האוטובוס האוטונומי הראשון בטאיוואן יוצא לדרך: קוראים לו EZ10, אין בו נהג והוא העלה והוריד נוסעים בסוף השבוע האחרון ברחובות הבירה טייפה. באוטובוס החדש יש בינתיים שישה מושבים ומקום לעוד 9 נוסעים בעמידה, והוא מצויד בכפתור לשירות עצמי שנועד לפתיחת הדלתות - במקרה שלא הספקתם לרדת בזמן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המהירות המירבית של האוטובוס היא 40 קמ"ש והוא מצויד במצלמות ובחיישנים שעוצרים אותו באופן אוטומטי כאשר הוא מזהה בדרכו אנשים או כלי רכב. על פי הדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, הוא עוצר במרחק מינימלי של 30 ס"מ מהגופים הזרים שהוא מזהה.

"אני יודעת שהאוטובוס משתמש בחיישנים שמורכבים בחוץ כדי לפעול באופן אוטומטי, ראיתי עכשיו איך הוא עוצר לבד כשמשהו עמד מולו בכביש", אמרה אחת הנוסעות בנסיעת המבחן. טינג ין יון שפיתח וייצר את האוטובוס מרוצה מהניסוי: "רכבים רגילים נוסעים סביבו והוא מצליח להתנהל ולעצור לבדו. הוא מצליח לעצור תמיד במרחק הבטיחות".

 מצפים כבר לנסוע בכביש המהיר

כרגע הנסיעות האלה מוגדרות "נסיעות מבחן", וטינג ין יון והנוסעים ברחובות טייפה כבר מצפים לנסוע עם האוטובוס האוטומטי גם בין המסלולים המהירים ובתיאום עם הרכבות בעיר, בעתיד הקרוב.

טייוואן היא לא המדינה היחידה שמתכוננת להוסיף למערכת התחבורה שלה אוטובוסים אוטונומיים - גם בז'נגזו הסינית ובעיר היוונית טריקאלה עורכים ניסויים דומים של אוטובוסים ללא נהג. טייוואן מקווה שבסופו של דבר היא תיכנס לספרי ההיסטוריה של התחבורה - כמדינה ראשונה בה נעשה שימוש בכלים האוטונומיים האלו.