חמישה שוטרים אמריקניים נהרגו ועוד שישה נפצעו בדרגות פציעה שונות בהפגנות במהלך הלילה והבוקר (שישי) בדאלאס, ארצות הברית. אלפי בני אדם מוחים על סרטון בו צולם שוטר תנועה לבן יורה למוות בנהג שחור שעצר לבדיקת רישיונות שגרתית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

עשרה שוטרים נורו, מתוכם ארבעה למוות, בהפגנה המתקיימת במרכז העיר דאלאס החל משעות הלילה במחאה על הרג הנהג השחור אתמול על ידי שוטר לבן. על פי דיווחים ברשתות האמריקניות ישנן עדויות על לפחות שני יורים שאחראים על פציעות השוטרים. הנשיא אובמה, המבקר בפולין בימים אלו, עודכן בזמן אמת במתרחש בהפגנה.

האירוע שהצית את גל ההפגנות האלים התרחש אתמול כאשר שוטר תנועה במיניאפוליס בארה"ב ירה למוות בגבר שחור, כשעצר במחסום תנועה. חברתו של האיש צילמה את האירוע, העבירה אותו בשידור חי בחשבון הפייסבוק שלה, וטענה כי השוטרים ירו בו בעודו שולח את ידו לכיסו כדי להוציא את רישיון הנהיגה שלו.

משטרת דאלאס דיווחה כי מיד לאחר הירי ביצעו כוחות המשטרה מרדף אחר שני חשודים ועצרו אותם. חשוד נוסף ברח, ולבסוף החליט להסגיר את עצמו לכוחות המשטרה. חשוד רביעי מתבצר וטוען ששתל פצצות חבלה במקום. הכוננות בכל איזור דאלאס הועלתה.

4 שוטרים נהרגו. הלילה בטקסס (צילום: רויטרס)
4 שוטרים נהרגו. הלילה בטקסס | צילום: רויטרס

בתיעוד הקשה נראית האישה, דיימונד ריינולדס, שניות לאחר הירי, אומרת "המשטרה רצחה את חבר שלי", בעוד השוטר ממשיך לכוון את נשקו לעבר האיש, פילנדו קסטיל בן ה-32, שחזהו מכוסה בדם. "הוא הסביר לשוטר שהוא מתכוון להוציא את רישיון הנהיגה שלו, והשוטר ירה בו", נשמעת ריינולדס אומרת.

מנהלים מו"מ עם חשוד נוסף. כוחות המשטרה (צילום: רויטרס)
מנהלים מו"מ עם חשוד נוסף. כוחות המשטרה | צילום: רויטרס

"אל תגיד לי שעשית לו את זה, זה לא מגיע לו"

השוטר, שממשיך לכוון את נשקו, נשמע צועק לעבר ריינולדס: "אמרתי לו לא לשלוח את ידו", והיא עונה לו: "אמרת לו להוציא את הרישיון שלו, אדוני". בשלב זה היא מבינה שמצבו של קסטיל גרוע משחשבה, והיא נשמעת אומרת: "בבקשה אל תגיד לי שהוא מת ככה, ירית בו ארבעה כדורים, אל תגיד לי שעשית לו את זה. זה לא מגיע לו, הוא איש טוב".

לאחר הדברים האלה צועק השוטר אל ריינולדס לצאת מהמכונית, כשידיה גלויות. "תמשיכי ללכת אחורה לכיווני", נשמעים השוטרים צועקים בגסות לעברה. "רדי על הברכיים". לאחר סיום התקרית פונה קסטיל לבית החולים, שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

האירוע המזעזע הזה התרחש שעות ספורות לאחר שנחשף תיעוד נוסף של אירוע מיום שלישי, בו ירו שני שוטרים לבנים שש פעמים בגבר שחור בעודו שרוע על הקרקע. האיש, אלטון סטרלינד, מת כתוצאה מהירי.