אזרחים על טנקים – זו התמונה מרחובות איסטנבול הבוקר, אחרי לילה של ניסיון הפיכה שנכשל. גם במשרד החוץ בישראל הגיבו למאורעות, ואמרו כי "ישראל מכבדת את ההליך הדמוקרטי בטורקיה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הלילה הטנקים האלה, שעברנו על ידם, שימשו את אנשי הצבא המורדים לנסות להשתלט על המדינה. עם שחר הניסיון הזה התברר ככושל. כ-1,500 מורדים נעצרו על ידי המשטרה. האזרחים הרבים שיצאו לרחובות השתלטו עכשיו הם על הטנקים, כדי להצטלם איתם למזכרת מהיום ההיסטורי הזה.

אחרי תגובות מרחבי העולם, גם בישראל הגיבו סוף כל סוף למאורעות חצי היממה האחרונה דרך משרד החוץ: "ישראל מכבדת את התהליך הדמוקרטי בטורקיה, ומצפה שתהליך ההתפייסות בין שתי המדינות יימשך", נכתב בהודעה רשמית מטעם המשרד.

למרות שההפיכה כשלה, פה ושם בכמה מוקדים במדינה האש עדיין לא שככה. חילופי אש נרשמים בין הנאמנים לשלטון למתנגדים לו. כוחות המשטרה פועלים כדי לעצור גם את ההתנגדות הזו ולעצור את אחרוני המורדים – ולהחזיר את הסדר והשקט לטורקיה.

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן נחת לפנות בוקר לנמל התעופה באיסטנבול והתקבל בתשואות על ידי תומכים רבים והכריז כי השלטון בידיו. במקביל, הרמטכ"ל הטורקי חולוסי אקר, שתחילה שדווח שנרצח, חולץ מידי המורדים ותמונות שלו שודרו בכלי התקשורת. אלה הסימנים הראשונים להחזרת השלטון אחרי לילה סוער שבו ניסתה קבוצה צבאית להשתלט על המדינה.

על פי דיווחים של סוכנות הידיעות הטורקית הרשמית, כ-161 בני אדם נהרגו במהלך ניסיון ההפיכה ויותר מ-1,100 בני אדם נפצעו. יותר מ-1,500 אנשי צבא נעצרו בידי הממשלה, ויותר מ-30 קצינים הודחו. ברחבי העולם הצהירו מנהיגים תמיכה בממשלת ארדואן, וקראו להשבת היציבות לאזור.

עדכונים אחרונים:

13:45: דיווחים: 7 קצינים ברחו במסוק ליוון, נעצרו עם נחיתתם וביקשו מקלט מדיני. טורקיה דורשת את הסגרתם.

13:17: משרד החוץ הישראלי: "ישראל מכבדת את התהליך הדמוקרטי בטורקיה, ומצפה שתהליך ההתפייסות בין שתי המדינות יימשך".

12:20: ראש הממשלה הטורקי בינאלי יילדרים בנאום לאומה: "זה מאחורינו, טורקיה חזרה לשגרה".

10:40: בטורקיה מופצות תמונות ראשונות של הרמטכ"ל הטורקי חולוסי אקר שחולץ.

08:50: אנשי צבא מוסרים שהרמטכ"ל, שנשבה, חולץ והושב לתפקידו.

07:13: הממשלה הטורקית הודיעה כי כל הטיסות מהמדינה ואליה יחודשו מיידית.

07:06: הממשלה הודיעה על מינוי ג'מיט דונדר לממלא מקום הרמטכ"ל הנעדר.

06:18: חברת התעופה הטורקית טורקיש איירליינס הודיעה כי תחדש את כל הטיסות של החברה היוצאות מנמל התעופה הבינלאומי אתאטורק איסטנבול.

06:12: הרשויות בטורקיה חסמו המעבר בנהר הבוספורוס שבאיסטנבול בפני טנקים של הצבא "משיקולי ביטחון". במהלך הלילה התעמתו באזור הגשרים אזרחים וטנקים והאירועים הסבו נפגעים.

06:03: ההפצצות על בית הפרלמנט בבירת טורקיה אנקרה נמשכות - כך צוטט גורם טורקי בכיר בסוכנות הידיעות רויטרס. בשעות האחרונות נשמעו מספר פיצוצים, חלקם של כוחות אוויריים.

05:54: 42 בני אדם נהרגו באנקרה מאז החל ניסיון ההפיכה הצבאית נגד הנשיא הטורקי ארדואן אתמול (שישי) - כך מדווחים גורמים רשמיים במדינה. 17 מהם אלו שוטרים שנהרגו בפיצוץ במטה המשטרתי המשמש כמרכז אימונים לכוחות המיוחדים של המשטרה בבירה.

05:41: לאחר נחיתתו של הנשיא הטורקי רג'יפ טאיפ ארדואן באיסטנבול, טען סגן ראש הממשלה מהמט סימסק, כי ניסיון הפיכה נכשל. "רביים מהתומכים בהפיכה נתפסו - 130 מהם נאסרו, ועכשיו המצב נרגע", אמר ל-CNN. יחד עם זאת, הוא הוסיף, "יש עדיין כלי טייס של המורדים באוויר".

04:50: הנשיא ארדואן טען עם נחיתתו באיסטנבול כי ניסיון ההפיכה הוא הוכחה כי "יש לנקות את שורות הצבא".

בהכנת הידיעה השתתפו ערד ניר, ניר דבורי, אלעד שמחיוף, יואב אבן וסוכנויות הידיעות.