טרמאפ מול קלינטון (צילום: רוייטרס)
טרמאפ מול קלינטון | צילום: רוייטרס

רגע לפני העימותים הטלוויזיוניים בין שני המועמדים לנשיאות ארצות הברית עלו הלילה (חמישי) שני המתמודדים, הילרי קלינטון ודונלד טראמפ על במה בכדי להשיב לשאלות מהקהל שהורכב מאנשי צבא פורשים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

במשדר מיוחד של רשת MSNBC עלו המתמודדים לבית הלבן והתיישבו במרכז הבמה כשמסבבם עשרות חיילים אמריקנים שפרשו משירותם הצבאי והגיעו לקבל תשובות באירוע שנקרא "המפקד העליון הבא". הציפיות לתמונה משותפת של השניים ייאלצו לחכות לעימות הטלוויזיוני הראשון של המועמדים בסוף החודש.

תחילה עלתה לבמה הילרי קלינטון. המועמד הדמוקרטית לנשיאות, הגיעה נחושה להעביר את המסר שהיא למדה מהניסיון שלה. היא הדגישה את ההחלטות מהעבר למשוך את החיילים מעירק ואפגניסטן והבטיחה לא לחזור ולשלוח חיילים למזרח התיכון. "אני אשתמש בכוח כמוצא האחרון", אמרה קלינטון והוסיפה "אהיה זהירה ככל שניתן בשליחת הכוחות שלנו".

קלינטון (צילום: רויטרס)
קלינטון | צילום: רויטרס

מזכירת המדינה האמריקנית לשעבר נשאלה בדבר עסקת הגרעין שחתמה ארצה לפני כשנה ואמרה כי היא מברכת על העסקה. לדבריה היא זאת שגייסה את הקהילה הבינלאומית לבלימת הגרעין האירני. "כשכיהנתי כמזכירת המדינה, אירן הייתה במרוץ מטורף לגרעין, הקמתי קואליציה והבאנו אותם לשולחן המשא ומתן", אמרה והוסיפה, "אני לא חושבת שהם מרמים אותנו, אבל הם ממשיכים לתמוך בארגוני טרור כחמאס וחיזבאללה ולפתח טילים בליסטים ואני כנשיאה רוצה להתמודד עם אירן בלי נשק גרעיני".

קלינטון הבהירה כי במדיה ותיבחר היא אינה מתכוונת לשגר כוחות קרקע בכדי להילחם בארגון המדינה האסלאמית. "אנחנו מוכרחים להביס את דאע"ש בעזרת תקיפות אוויריות, לסייע לארגונים על הקרקע. ננצח בלי לשלוח כוחות קרקעיים שוב. אנחנו החזרנו את הכוחות הביתה. בנוסף, הבהירה קלינטון כי ארצה חייבת לעשות עבודה טובה יותר בתחום המודיעין ורשת האינטרנט "אנו חייבים לנצח אותם בזירת הרעיונות - לנצח אותם ברשת ובשטח".

טראמפ: "קרי אובמה והילרי אחראים לאסונות"

מיד לאחר שירדה מהבמה עלה המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ שהתבקש מהמנחה תחילה להימנע מהערות מעליבות וטראמפ, נענה לאתגר. איל הנדל"ן, שמעולם לא כיהן שבתפקיד ממשלתי רשמי, הצהיר כי ידע להתמודד עם מדינות כמו סין ש"קורעת אותנו".

"הייתה לנו מדיניות חוץ נוראית", תקף טראמפ, "קרי אובמה והילרי אחראים לאסונות. אני יודע שההנהגה שלנו לא מבצעת את המלצותיהן של זרועות הביטחון". לטענתו, את המידע על כך קיבל במהלך תדרוך מסווג שקיבל מאנשי המודיעין האמריקניים.

המועמד הרפובליקני, שבמהלך הקמפיין שלו דאג להבטיח כי יחתור לשיתוף פעולה עם רוסיה, הצהיר כי הוא מאמין שלו ולמנהיג רוסיה ולדימיר פוטין יהיו יחסים טובים. "אם היו לנו יחסים טובים נוכל להביס את דאע"ש בקלות".