התבטאויות שהובילו למשברים. ארדואן (צילום: רויטרס)
נשבע להמשיך במאבק. ארדואן | צילום: רויטרס

כיממה וחצי לאחר ניסיון ההפיכה הכושל בטורקיה ממשיכות הרשויות באנקרה לפעול נגד מתנגדי המשטר. על פי דיווחים במדינה, מאז החל ניסיון ההפיכה נעצרו בטורקיה יותר מ-6,000 בני אדם, שנחשדו במעורבות במהלך - בהם קצינים בכירים ושופטים רבים. גורם רשמי בממשלה דיווחה כי מפקד בסיס חיל האוויר אינצ'ירליק הוא בין העצורים בחשד למעורבות בהפיכה: מדובר בבסיס בו משתמשים גם ארצות הברית ושאר המדינות החברות בקואליציה נגד דאע"ש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה הטורקי בינאלי ילדרים התייחס למבצע המעצרים ואמר כי המאבק במורדים טרם הסתיים. "העבודה שלנו עוד לא נגמרה", אמר ילדרים. "נסיים את מבצע הטיהור במהרה".

גם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן פרסם התייחסות למהלכים במדינה ביום שאחרי ניסיון ההפיכה, ואף כינה את המורדים "וירוס". "אני נשבע שנמשיך לנקות את הנגיף האחראי על ניסיון ההפיכה ביום שישי האחרון", אמר ארדואן, "ננקה את כל מוסדות המדינה".

פטהוללה גולן, מרבית הטורקים רואים בו אחר (צילום: רויטרס)
יוסגר? פתהוללה גולן | צילום: רויטרס

ארדואן דיבר במהלך הלווייתו של אחד מהרוגי המהומות בסוף השבוע האחרון. הוא האשים שוב את המנהיג הגולה פתהוללה גולן בהובלת המרד והבהיר כי המהלך דוכא בזכות "הרצון הלאומי" כדבריו. "אנשיו של גולן שנמצאים בכל שורות הצבא ייעצרו", הדגיש הנשיא הטורקי. 

הנשיא הטורקי האשים אמש (שבת) את המטיף הגולה פתהוללה גולן בניסיון לחולל את ההפיכה - ודרש מנשיא ארה"ב, ברק אובמה, להסגיר אותו לטורקיה או לגרש אותו משטח המדינה. בארה"ב כבר הגיבו לדרישתו והבהירו כי לא יוסגר או יגורש.

"אם אתם שותפים אסטרטגיים", פנה ארדואן לממשל האמריקני, "עליכם להסגיר את גולן לידינו או לגרש אותו". ארדואן הפנה אצבע מאשימה לעברו של גולן בכך שהוביל לניסיון ההפיכה שדוכא תוך שעות. ארה"ב סירבה להסכים ישירות לבקשה ומזכיר המדינה קרי אמר כי כל בקשת הסגרה תיבדק לגופה וקרא להרגיע את "ההאשמות שמזיקות ליחסי המדינות".