ההוריקן "אירמה" נחלשה הבוקר (שני) לדרגת סופה טרופית "בלבד" והחלה להתקדם צפונה לעבר צפון פלורידה ודרום ג'ורגיה, שם היא מכה כעת. בין אלפי המתנדבים שמסייעים לתושבים ברחבי דרום ארצות הברית ניתן למצוא גם את משלחת IRC של קרן "ישראלייף" המורכב ממתנדבי יחידות החילוץ ואיחוד ההצלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המתנדבים של הקרן החלו לעשות את דרכם לעבר מיאמי על מנת להגיש סיוע לקהילה היהודית במקום כשקיבלו בקשה להגיע ולסייע בבית האבות "בקינגהאם" בעיר סוואנה שבג'ורגיה. המשלחת הגיעה במהרה לבית האבות והחליפה את הצוות המקומי שנתקע בסופה ולא הצליח להגיע ולסייע לקשישים.

"אני בת 100 כרגע, כמעט בת 101, ואני כאן בבקינגהאם כדי לחכות שההוריקן יעבור", סיפרה יטה טורק, דיירת המקום. "יש לנו את האנשים האלה שהגיעו מישראל לעזור לנו, ואנחנו אכן זקוקים לעזרה הזו, זה נפלא".

מנזקי ההוריקן בפלורידה
מנזקי ההוריקן בפלורידה | צילום: רויטרס

בינתיים כשישה מיליון בתים ועסקים ברחבי פלורידה - ועוד כמאה אלף במדינת ג'ורג'יה - נותרו מנותקים מחשמל. עוצמת הסופה, אמנם נחלשה אך עדיין קיים חשש לשיטפונות, נזקים והרס הרב בפלורידה - וגם במדינת ג'ורג'יה, שהחלה לקבל את הרוחות החזקות. רשויות החירום בארצות הברית העריכו היום כי עלויות ההוריקנים "הארווי", שפגע בטקסס בשבוע שעבר, ו"אירמה" מוערכים בכ-290 מיליארד דולרים וכי תיקון הנזקים יערוך שבועות רבים.

לפחות שלושה בני אדם איבדו את חייהם כתוצאה מפגעי מזג האוויר, כולם בקי-ווסט, בדרום מערב פלורידה - נתון נמוך בשלב זה ביחס להערכות הראשוניות. 6.5 מיליון בני אדם בדרום פלורידה, כשליש מאוכלוסיית המדינה, הונחו לפנות את בתיהם. מי שיכל נטש וברח, בעוד אלפים אחרים צבאו על דלתות המקלטים הארעיים שהוקמו במוסדות כמו בתי ספר ואצטדיונים.

הנשיא טראמפ התייחס היום, במהלך טקס לציון 16 שנים לאסון שפגע בפלורידה. "כשאמריקנים בצרה, הם מתאחדים, אנחנו כולנו מדינה אחת", אמר הנשיא. "כולנו חושבים עליכם ומתפללים לשלומכם". הנשיא ציין שכל המשאבים של הממשל הפדרלי יועמדו לרשות אזרחי פלורידה על מנת לסייע להם.

במהלך הלילה נעקרו עצים רבים ברחבי פלורידה ונזק רב נגרם לתשתיות: ערים רבות לאורך החוף הפכו ל"ערי רפאים" לאחר שמיליונים עזבו את המדינה והשאר נותרו מתבצרים בבתיהם. בתים רבים רעדו מעוצמת הרוחות וקיים חשש לנזקים מבניים חמורים.

160 אלף איש העבירו את הלילה במקלטים
160 אלף איש העבירו את הלילה במקלטים | צילום: רויטרס

כ-160 אלף איש נאלצו להעביר את הלילה במקלטים ברחבי מדינת פלורידה. גורמים מקצועיים בחברת החשמל המקומית הדגישו כי "חיבורם מחדש התושבים עלול להימשך שבועות".