הטלסקופ שימצא חייזרים?
הטלסקופ שימצא חייזרים? | צילום: SkyNews

טלסקופ הרדיו הגדול בעולם החל בחיפושים אחר סימני חיים מחוץ לכדור הארץ. הטלסקופ שעלותו כ-138 מיליארד דולר וקוטרו כ-500 מטרים החל לעבוד היום (ראשון) כשצלחת הקליטה שלו ממוקמת במחוז גויזו בדרום מזרח סין לאחר חמש שנות עבודה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בנוסף לחיפושיו אחר סימני חיים תבוניים מחוץ לגלקסיה שלנו, הטלסקופ יחפש גם אחר "פולסארים" מרוחקים. "פולסאר" הוא כוכב נויטרון קטנטן המסתובב במהירות אדירה. כוכבים אלו, כך מעריכים מדענים הם התוצרים של סופר נובה - מצב בו כוכב מגיע לסוף חייו בפיצוץ אדיר.

זמן הבנייה: 5 שנים
זמן הבנייה: 5 שנים | צילום: SkyNews

"הטלסקופ החדש יוכל להוביל לגילויים מעבר לדמיונות הפרועים ביותר שלנו", טען דאגלס ואקוך, אסטרונום הלוקח חלק בפרוייקט. "המטרה הסופית של הטלסקופ היא לגלות את החוקים שלפיהם פועל היקום", הוסיף קיאן לי, חוקר במרכז האסטרונומי הסיני.

סוכנות החלל הסינית דיווחה כי צלחת הלוויין התשמש לתקשורת עם הטלסקופ הוצבה במקומה מכיוון שכך היא אינה קרובה לאף עיר גדולה. עם זאת, מספר כפרים קטנים שעמדו בסמוך לאתר צלחת הלוויין פונו על ידי הממשלה הסינית. כלי התקשורת מדווחים כי התושבים שפונו פוצו על ידי הממשלה בסכום כולל של כ-210 מיליארד דולר, יותר ממחיר פיתוח הטלסקופ עצמו.

אילוסטרציה
עלות פיתוח של 138 מיליארד דולר | צילום: SkyNews, חדשות

בעקבות השיגור המוצלח בירך נשיא סין שי ג'ינפינג את המדענים, האסטרונומים והמהנדסים שלקחו חלק בפרויקט הלאומי הגדול. על פי התקשורת הסינית, שיגור הטלסקופ הוא חלק מתכנית החלל השאפתנית של הסינים שבסופה הם מתכננים להציב תחנת חלל קבועה עד שנת 2020.