780678
מאות אלפי אזרחים יצאו לרחובות | צילום:

יממה לאחר המרד שדוכא, מפגני תמיכה וניצחון ברחבי טורקיה: 24 שעות לחאר ניסיון ההפיכה הכושל - ומאות אלפי אזרחים נענו לקריאתו של הנשיא ארדואן ויצאו לרחובות הערים בכל רחבי המדינה למפגני תמיכה המוניים בו ובמשטר

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

בכיכר טקסים שבאיסטנבול, בבירה אנקרה ובערים רבות נוספות ברחבי המדינה, התקבצו רבים מתומכיו של ארדואן, כשהם מניפים דגלי טורקיה בגאווה - וחגגו את הניצחון על קבוצת המורדים שכשלה בניסיונה לחולל הפיכה צבאית במדינה.המסר שבוחרים המפגינים להדגיש הוא שלא ניתן להביס בקלות את המשטר שנבחר באופן דמוקרטי, כשהמטרה המרכזית של השלטון היא חזרה מהירה ככל הניתן לשגרת היום יום - זהו הכוח האמיתי והמענה ההולם ביותר לכמעט 3,000 קצינים וחיילים שנעצרו לאחר שניסו להפיל את שלטון ארדואן.

ארדואן הפציר באובמה: "הסגר את מחולל המרד"

הנשיא הטורקי האשים אמש (שבת) את המטיף הגולה פתהוללה גולן בניסיון לחולל את ההפיכה - ודורש מנשיא ארה"ב, ברק אובמה, להסגיר אותו לטורקיה או לגרש אותו משטח המדינה. בארה"ב כבר הגיבו לדרישתו והבהירו כי לא יוסגר או יגורש.

"אם אתם שותפים אסטרטגיים", פנה ארדואן לממשל האמריקני, "עליכם להסגיר את גולן לידינו או לגרש אותו". ארדואן הפנה אצבע מאשימה לעברו של גולן בכך שהוביל לניסיון ההפיכה שדוכא תוך שעות.

טורקיה דורשת מארה"ב להסגיר את גולן (צילום: רויטרס)
ארדואן והמנהיג הגולה גולן | צילום: רויטרס

ארדואן הצהיר כי אותם מורדים שהחלו במרד מתוך שורות הצבא אינם מהווים באמת חלק ממנו וכינה אותם "גידול סרטני" אותו הבטיח להסיר במהרה - ואחת ולתמיד. עוד הצהיר הנשיא הטורקי כי בעקבות ניסיון ההפיכה, הוא יעלה לדיון בפרלמנט את הדרישה להחזיר את עונש המוות.

במקביל לנאומו של ארדואן, דיבר גם גולן ממקום מושבו בפנסילבניה - והכחיש כל קשר למעורבות בניסיון ההפיכה הכושל. לדבריו, ארדואן מחפש אחר שעיר לעזאזל וכי האשמותיו חסרות שחר. "הפיכה צבאית היא אף פעם לא אופציה, ולא זאת הדרך להשיג דמוקרטיה", הבהיר גולן. עוד הוא טען כי ייתכן וניסיון ההפיכה אמש הוא למעשה מבוים - ונועד לשרת את מטרותיו של ארדואן.

בארה"ב הבהירו הערב בעקבות דרישתו של ארדואן, כי גולן, אזרח אמריקני מזה 20 שנה, לא יוסגר לידי טורקיה או יגורש משטח ארה"ב. האמריקנים רואים בו גורם מתון וחיובי שמעוניין לכונן בטורקיה שלטון אסלאמי-דמוקרטי.

"לא בטוח שהסכנה מהפיכה נוספת חלפה, הישארו ברחובות"

מלבד ארדואן, הדגישו גם ראש הממשלה ושר ההגנה הטורקיים כי למרות שניצחו את המורדים, האיום מפני ניסיונות דומים להפיכה טרם הוסר."כל מי שהיה חלק מהמרד הזה טופל וכל האזורים במדינה בשליטתנו", הבהיר שר ההגנה פיקרי איסיק.

"ההמונים הגנו על הארמון" (צילום: רויטרס)
רק תומכיו של ארדואן נראים ברחובות | צילום: רויטרס

"עם זאת, מוקדם מדי להכריז שהאיום על המדינה הוסר לחלוטין", הוסיף והפציר בתומכי הממשל לצאת לרחובות. ראש הממשלה הטורקי, בינאלי יילדרים, הפציר אף הוא בקהל התומכים במשטר שהתקבץ בבירה אנקרה להישאר ברחובות - והדגיש אף הוא כי המאבק עוד לא תם.