעצר בית בפברואר 2011 פתח בשביתת רעב, בדרישה מהרשויות ברפבוליקה האסלאמית לשפוט אותו מול הציבור כולו. מהדי קארובי, מועמד לשעבר לנשיאות, הוביל מחאה המונית אחרי בחירתו של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד ב2009, מחאה שנמשכה חודשים ארוכים והפנתה את תשומת הלב העולמית לבעיית זכויות האזרח באירן של האייטולות. אתמול הוא הכריז על שביתת רעב והיום (חמישי) אושפז בבית חולים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

קארובי נחשב למנהיג ה"תנועה הירוקה", עבר בחודשים האחרונים טיפולים בליבו ותומכיו חוששים שהוא בימיו האחרונים, קארובי נשלח למעצר בית , הוא תחת מעקב בלתי פוסק שכולל שומרים שחיים איתו בביתו. למרות שביקש בעבר לעמוד למשפט פומבי על פשעיו, המשטר בטהראן לא מצא לנכון לעשות כך.

מפגינה אחרי בחירות 2009 (צילום: CNN)
מפגינה אחרי בחירות 2009 | צילום: CNN

אתר שמזוהה עם התנועה הירוקה מצטט את אישתו של קארובי שסיפרה כי הוא פתח אתמול בשביתת רעב והוא מסרב לשתות או לאכול - עד שהמשטר ישמע את דרישותיו "הוא רוצה שאנשי הביטחון יעזבו את הבית, אם מעצר הבית שלו יימשך - הוא רוצה שהרשויות יכריזו מתי הם מתכוונות להעמיד אותו למשפט מול הציבור".

השמה במעצר בית היא דרך שכיחה של הרשויות בטהראן להתמודד עם מנהיגים פוליטיים שיוצאים נגד עמדת המשטר, גדם מיר חוסיין מוסאווי שהתמודד בבחירות לנשיאות ורעייתו נשלחו אחרי ההפגנות למעצרי בית תחת מעקב. בנו של קארובי (מוחמד טאג'י קארובי) טוען שהמשטר רוצה להשתיק את קארובי מבלי לתת את הדין, הבן דואג שגופו של אביו לא יעמוד בשביתת הרעב.