ביתם של החופשיים והאמיצים, אך גם של השונאים: ההתנגשויות האלימות בוירג'יניה בימים האחרונים וההתבטאויות מעוררות המחלוקת של הנשיא טראמפ שגינה את הימין הקיצוני באופן רפה, חזר בו ואז שוב שינה את עמדתו, שבו והפנו את הזרקור לעבר 'תעשיית השנאה' בארה"ב, תעשייה שמתפעלים ארגונים גזעניים וניאו-נאצים רבים הפעילים כיום ברחבי אמריקה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו   
 
עד כמה רחבה תעשיית השנאה ברחבי ארצות הברית, מדינת המהגרים המשמשת גם כמנהיגת העולם החופשי, שוחרת החופש, הליברליזם והפלורליזם? מתברר שהיא גדולה מאוד - כך עולה מנתוני Southern Poverty Law Center שפרסמה רשת CNN בעקבות האירועים האחרונים בארה"ב.

מהנתונים עולה כי בארה"ב ישנם כיום 917 ארגוני שנאה - 17% יותר ממספר הארגונים שהיו קיימים לפני 3 שנים. רק בשנה האחרונה, במהלך מערכת הבחירות לנשיאות ב-2016 בה התמודד טראמפ לתפקיד וסוגיות גזעיות עלו לכותרות (בין היתר רצונו של טראמפ להגביל כניסת מוסלמים לארה"ב), חל גידול משמעותי במספר קבוצות השנאה.

המהומות בשרלוטסוויל, השבוע (צילום: רויטרס)
המהומות בשרלוטסוויל, השבוע | צילום: רויטרס

באמריקה קיימים כיום 193 ארגוני שנאה הקוראים לבידול בין שחורים ללבנים - קבוצות הקוראות בין היתר לקיום מוסדות שיעניקו שירותים נפרדים לגזעים השונים. 130 קבוצות בהשראת ארגון ה-KKK (קו קלוקס קלאן) התומך בעליונות הגזע הלבן, בגזענות, בהומופוביה ובאנטישמיות.1 מתוך 5 קבוצות בארה"ב דוגלות בהפרדה בין לבנים לשחורים, 1 מתוך 6 קשורות לקו קלוקס קלאן ו-1 מכל 10 קבוצות שנאה היא ניאו נאצית.

מנעו את קיום הפסטיבל הניאו נאצי, אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
עוד ועוד קולות גזעניים ברחבי אמריקה | צילום: רויטרס, חדשות100 קבוצות מסווגות תחת ההגדרה 'שנאה כללית' ואילו 99 קבוצות מסווגות תחת ההגדרה 'ניאו-נאציות', בדומה לארגוני השנאה שהיו מעורבים במהומות בוירג'יניה בימים האחרונים. 78 קבוצות שנאה הקיימות כיום בארה"ב הם של גזענים גלוחי ראש, 52 ארגונים פועלים נגד הקהילה הגאה ו-43 ארגונים פועלים בהתאם לרוח הקונפדרציה ומלחמת האזרחים בארה"ב - אז ניטש מאבק בין המדינות תומכות העבדות לאלה שהתנגדו לה.

הגידול החד ביותר: בשנאה כלפי מוסלמים

מספרם הכולל של קבוצות השנאה בארה"ב גדל בעשור האחרון - זאת בעיקר עקב הקמתם של ארגונים חדשים לשנאת שחורים ומוסלמים. 1 מכל 10 קבוצות שנאה בארה"ב כיום היא אנטי-מוסלמית: מספר שגדל פי 3 רק בשנה האחרונה. בתחילת העשור, היו קיימים רק 5 ארגונים שחרתו על דגלם שנאה למוסלמים, היום קיימים 101 כאלה באמריקה.

ההצהרות שיצרו כאוס בנמל התעופה (צילום: רויטרס)
עלייה דרמטית בשנאה כלפי מוסלמים | צילום: רויטרסמספר פשעי השנאה כלפי מוסלמים היה הגבוה ביותר ב-2015 - הכי גבוה מאז התקופה שלאחר פיגוע התאומים בספטמבר 2011. בסך הכל דווחו 257 אירועים על רקע שנאה למוסלמים בארה"ב בשנה האחרונה, אלא שהמספרים למעשה גבוהים יותר כיוון שלא כל האירועים מדווחים לרשויות. עם זאת, באירועי שנאה על רקע דתי - הכי הרבה פשעים עדיין מופנים כלפי יהודים.

זינוק באירועים אנטישמיים בגרמניה (צילום: רויטרס, חדשות)
האנטשמיות בארה"ב עדיין חיה ובועטת | צילום: רויטרס, חדשותפשעי השנאה נגד שחורים אמנם היו בירידה מתמדת מאז נכנס ברק אובמה לבית הלבן ב-2009, אולם בשנה האחרונה, גדל מספרם ל-1,621 מקרים (עלייה של 8%). גם במקרה זה נראה שהיו מקרים רבים יותר שלא דווחו.