ניסיון ההפיכה קרס (צילום: רויטרס)
תוך פחות מיממה: הניסיון נכשל | צילום: רויטרס

כישלון לניסיון ההפיכה הצבאית בטורקיה: נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן נחת לפנות בוקר (שבת) בנמל התעופה באיסטנבול והתקבל בתשואות על ידי תומכים רבים והכריז כי השלטון בידיו. במקביל, הרמטכ"ל הטורקי חולוסי אקר, שתחילה שדווח שנרצח, חולץ מידי המורדים ותמונות שלו שודרו בכלי התקשורת. אלה הסימנים הראשונים להחזרת השלטון אחרי לילה סוער שבו ניסתה קבוצה צבאית להשתלט על המדינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

סמוך לשעה 12:20 נשא ראש הממשלה הטורקי בינאלי יילדרים נאום לאומה ובו בישר על כישלון ניסיון ההפיכה. "מה שקרה הלילה הוא יום שחור לדמוקרטיה הטורקית, אך אחר כך הדמוקרטיה ניצחה", אמר. "המדינה סיפקה תשובה טובה לקבוצת הטרוריסטים שעמדו מאחורי ניסיון ההפיכה. טורקיה חזרה לשגרה".

"תודה לאזרחים שיצאו לרחובות הערים ותמכו בדמוקרטיה - הנפתם את דגל טורקיה וזו התגובה הטובה ביותר", המשיך ראש הממשלה, "15 ביולי יהפוך מעתה ליום חג לדמוקרטיה. אנו מצטערים על מותם של אנשי ביטחון ואזרחים, ושולחים תנחומים למשפחותיהם", הוסיף, "אנו מאחלים החלמה מהירה לפצועים בבתי החולים. תודה לאל שזה מאחורינו".

על פי דיווחים של סוכנות הידיעות הטורקית הרשמית, כ-194 בני אדם נהרגו במהלך ניסיון ההפיכה, מהם 41 שוטרים, שני חיילים, 47 אזרחים ו-104 ממתכנני ההפיכה,. כמו כן, יותר מ-1,100 בני אדם נפצעו. יותר מ-1,500 אנשי צבא נעצרו בידי הממשלה, ויותר מ-30 קצינים הודחו. ברחבי העולם הצהירו מנהיגים תמיכה בממשלת ארדואן, וקראו להשבת היציבות לאזור.

עם נחיתתו באיסטנבול הצהיר הנשיא ארדואן כי "הניסיון לבצע הפיכה צבאית מהווה בגידה, זו קבוצת טרוריסטים מאורגנת". עוד הוסיף כי "זוהי הוכחה שחשוב לנקות את שורות הצבא".

בינתיים, ישראלים שאמורים לעשות דרכם לטורקיה עדיין שרויים בחוסר ודאות. יפעת, שאמורה הייתה לטוס דרך טורקיה למיאמי עם שני בניה, מספרת כי טיסתה בוטלה. "אם יציעו לנו טיסה חלופית שעוברת דרך טורקיה לא אסכים לעלות עליה, זה מפחיד", הודתה, "בינתיים הציעו לנו דרך פריז או לונדון, אבל זמן ההמתנה ארוך - אז אנחנו ממתינים למשהו טוב יותר". מחברת טורקיש איירליינס נמסר כי טיסותיה התחדשו, כאשר הטיסה הראשונה מאיסטנבול לנתב"ג נקבעה לשעה 11:05 ובכיוון השני בשעה 14:15, וצפויים עיכובים קלים. נוסעים מתבקשים להתעדכן בערוצים הרשמיים של החברה בעדכונים.

עדכונים אחרונים:

10:40: בטורקיה מופצות תמונות ראשונות של הרמטכ"ל הטורקי חולוסי אקר שחולץ.

08:50: אנשי צבא מוסרים שהרמטכ"ל, שנשבה, חולץ והושב לתפקידו.

07:13: הממשלה הטורקית הודיעה כי כל הטיסות מהמדינה ואליה יחודשו מיידית.

07:06: הממשלה הודיעה על מינוי ג'מיט דונדר לממלא מקום הרמטכ"ל הנעדר.

06:18: חברת התעופה הטורקית טורקיש איירליינס הודיעה כי תחדש את כל הטיסות של החברה היוצאות מנמל התעופה הבינלאומי אתאטורק איסטנבול.

06:12: הרשויות בטורקיה חסמו המעבר בנהר הבוספורוס שבאיסטנבול בפני טנקים של הצבא "משיקולי ביטחון". במהלך הלילה התעמתו באזור הגשרים אזרחים וטנקים והאירועים הסבו נפגעים.

06:03: ההפצצות על בית הפרלמנט בבירת טורקיה אנקרה נמשכות - כך צוטט גורם טורקי בכיר בסוכנות הידיעות רויטרס. בשעות האחרונות נשמעו מספר פיצוצים, חלקם של כוחות אוויריים.

05:54: 42 בני אדם נהרגו באנקרה מאז החל ניסיון ההפיכה הצבאית נגד הנשיא הטורקי ארדואן אתמול (שישי) - כך מדווחים גורמים רשמיים במדינה. 17 מהם אלו שוטרים שנהרגו בפיצוץ במטה המשטרתי המשמש כמרכז אימונים לכוחות המיוחדים של המשטרה בבירה.

05:41: לאחר נחיתתו של הנשיא הטורקי רג'יפ טאיפ ארדואן באיסטנבול, טען סגן ראש הממשלה מהמט סימסק, כי ניסיון הפיכה נכשל. "רביים מהתומכים בהפיכה נתפסו - 130 מהם נאסרו, ועכשיו המצב נרגע", אמר ל-CNN. יחד עם זאת, הוא הוסיף, "יש עדיין כלי טייס של המורדים באוויר".

04:50: הנשיא ארדואן טען עם נחיתתו באיסטנבול כי ניסיון ההפיכה הוא הוכחה כי "יש לנקות את שורות הצבא".

"ארדואן מייחס חשיבות להמונים" (צילום: רויטרס)
ארדואן בנמל התעופה באיסטנבול | צילום: רויטרס

בהכנת הידיעה השתתפו ערד ניר, ניר דבורי, אלעד שמחיוף, יואב אבן וסוכנויות הידיעות.