ארדואן (צילום: חדשות 2)
ארדואן בריאיון ל-CNN | צילום: חדשות 2

למרות הלחץ של האיחוד האירופי, נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן מסרב לשלול את האפשרות של הטלת עונש מוות על אלפי בני אדם שנעצרו מאז ניסיון ההפיכה הכושל בסוף השבוע האחרון. בריאיון ראשון לתקשורת הזרה מאז ניסיון ההפיכה אמר הערב (שני) ארדואן לכתבת CNN בקי אנדרסון: "מדובר בפשע ברור של בגידה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

בריאיון שנערך במשכנו באיסטנבול התייחס ארדואן לקריאות הציבוריות בטורקיה לעונש מוות ליוזמי ההפיכה. "אנשים אומרים 'למה שנחזיק בהם ונאכיל אותם בבתי הסוהר שלנו במשך שנים על גבי שנים?' הם רוצים סיום מהיר מכיוון שהם איבדו קרובי משפחה, הם איבדו שכנים, הם איבדו ילדים".

"ברור שההחלטה בנושא תצטרך להתקבל על ידי הפרלמנט", הדגיש ארדואן. "המנהיגים הפוליטיים שלנו יצטרכו לדון בנושא ביחד ואם הם יסכימו - אני כנשיא אאשר כל החלטה שלהם".

מרקל וארדואן בימים טובים יותר (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

מוקדם יותר היום שוחחה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל עם ארדואן בטלפון והפצירה בו "לשמור על תגובה פרופורציונלית ועל שלטון החוק". דבריה הגיעו לאחר ששר החוץ שלה הבהיר כי החלת עונש המוות בטורקיה תמנע את המשך השיחות על צירופה לאיחוד האירופי.

במהלך הריאיון נשאל ארדואן גם בנוגע לדרישתה של טורקיה מארצות הברית להסגיר את פתהוללה גולן, איש הדת הגולה שמואשם על ידי טורקיה כאחד מיוזמי ההפיכה. "לשתי המדינות יש הסכם הדדי של הסגרת פושעים".

הנשיא הטורקי אף נשאל מה יעשה אם ארצות הברית תסרב לבקשת ההסגרה. "מדובר בשותפה אסטרטגית שלנו ואנחנו ממלאים אחרי הבקשות שלהם", אמר. "אם הם לא יעשו את אותו הדבר - ודאי שלדבר יהיו השלכות".