טיל אירני (ארכיון)
שיגור טיל אירני (ארכיון) | צילום:

ארה"ב תודיע על המשך הקלת הסנקציות על אירן - כך אומרים היום (חמישי) גורמים המעורים בנושא. הרחבת ההקלות היא בהתאם להסכם הגרעין שנחתם בשנת 2015, אולם טרם ברור אם ארצות הברית תאריך את ההסכם. בכך נמשכות ההקלות על הסנקציות המשמעותיות ביותר שהוטלו על אירן טרם ההסכם שחתמה טהרן עם המעצמות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההחלטה מגיעה לאחר שמקורבים לנשיא האמריקני דונלד טראמפ אמרו מוקדם יותר השבוע כי הוא שוקל לשנות את האסטרטגיה של ארצות הברית, ולהציג מדיניות אגרסיבית מול אירן ושלוחותיה השיעיות בסוריה ובעירק. מקורות בממשל סיפרו כי מטרת האסטרטגיה החדשה היא להפעיל לחץ על טהרן במטרה להביא לסוף לתכנית הטילים הבליסטיים שלה.

על פי הדיווח, התכנית הוצגה לטראמפ ביום שישי האחרון וייתכן שתוכרז רשמית עוד לפני סוף החודש. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי הוגי התכנית ואלו שהציגו אותו לנשיא הם שר הביטחון ג'יימס מאטיס, מזכיר המדינה רקס טילרסון והיועץ לביטחון לאומי מקמסטר.

על פי התכנית החדשה, הנשיא טראמפ צפוי להכריז על מספר מטרות אסטרטגיות ארוכות טווח לצבא האמריקני ולאפשר למפקדים בשטח, לדיפלומטים ולגורמים רשמיים אחרים לתכנן את התכניות הטקטיות. זאת בניגוד לקודמו בתפקיד, הנשיא אובמה, שהקפיד לשרטט הוראות מדויקות גם למשימות טקטיות של הצבא האמריקני.

בכיר נוסף, המקורב לנשיא סיפר כי התכנית החדשה תכלול גם נושאים כמו ריגול באמצעות תכנות מחשב, הגנת סייבר וככל הנראה גם העשרת אורניום לרמות צבאיות. היא תתיימר לטפל באופן אגרסיבי יותר עם ההתפשטות האירנית במזרח התיכון - בעיקר בתימן ובסיני. בנוסף, כך מספר בכיר בממשל, ינסה הממשל להתמודד באגרסיביות מול משלוחי הנשק האירניים לעזה.