טורקיה דורשת מארה"ב להסגיר את גולן (צילום: רויטרס)
ארדואן מאשים, גולן מכחיש | צילום: רויטרס

ארדואן דורש להסגיר לידיו את מחולל המחאה, בארה"ב מבהירים שאין סיכוי: יממה לאחר הלילה הדרמטי שעבר על טורקיה, במהלכו ניסו גורמים בצבא לחולל הפיכה וכשלו, מאשים הערב (שבת) הנשיא הטורקי את המטיף הגולה פתהוללה גולן בניסיון לחולל את ההפיכה - ודורש מנשיא ארה"ב, ברק אובמה, להסגיר אותו לטורקיה או לגרש אותו משטח המדינה. בארה"ב כבר הגיבו לדרישתו והבהירו כי לא יוסגר או יגורש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אם אתם שותפים אסטרטגיים", פנה ארדואן לממשל האמריקני, "עליכם להסגיר את גולן לידינו או לגרש אותו". ארדואן הפנה אצבע מאשימה לעברו של גולן בכך שהוביל לניסיון ההפיכה שדוכא תוך שעות.

ארדואן הצהיר כי אותם מורדים שהחלו במרד מתוך שורות הצבא אינם מהווים באמת חלק ממנו וכינה אותם "גידול סרטני" אותו הבטיח להסיר במהרה - ואחת ולתמיד. עוד הצהיר הנשיא הטורקי כי בעקבות ניסיון ההפיכה, הוא יעלה לדיון בפרלמנט את הדרישה להחזיר את עונש המוות.

אזרחי טורקיה לאחר ניסיון ההפיכה (צילום: רויטרס)
תומכי ארדואן מפגינים, היום | צילום: רויטרס

במקביל לנאומו של ארדואן, דיבר גם גולן ממקום מושבו בפנסילבניה - והכחיש כל קשר למעורבות בניסיון ההפיכה הכושל. לדבריו, ארדואן מחפש אחר שעיר לעזאזל וכי האשמותיו חסרות שחר. "הפיכה צבאית היא אף פעם לא אופציה, ולא זאת הדרך להשיג דמוקרטיה", הבהיר גולן. עוד הוא טען כי ייתכן וניסיון ההפיכה אמש הוא למעשה מבוים - ונועד לשרת את מטרותיו של ארדואן.

בארה"ב הבהירו הערב בעקבות דרישתו של ארדואן, כי גולן, אזרח אמריקני מזה 20 שנה, לא יוסגר לידי טורקיה או יגורש משטח ארה"ב. האמריקנים רואים בו גורם מתון וחיובי שמעוניין לכונן בטורקיה שלטון אסלאמי-דמוקרטי.

"לא בטוח שהסכנה מהפיכה נוספת חלפה, הישארו ברחובות"

מלבד ארדואן, הדגישו גם ראש הממשלה ושר ההגנה הטורקיים כי למרות שניצחו את המורדים, האיום מפני ניסיונות דומים להפיכה טרם הוסר."כל מי שהיה חלק מהמרד הזה טופל וכל האזורים במדינה בשליטתנו", הבהיר שר ההגנה פיקרי איסיק.

"עם זאת, מוקדם מדי להכריז שהאיום על המדינה הוסר לחלוטין", הוסיף והפציר בתומכי הממשל לצאת לרחובות. ראש הממשלה הטורקי, בינאלי יילדרים, הפציר אף הוא בקהל התומכים במשטר שהתקבץ בבירה אנקרה להישאר ברחובות - והדגיש אף הוא כי המאבק עוד לא תם.

אקין אוזטורק, החשוד בניסיון ההפיכה בטורקיה
נעצר. הגנרל אוזטורק | צילום:

מוקדם יותר נודע רשמית כי אקין אוזטורק, מפקד חיל האוויר וחיל הים לשעבר של טורקיה וחבר במועצת הביטחון העליונה של המדינה, שנחשד בכך שהיה האדם שהוביל את ניסיון ההפיכה הכושל אמש בטורקיה, נעצר הערב על ידי כוחות הביטחון במדינה.

ניסיון ההפיכה קרס (צילום: רויטרס)
רק תומכי השלטון יצאו לרחובות | צילום: רויטרס

אוזטורק פרש מהצבא הטורקי רק באוגוסט האחרון והמשיך לשמש כחבר בכיר במועצת הביטחון העליונה של המדינה. בשנה האחרונה הוא אף נחשד בכך שהוא מתכנן לחולל הפיכה במדינה - ואף נחשד בכך ששמר על קשרים הדוקים עם גולן ששוהה בארה"ב.

בין 1996 ל-1998 שימש אוזטורק כנספח צבאי בישראל ושימש במקביל גם כמפקד חיל הים של טורקיה. בשנתו האחרונה בתפקיד, הוא תועד במהלך מפגש עם מקבילו הישראלי, יובל מלמד, ומי ששימש אז כראש עיריית חיפה, עמרם מצנע - יומיים לפני שצבאות ישראל, טורקיה וארה"ב ערכו תרגיל ימי משותף במימי הים התיכון.