"הוא דרס וירה, לא היה להם סיכוי" (צילום: רויטרס)
"הוא דרס וירה, לא היה להם סיכוי" | צילום: רויטרס

"זה קרה 10 דקות אחרי מופע הזיקוקים. המשאית שעטה לעברנו ודרסה רבים. לפתע, הוא נעצר לידי. חשבנו שמדובר בתאונה וקראנו לנהג לעצור. הוא עזב את ההגה, לקח משהו שנראה כמו טלפון סלולרי, אבל שלף אקדח. חשבנו תחילה שמישהו אולי תוקף אותו והוא מנסה לברוח ולהגן על עצמו, אבל אז המשטרה הצרפתית הגיעה והחלה לירות לעברו". צרפת התעוררה לבוקר של אימה ופחד, לאחר לילה שבו נרצחו 84 בני אדם, בהם 10 ילדים, וכ-100 נפצעו כשהמחבל, צרפתי-טוניסאי בן 31, שעט עם משאית לעבר הקהל שהגיע לחגוג את יום הבסטיליה בטיילת בעיר ניס שבדרום המדינה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

פייר רו, תושב ניס שמתגורר סמוך לאזור הפיגוע, סיפר ל"ניו יורק טיימס" כי סבר תחילה שהמשאית התקלקלה: "למי שנקרה בדרכו של המחבל לא היה סיכוי". כריסטיאן אסטרוסי, מושל ניס, אמר כי המתקפה הזו "לא תוכננה על-ידי זאב בודד, מדובר במתקפה שתוכננה עם משתפי פעולה. אני מצפה שהדבר הזה ייחשף".

"כל מה שיכולנו לשמוע זה יריות", תיארה תיירת מאוסטרליה שהייתה בזירת הפיגוע. "המחבל זגזג בכל הכביש עם אקדח מחוץ לחלון ופשוט ירה בכל דבר ודרס כל דבר שהיה לו בדרך".

חיילים בזירת האירוע (צילום: רויטרס)
חיילים בזירת האירוע | צילום: רויטרס

סנדרה פרטוש, תושבת ניס שהגיעה לחופשה בישראל, סיפרה בשיחה עם חדשות 2 Online על הרגעים שבהם שמעה לראשונה על הפיגוע, שבו, למרבה האימה, נכחו גם קרוביה. "היינו בהלם", היא אמרה. "התקשרנו מיד לבדוק שכולם בריאים ושלמים. ברוך השם כולם בבית ובסדר גמור. אי אפשר לתאר את האסון הזה. הם היו צריכים לרוץ מהר. הם היו עם הילדים, עם המשפחה. הם ראו את המשאית ושמעו את הצרחות ולא הבינו מה קרה. לא ישנו כל הלילה".

דקות אחרי הפיגוע (צילום: רויטרס)
דקות אחרי הפיגוע | צילום: רויטרס

עליזה בן-נון, שגרירת ישראל בצרפת, התייחסה לפיגוע בשיחה עם חדשות 2 Online ואמרה כי "הדברים האלה היו באוויר. הממשלה הצרפתית התריעה מפני פיגועים. כשקורה דבר כזה ביום שמח ומיוחד - זה אכזרי ושפל".

"מאוחדים מול הרשע הנורא הזה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח את תנחומיו לממשלת צרפת. "ישראל מגנה בתקיפות את פיגוע הטרור הנורא אמש בניס", כתב נתניהו. "הפיגוע שוב מזכיר לנו שטרור יכול להכות בכל מקום וצריך להילחם בו בכל מקום. הישראלים עומדים מאוחדים עם העם הצרפתי היום. אנו משתתפים באבלם ומאחלים החלמה מהירה לפצועים. ישראל מוכנה לעזור לממשלת צרפת להילחם ברשע עד שיובס".

גופות בזירה (צילום: רויטרס)
גופות בזירה | צילום: רויטרס

גם נשיא המדינה ריבלין העביר אגרת תנחומים לנשיא צרפת פרנסואה הולנד בעקבות הפיגוע. "מבצעי המתקפה מבקשים לרצוח ללא אבחנה במרדף אחר אידיאולוגיית השנאה הברברית שלהם. ישראל עומדת לצד צרפת מול פניו של הרשע הנורא הזה", כתב ריבלין.

על פי דיווחים של גורמים ביטחוניים, המחבל היה מוכר למשטרה בשל עבירות פליליות- אך לא לגורמי המודיעין. לפי שעה, אף ארגון טרור לא לקח עדיין אחריות על הפיגוע. נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, כינס לפנות בוקר תדרוך חירום לאומה הצרפתית."לא ניתן להתכחש לכך שמדובר במתקפת טרור", אמר הנשיא והודיע כי מצב החירום במדינה יימשך שלושה חודשים נוספים.

מצב החירום במדינה הוכרז לאחר פיגועי פריז בחודש נובמבר אשתקד והיה מתוכנן להסתיים החודש. "אנחנו צריכים להגביר את הערנות ואת המוכנות שלנו", אמר הולנד והוסיף כי "לעולם נהיה חזקים יותר מהפנאטים שתקפו אותנו היום". על פי עדי ראייה שהיו בזירה, המשאית הגיעה לאזור החגיגות בעיר ניס ופגעה בהמון במהירות של 70 קמ"ש לאורך 500 מטרים. כוחות משטרה שהיו במקום פתחו באש והרגו את המחבל.

בהכנת הידיעה השתתפו: ירון שניידר, עזרי עמרם, אביבית מיסניקוב.